Lyže pro pokročilého lyžaře (strana: 2) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Lyže pro pokročilého lyžaře

Lyže pro pokročilého lyžaře (strana: 2)

02.03.2015 21:05:56 #31 

˘Ö˘Krab muž

>> #30, Gravedigger, 02. 03. 2015 19:56:00

Vycházíš opět z mylných předpokladů. Jakmile to na takové lyži mastíš z kopce dolů, tak se ke slalomovému oblouku po hraně ani nepřiblížíš a obvyklé nectnosti slalomek Tě SG obloukem minou, smýkat lze velmi snadno, protože neustále. Šedá zóna – ve které se kvalitní slalomka chová velmi jistě a relativně stabilně, dokud nechceš něco víc, než lehce zvýrazněnou vlnovku se SG poloměry – je velmi široká.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.03.2015 21:46:52 #32 

Marek Bednář muž

>> #30, Gravedigger, 02. 03. 2015 19:56:00

Myslim, ze cilem (snem) vetsiny rekreantu je krajet ciste oblouky s co nejmensim prismyknutim v oblouku. Prave malinko tvrdsi polo slalomka v kombinaci s modrou sjezdovkou ma tu vyhodu, ze se v oblouku tolik nesmekne ve srovnani s dlouhou lyzi o radiusu 19 m. Dale polo slalomka dokaze krajet v mensi rychlosti a take se s ni jede kratsi cas po spadnici a tim se nerozjedou lyze do velke rychlosti, kterou musi opet kontrolovat smykem. Natesenemu lyzari nejde o to vyjizdet na polo slalomkach kratky ,,predepsany,, radius, on chce vyjizdet oblouky co nejvice po hranach s co nejmensim prismyknutim a je mu tak nejak jedno, ze jede obrakovy oblouk. Jakmile ziska vice zkusenosti, tak se muze posunout dal.

Kdyz jsem na sobe testoval metody vyuky, tak se mi nejvice zamlouval zpusob ,,letadlo,, ktere odnaucuje smykani, protoze je venkovni lyze vice zatizena a take tato metoda vyborne uci mit kolena vice ke svahu. Zpusob vychvalovane vyuky od Elate Media jsem zkusil a moc me to nenadchlo, respektive je tam stale tendence projizdet oblouky smyknutim a take neni aktivne zapojena vrchni cast tela.

Augment SL F10 & Fischer F110

02.03.2015 22:05:54 #33 

˘Ö˘Krab muž

>> #32, Marek Bednář, 02. 03. 2015 21:46:52

Jenže obřákový (a větší) oblouk na naklopených slalomkách je vždycky jetý ‚tím druhým‘ smykem – smykem podle hran, který je krásně brzdivý. Jakmile získá začátečník na SL více zkušeností, tak to zkrátka mastí ještě rychleji.

Odnaučuje letadlo opravdu smýkání? Nebo je jen ztěžuje? Na linkovaném videu je kladen důraz na centrální postoj, kontrolu lyží a točení, kdy osy těla odpovídají ose lyží. Pro lyžování mi přijde video jako velmi pěkné, hlavně proto, že otrocky nelpí na Čistém Carvingovi.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

02.03.2015 22:44:12 #34 

Marek Bednář muž

>> #33, ˘Ö˘Krab, 02. 03. 2015 22:05:54

Letadlo ztezuje a tim odnaucuje zlozvyk smykani :-)

Pan z videa a vlastne i my vsichni ve finale lyzujem v uvozovkach ,,letadlo,, Z meho pohledu se letadlo nejvice podoba koncovemu produktu lyzovani a i ja na svahu citim, ze je tento zpusob vyuky velice dobry.

Fotky

03.03.2015 07:28:48 #35 

˘Ö˘Krab muž

>> #34, Marek Bednář, 02. 03. 2015 22:44:12

Z mého pohledu je „letadlo“ jen jedním aspektem zatáčení, spíš vynuceným, EDIT ale (pro Tebe na-ne-štěstí) snadno rozpoznatelným. Je to skoro podobná modla, jako vyklonění pánve, naštěstí s méně škodlivými vedlejšími účinky. Vyzobnout si jenom ‚letadlo‘ k carvingu nestačí.
Jezdec na videu totiž ukazuje i další komponenty tvorby oblouku, které, v carvingovém opojení, našinec úplně opomíjí.

03.03.2015 09:41:09 #36 

oblouk muž

Dal jsi link na jednu jedinou z několika desítek lekcí. V tom souboru je všechno co k lyžování nutně potřebuješ – nic tam nechybí. Samozřejmě je tam i několikl lekcí, na nichž velmi pěkně a názorně vysvětluje princip carvingu – jízdy na dokonale zaříznuté hraně – ten základ je například tady https://www.youtube.com/watch?…. Nic lepšího na internetu není.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

03.03.2015 15:58:43 #37 

Marek Bednář muž

Mne to pripada jako nafouknuta encyklopedie s hromadou videi, ktere udelaji samoukovi na svahu v hlave takovy gulas, ze nebude vedet ktera bije. Cim mene ruznorodych pohybu vcetne informaci, tim lepe pro zapamatovani s rychlejsim pokrokem. Proto beru metodu vyuky ,,letadlo,, jako uceleny balicek – hraneni, tlaceni kolen, nakloneni trupu, potlaceni smykani. Prijemny bonus je, ze se da letadlo procvicovat (zapamatovat) na suchu.

Do stejneho cile se casem dostanem vsichni, otazka jak nejefektivneji vyuzit cas s co nejvetsim pokrokem.

P.s. zkousel vubec nekdo posloupne aplikovat tu hromadu videi na nekom?

03.03.2015 17:47:23 #38 

˘Ö˘Krab muž

>> #37, Marek Bednář, 03. 03. 2015 15:58:43

Jedno upřesnění: „letadlo“ myslíš s křídly vkloněnými do oblouku nebo vykloněnými z oblouku?
Ve tvém uceleném balíčku úplně chybí točení, což je – nejen podle mně – jeden z potřebných stavebních kamenů zatáčení. A přebývá potlačení smýkání. Také nemluvíš o rozložení tlaku na lyže. Ale to jsou podružné detaily, každá věc cítíme jinak.

Letadlo je bezesporu pěkné cvičení, křídly ven z oblouku je mám rád, ale není samospasitelné.

03.03.2015 18:36:19 #39 

Marek Bednář muž

>> #38, ˘Ö˘Krab, 03. 03. 2015 17:47:23

Verim, ze vyuku deti mas jiste dobre zmaknutou. Ja spis hledam co nejjednodussi zpusob vyuky s co nejefektivnejsim ucinkem. Inspiraci cerpam v realu od instruktoru + videii z internetu s tim, ze to nejdriv testuji na sobe a nasledne selektivne vyrazuji ne moc dobre metody a az teprve pak to testuji na jinych. V priloze zasilam to spravne letadlo. U opacneho letadla snad vsechny deti vykloni telo od svahu.

P.s. rad analyzuji tve prispevky ;-)

Fotky

03.03.2015 19:09:12 #40 

˘Ö˘Krab muž

>> #39, Marek Bednář, 03. 03. 2015 18:36:19

Třeba jsem úplně mimo, rozhodně si neber následující řádky osobně.

U spíše méně středně pokročilých jezdců není úplně jednoduché (ani vhodné) izolovat jeden/několik z principů zatáčení na úkor jiných. Když je svěřenci nějak zvládnou, upnou se pouze na ně a do nich zredukují celé své lyžování, potlačí všechny ostatní.

Letadlo by mělo kombinovat účinek naklopení a zatížení vnější – tím druhým si na fotce nejsem úplně jist.
Letadlo předpokládá důsledně neutrální postoj, osy ramen a pánve by měly být dokonale kolmé na směr jízdy, rovnoběžné se svahem – což nejsou, pánev je vnějším bokem za lyžemi a tím v protirotaci, to snaživý potomek dohání rukama a rameny. Carvingové lyže přesto zatočí.

V této fázi rozvoje bych bral letadlo jen jako jednu z hříček a soustředil se na celkový uvolněně vzpřímený postoj na lyžích, zejména s ohledem na potírání protirotace a sedání si za lyže a do oblouku. Na radikální zatáčení času dost.

04.03.2015 15:55:58 #41 

Navvy

>> #40, ˘Ö˘Krab, 03. 03. 2015 19:09:12

Já začal jezdit na „sjezdových“ lyžích ve věku, kdy většina ostatních už končí, nebo skončila. Tak si uvědomuji své potíže jinak než děti. Nejdříve mě to nebavilo, protože začátečnické lyže z půjčovny si dělaly co chtěly, bez ohledu na délku. Pak jsem si zkusil na radu kamaráda slalomky. Doporučoval mě „babské“, ale v půjčovně měli jen Fischer RC4 worldcup SC. Následovalo nadšení, protože točily jak motokára, dělaly co jsem chtěl a „napovídaly“ co nemám dělat. U jiných to bude podobné a tak se nedivím, že se slalomky obecně tak líbí. Vždyť ono se stačí prakticky jen naklonit jako na kole a lyže zatočí. Proto ani nemají důvod zkoušet delší lyže. Když jsem si před pár lety zkusil Fluidy od Dynastaru, tak jsem byl také nadšený. A vím, že dělám spoustu chyb – smýkám i když nechci, blbě zahajuji oblouk, takže mě to brzdí i když nechci, mám obvykle nohy daleko od sebe i když nechci, stojím na tom nepěkně a někdy se na lyžích ošklivě kroutím, ba i rukama zamávám, šmátraje po tracené rovnováze. To všechno mi slalomky odpustí. A když si nevím s obloukem rady, odlehčím vnitřní nohu a ono mě to z potíží vyveze, nebo zastavím. Na těch Fluidech jsem méně smýkal, měl nohy blíž u sebe, ale nebyly tak hbité v zatáčení jako slalomky. Chtěl bych si někdy zkusit lyže s R aspoň 21, abych zjistil jaké to na nich je a jestli by mě bavily.

04.03.2015 21:16:35 #42 

Gravedigger

„Myslim, ze cilem (snem) vetsiny rekreantu je krajet ciste oblouky s co nejmensim prismyknutim v oblouku.“

Ja si myslim, ze cilem vetsiny rekreantu je lyzovat, coz zdaleka neni jen ciste krajeni, jak si mysli mensina (v Cesku,prav­da,nezanedbatel­na) pomatencu.

04.03.2015 22:27:01 #43 

Yrkki

Cítím se být rekreačním lyžařem, lyžuju rád ale že bych potřeboval pro své ego čistě jezdit jen po hraně to nějak ne. Když jsem si půjčil první carvingové lyže, nějak mi nesedla ta vychvalovaná samotočivost a jsem nakonec skončil na AHV06GS s radiusem 27. Láska na první svezení, příjemná lyže na volnou sjezdovku kde se dají krájet oblouky a užívat si rychlost, jinde je to na smýkaný oblouk – a myslím si že není důvod se za to stydět. Kdybych chtěl jezdit jen po hraně, tak bych viděl optimální radius někde těsně pod 20m. Takže doporučuju ujasnit si a otestovat jaký radius člověku vyhovuje a pak zkusit tvrdší a měkčí lyže s tímhle radiusem. Délka je až to poslední… Osobně preferuju delší lyže ale chápu že 175 cm je pro většinu lidí magická, skoro nepřekročitelná hranice.

Стою на асфальте я в лыжи обутый. То ли лыжи не едут, то ли я ебанутый.

05.03.2015 08:49:08 #44 

˘Ö˘Krab muž

>> #43, Yrkki, 04. 03. 2015 22:27:01

Takže doporučuju ujasnit si a otestovat jaký radius člověku vyhovuje a pak zkusit tvrdší a měkčí lyže s tímhle radiusem.

Zkusím trochu polemizovat.

Něčím podobným, už jsem se zabýval tady, trochu problém je, že nejdřív je v tomto případě potřeba přijít na to, který R je ten pravý. To se také nedá vyčíst.

A je ještě jedna věc, totiž, že každá lyže se chová trochu jinak, takže to, co mi vyhovuje s jedním R, mohlo by s jiným (než vysněným) vyhovovat ještě víc, třeba proto, že takto to konstruktér vymyslel. [Když půjdu do extrému: slalomky mi vyhovují s R14, obřačky s R25, nemám určitě jeden optimální R pro jakékoliv lyže. Obecně na testovačkách mi vyhovují často nejdelší modely v řadě a spíše tužší lyže, bez ohledu na R.]

R lyže a její délka by měly korespondovat s charakterem lyže, zamýšleným použitím a předpokládanou cílovou skupinou. V tomto ohledu bývá větším problémem délka – jezdců na podměrečných (a tudíž naprosto neodpovídajících výkonem a vlastnostmi) lyžích, přesto se zdánlivě optimálním R, je tady přehršel.
Výjimečně se vyskytne někdo, kdo si koupí teoreticky správnou lyži, na kterou výkonově prostě nemá, protože je lyže málo točivá – současné lyže jsou hodné, nechají si ledacos líbit, jezdec se s nimi nakonec vždycky nějak domluví. Sám na sobě vidíš, že R27 je jen číslo, které možná v důsledku víc vypovídá o Tobě, než o lyži.

Vybírání optimální tuhosti konkrétního typu a délky lyže (pro zvolené podmínky) je jiná otázka, ale takto daleko se skoro nikdo nedostane, protože na to nemá buňky, vůli ani čas.

05.03.2015 10:18:55 #45 

Yrkki

>> #44, ˘Ö˘Krab, 05. 03. 2015 08:49:08

Máš pravdu, Krabe. Já vycházím z toho že nějakou zkušenost a představu by už člověk mít měl z jízdy na lyžích s různým R aby věděl co očekávat. Nabídka je široká, od funcarverů s R pod 10m a po dospělé „GS“ a hrubá představa o tom jak a na čem chci jezdit se dá předpokládat. Radius ±20 procent to je už na otestování jak ta lyže svým charakterem lyžaři sedne. A další věc první spokojenost s lyží má jinou vypovídací hodnotu u začátečníka a jinou u pokročilejšího. Prvotní okouzlení u lyžaře co se bude zlepšovat může s jeho pokrokem vyprchat a přeměnit se na pocit nudy. Vybírat by se dalo do nekonečna :-)

Стою на асфальте я в лыжи обутый. То ли лыжи не едут, то ли я ебанутый.

05.03.2015 11:05:42 #46 

˘Ö˘Krab muž

>> #45, Yrkki, 05. 03. 2015 10:18:55

Vycházím spíš z toho, že jízda v oblouku čistě po hraně (i převážně po hraně) je minoritní záležitost, lidé vlastnosti lyží využívají/zne­užívají do 20% jejich potenciálu (lyží).
Podle toho tedy preferují velmi krojené lyže, u kterých znamená těch inkriminovaných 20% třeba oblouk o R=18 m (při vykrojení lyže R=14). Tentýž oblouk, jetý na R=27, už chce totiž pořádné a včasné zahranění, resp. nějakou techniku a nějakou práci, je pak ovšem daleko jistější a s jiným požitkem. Bohužel, tato zkušenost – jako mnohé jiné – je slovy nesdělitelná.

05.03.2015 17:45:59 #47 

Anndy008 muž

Zaujimava diskusia, pokracuje prosim – rad to citam a snazim sa dozvediet nieco. Ak by vam pomohlo dozvediet sa od bezneho lyziara (ja) ako vnimam niektore veci o ktorych sa bavite – tak budem rad. V zasade do minuleho roku som nejako neriesil ani lyze, lyziarky nic. Mam len znameho, ktory podla mna vie celkom slusne lyzovat, smykany obluk, kratke rychle tocene obluky. On ma aj celkm dar vysvetlit, co mam a ako robit a mna to bavi sa zlepsovat. Mne ide lyzovanie rozumom – natlacim hlave co mam robit a potom skusam. Intuitivny proces u mna nefunguje, musim pri lyzovani rozmyslat. Progres na sebe vidim kazdym rokom (bohuzial mensi a mensi :D). Vdaka nemu viem nejako lyzovat – opatrne by som to nazval stredna uroven amaterska samozrejme. Pred rokom+ som objavil tento server, a zacal poriadne zistovat/citat a pytat sa o technike, lyziach, topankach, poriadne som pochopil, co je to carving, co smykany obluk. Pomohlo mi to nejako s vyberom lyziarok a lyzi, plus som dostal vyborne rady na zaklade videoporadne. Sam som zistil, ze na lyziach mozem robit 2 veci – len tak nejako zliezt kopec, alebo sa snazit, snazit a snazit o zlepsenie. Vela znamych sa uspokoji s prvou variantou, ja zatial nie. Musim mat pocit, ze viem co mam robit a to ma stoji kazdu jazdu dolu plno sil. Obvykle som spoteny, palia ma stehna a len zriedka som spokojny so svojou jazdou. Cize mna bavi na lyzovani to zlepsovanie a obcasne dobre pocity, ked sa jazda dolu – aspon pocitovo podari. Co sa tyka vyberu lyzi – nejake som si s pomocou tychto diskusii vybral (samy o sebe su urcite dobre), som spokojny ale vobec netusim ci som so vybral vhodne na 20, 50 alebo 90%. Proste to nijako posudit neviem. Urcite su lyze lepsie ako tie, ktore som mal predtym, ale najviac mi aj tak dala topanka. Co ma najviac ale trapi, cim viac citam – najma o technike – tym viac som sklamany a zistujem, ze nic neviem v zmysle ako spravne lyzovat. Ono sa to asi ani neda jednoznacne povedat – carving sa lyzuje trochu inak ako smykany obluk, atd. Ale urobit si v hlave poriadok v tom je pre mna nesplnitelna uloha. Lebo rad by som vedel lyzovat nielen jeden jediny sposob, ale mat jemne sirsi zaber. To v mojom ponima zatial znamena, ze vediet male/kratke/re­lativne agresivne smykane obluky, ale obcas si to pusit rychlejsie (smykane) s vacsimi oblukmi (je to lahsie :D) plus zmena terenu – od tvrdeho, po makke az striedavy teren. O Carvovanie som sa ani nepokusal – teda o.k.- obcas ked dobieham dolu, tak len tak jemne to skusam, opriet sa do hran, ale nie som si isty, ci sa mi to paci taky sposob. Vdaka radam tu, som zisitl, ze neviem poriadne ovladat lyzu, ze sa da zatazovat vlastne po celej dlzke hrany, ze cim lepsie zahranim, tym lepsie to ide, tak isto, ze si nemam pomahat pri tvorbe obluku naklananim ramien do smeru tocenia, nemat zadok za lyzami… atd. Samozrejme problem nastane zmenou podmienok – tvrdy sneh, makky, hlboky, oranisko… najhorsie zvadatelna kombinacia je lad/tvrde s makkym hlbokym oraniskom (to nestiham korigovat zmenu terenu – a to jazdim pomaly). Ak to zhrniem ako amater tazko poznam ci som si vybral spravne lyze – resp. uplne nevhodne asi spoznam, uplne vhodne tazko. Tiez sa tazko odburavaju zlozvyky, ale som spokojny ak aspon nejaky progres na sebe vidim. Akurat tento rok mam pocit, ze ziadne progres nie je, ze nic neviem – a obcas je to frustrujuce.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy