carving vs. funcurving - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy carving vs. funcurving

carving vs. funcurving

02.11.2007 09:21:01 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(Aleš Fodor, aldafo@centrum.cz) Ahoj, lyžování se už nějaký ten ptáek věnuji, především jako instruktor. V poslední Snow se objevilo reklamní CD Carving Radical. Na něm je návod, jak správně zvládnout „carving“. Nechci zpochybňovat výukovou hodnotu celého CD, ale to, co na CD vystvělují, ukazují a vydávají za carving, je v lepším případě funcarving. Ovšem jedna věc opravdu ohromila. Ani u funcarvingu ani u jiného carvingu se nerotuje do středu oblouku. Nejčastější chyba, kterou jako instruktoři ať už u klientů nebo u sebe musíme zpočátku odbourat, je právě tato rotace. V dnešní moderní metodice se už od pluhu vyučuje postavení stále čelem ze svahu, víceméně bez rotace. Protáhneme-li pomyslnou přímku od úplného začátečníka, který by se měl vyvarovat rotace až k závodníkovi světového poháru uvidíme, že ani ten nerotuje. Naopak, např. u slalomu má ramena, i boky víceméně stále přímo ze svahu. Při rychlejších disciplínách samozřejmě zpozorujeme mírnou rotaci, ale stále je tělo spíše vytočení čelem ze svahu. Neobviňuji redakci snow z obsahu toho CD, na redakci nedám dopustit;). Jen mám strach, že bych kvůli tomuhle CD mohl příští sezónu vidět a nakonec i napravovat více chyb u svých žáků… A… Ať už sakra napadne!!

02.11.2007 12:08:56 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(Dan, ) „V dnešní moderní metodice se už od pluhu vyučuje postavení stále čelem ze svahu, víceméně bez rotace.“ Tato věta stačí k rozkrytí vašeho způsobu výuky carvingu. Podobnou roli, jakou u vás hraje pluh, hraje u nás rotace. Až vývoj ukáže jestli zmizí váš pluh nebo naše rotace.

02.11.2007 18:54:55 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek, ) Naprosto s tebou souhlasim. Sám jsem si to prožil, protože jsem se carving učil podle prvního dílu tohoto CD s názvem Carv Ing.

Pak jsem ale začal pracovat jako instruktor vyškolený APULem a zjistil jsem, že mám špatnou rotaci a její odstranění mi trvalo možná déle, než za jak dlouho jsem se naučil jezdit čistě po hraně. A u klientů je to stejné. Navíc postavení s „rotací“ těla směrem dolů ze svahu je při zatížení spodní lyže naprosto přirozené.

02.11.2007 19:03:21 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek, ) Ano, je pravda, že s rotací těla směrem dolů ze svahu obě ruce na sníh položit nejdou. S tím souhlasim. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že když člověk uvidí na svahu funcarvera (mám na mysli někoho, kdo se dokáže do oblouku položit a dát ruce na sníh), je to více méně stěští, zlatá éra funcarvingu už je nenávratně pryč. A co se týče pluhu – nedovedu si představit, že bych 3 leté dítě učil v jeho úplných začátcích rotovat do oblouku. Možná se to někomu nemusí líbit, ale zvládnutí pluhu je základem úplně všeho! I Funcarvingu! A za tímto názorem si stojím!

02.11.2007 21:01:52 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(martin, ) Chlapi,jen do toho!Knečně pořádná diskuze!Aspoň se něco dozvíme.Instruktor nejsem,ale o techniku a trendy v lyžování se dost zajímám.Každopádně je těžké říct co je správně a co je špatně. Nejsem odborník,ale podle mě závodníci nejsou funcarveři,takže u nich ta rotace do oblouku není tak zřejmá,ale mírné dotočení do oblouku v jeho závěru tam vidím.Spíš,bych řekl,že osu ramen mají většinou kolmo k lyžím a ne směrem ze svahu.Rotaci do oblouku považuji za pozitivní,protože když budu neustále držet tělo směrem ze svahu,povede mě to k nežádoucímu stuhnutí horní poloviny těla.Přirozenější je vklonit se do oblouku a tím pádem i rotovat do oblouku.Funcarving bez rotace do oblouku si nedokážu představit..Jisté je to,že vše je legitimní a každá škola má své pojetí carvingu.

07.11.2007 07:56:24 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Bob, ) hoši nejprve si přečtěte literaturu od Dr. Jiřího Soukupa nebo Waltera Kuchlera…protože to co tady píšete to je hrůza!!! případně se podívejte na http://www.youtube.com/watch?…

07.11.2007 22:42:18 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Honza, brzezinaj@yahoo.com) Ahoj Dane, mozna si vzpomenes, ze ja jsem vam asi nejvic zkritizoval Vase minule CD, ale abych Te potesil to druhe je trosku lepsi nez to prvni. Chtel bych jenom trochu zareagovat na Vasi diskusi. Ano prezentujete funcarving a to je dobre, nicmene funcarving je strasne maly zaber v modernim lyzovani. Ma specifickou techniku a i specifickou cestu jak se k ni dostat a vyzaduje specificke terenni a bezpecnostni podminky. V celosvetovem trendu se nerozsiril tak jak to na zacatku vypadalo ze se rozsiri. V soucasnosti je funcarving jednoznacne na ustupu. Moderni trendy jdou uplne jinym smerem. Navic z odborneho hlediska techniku, kterou prezentujete na CD neni v nekterych pripadech spravne demonstrovana. (napr. 90% ukazek jezdi demonstratori v neskutecnem zaklonu, coz je chyba i ve funcarvingu, kde je vse dovoleno:) it´s all about the fun, v pruprave cvicite naklon do oblouku.. v samotnych obloucich se misto naklonu predklanite, atd.) . Nicmene spusta cviceni, ktere jste prezentovali je dobre vyuzivat jako technicky program ve vyuce lyzovani. Toto CD je zamereno na jednu z lyzarskych technik, ktera ma pevne misto v lyzovani, ale je velmi specificka a limitovana podminkami a materialem. Myslim si, ze by nemelo byt brano jako modelove CD pro vyuku lyzovani. Pro nacvik funcarvingu ANO, pro carving NE, tam by jste potom ucili lidi velke chyby, ktere by poznali napr. s prvni zmenou podminek (sklon, snih, volny teren atd…) Nicmene je tam o tom zminka, ze se jedna o dalsi vykonnostni pokrok lyzare a s tim naprosto souhlasim. Mrzi me ze se i v tomto CD nachazi odkazy na Vase 1. CD, ktere je z cekoveho pojeti lyzovani odborne na velmi nizke urovni. Pozdravuji Honza

08.11.2007 18:43:23 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek, ) No, možná, že kdyby to členové carving teamu zkusili bez rotace do oblouku, umísťovali by se do 30.místa pravidelně.

08.11.2007 22:29:54 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Pozrel som si video a celkom som sa pobavil.Myslel som,že carvingové preteky sú už mŕtve.Mne osobne táto disciplína pripadá zbytočná.Asi ako závody v slalome dôsledne len „driftovaným“ oblúkom.Nechcem nikoho uraziť,možno tak pred pár rokmi.Aj keď tolko rokov od "carvingovej revolúcie"ma prekvapuje,že tolko bežných lyžiarov nezvláda ani základy jazdy po hrane.Slovíčko carving už niekoľko sezón bežne ani nepoužívam.Mám za to,že na zjazdovke je prirodzené jazdiť po hrane a v teréne to prispôsobujem snehu a situácii.A čo sa týka rotácie do vnútra oblúka.Na slalomkách jazdím bez rotácie,tam je rotácia rušivý element a na obráku nejakú malú rotáciu mám.Spôsobuje ju pohyb a striedanie dosť predpažených rúk.

13.11.2007 00:31:09 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(martin, ) Tobě připadaj zbytečný závody v carvingu i ve smyku?Mám pocit,že asi sám umíš na lyžích velký kulový.Každej jezdí jak umí a jestli někdo fandí nějaký disciplíně,nebo technice, která někomu připadá,že moc nefrčí, má naopak můj obdiv.Už třeba proto,že bravurně zmáknutej smyk nebo funcarv nejde jen tak sám od sebe a vyžaduje jistě spoustu hodin „práce“.A na horách vždy radši potkávám lyžaře,který na sobě pracujou,než ty který přijeli ukázat za co utratili prachy a akorát někde vykecávaj a nadávaj na počasí,moc lidí,český hory na hov…atd.

13.11.2007 09:36:41 #11 

Příspěvků: 8275

administrator

(Bob, ) dik za podporu…jestli se chcete dozvědět něco víc o carvingové technice a zkusit si závodní techniku mezi bójema, tak 14.-16.12.2007 pořádáme v Harrachově Race carving camp. Více informací na www.czechcarvingteam.euweb.cz

14.11.2007 19:00:33 #12 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) to Martin.Zdravím ťa človeče.Som rád,že si ma pochopil,ako vidím pozorne si si to čo som napísal prečítal a na základe toho si usúdil,že neviem lyžovať.Alebo,žeby si ma už videl?:-)Takto konkrétne zaútočiť bez podložených faktov je fakt jednoduché.V mojom príspevku som vyjadril svoj (pochop subjektívny) názor a neútočil som na jednotlivca ani skupinu.Za svojími názormi si stojím,ale presviedčať niekoho o tom rozhodne nechcem a nebudem.A ak uvidím na zjazdovke fakt dobrého funcarvera,rád sa pozriem a nechám mu aj celú šírku trate,nech si chalan zajazdí.Ale čím to je,že sa mi to nestalo už pár sezón?A podotý­kam,že nevídavam už ani pokusy o funcarving ludí,ktorý sa ho snažili zvládnuť.Ľudi­a,ktorý sa snažia a makajú na sebe majú môj obdiv tak isto ako tvoj,dokonca rád poradím aj úplne cudzím ľuďom.Apropo:ja na hory chodím buď lyžovať a to makám,trénujem a ostatné ma nezaujíma,alebo sa baviť s priateľmi a to potom moc nelyžujem,lebo ráno nedokážem vstať:-)Nadávať tam nechodím.

14.11.2007 20:16:01 #13 

Příspěvků: 8275

administrator

(Milka, ) Trochu mi ta diskuze připomíná otázku: „Co bylo dřív – vajíčko, nebo slepice?“ ;)

01.12.2007 19:55:00 #14 

Příspěvků: 8275

administrator

(fofo, sv650@post.cz) Prosím Vás lidi jsem zmaten, lyžuji od malička, váhu v oblouku mám na spodní lyži, teď se pomalu dočítám , že lidi jezdi s váhou na horní lyži. Prosím Vás týká se to jenom carvingu, nebo se takhle jezdi i světový pohár. Jsem celkem zmatený, nerad bych se ve 30 učil něco jinak. Děkuji za všechny smysluplné odpovědi.

02.12.2007 17:55:13 #15 

Příspěvků: 8275

administrator

(carver, ) Pravděpodobně jezdíte starým způsobem. Carvingová technika je mnohem jednodužší, váha těla je na obou lyžích. I při staré technice se jezdilo s váhou na obou lyžích. Závodní technika je velice složitá, dle potřeby, terénu, atd. ..se používá různých technik. Jezdí se s váhou těla na obou lyžích. Když je třeba zahájí se oblouk po horní lyži. Vrchní část těla je uvolněná a nevykonává žádné protirotece ani jiné pohyby. Naučit se novou techniku je otázka dvou hodin.

30.12.2007 08:26:02 #16 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) (K reakci se dostávám opožděně, ale je to téma nadčasové.) Chlapci, jestli vaše paměť sahá před rok asi tak 1999, 2000, musíte vědět, že o carvingových závodech se u nás ne tak málo psalo. Zcela jistě v sezoně 97/98, ale řekl bych, že už i dříve, rozhodně ještě předtím, než závody pod sebe stáhla FIS. Takže servírovat tuhle už pár let živořící záležitost v roce 2007 jako „novou disciplinu“, u nás „zatím neznámou“, je pro zasvěcence dost směšné. U toho, kdo je takto historicky v obraze, si pak můžete vykoledovat spíš kritiku až posměch – ne proto, čemu se věnujete, nýbrž proto, jak to prezentujete. Přičemž si za svůj zápal zasloužíte uznání, ne opak. Chce to ale přiměřenou dávku soudnosti a dobře zvážit, co kde a před kým tvrdit. Aby bylo zřejmé, jak vypadala situace už před lety, přidávám z jednoho svého článku (srpen 2001): „Fiasko závodů Totálním fiaskem se staly carvingové závody. V letech 96 – 98 vyrašilo několik sérií, pořádaly se i jako soutěže náborové, ohlas však zůstal minimální. Hlouček nadšenců sice prosadil i vrcholnou sérii pod FIS, ale tato doména ryzích specialistů, většinou méně úspěšných bývalých závodníků, ani nevešla do obecného povědomí. V Česku se dokonce neuskutečnil ani jeden regulérní závod. Roli jistě sehrála i poměrně komplikovaná pravidla a složité hodnocení. Lze si snadno tipnout, že ani tuto disciplinu žádná velká budoucnost už nečeká.“ A aby si snad někdo nemyslel, že jenom kritizuju a zesměšňuju. Tak dlouho mě kamarád Tomasz Kurdziel, jeden z čelných propagátorů carving cupu ve FIS, přesvědčoval, že určitě chce udělat jeden závod ve Špindlu, až jsem tam jednou těsně před sezonou naklusal a po složitém procházení kalendáře nechal rezervovat termín. A co myslíte – Tomek se tehdy ani neozval, nejenom mně, nýbrž ani Skiareálu. Takže já byl za blbce, který to pak musel fest okecávat. S takovým managementem ovšem tato disciplina sotva může vypadat líp…

30.12.2007 15:55:55 #17 

Příspěvků: 8275

administrator

(Přemas, fairplay@seznam.cz) funcarving, radical carving, body carving, neřeším, carvingové lyže jsou pro ježdění na hraně, v jaké poloze těla bych neřešil, rád si lehnu na sníh neb mi to přínáší uspokojení a plný pocit z carvingového oblouku. Drtivá většina lidí dnes již vlastní vykrojené (carvingové lyže) jenže carvingovým stylem jezdí jen hrstka vyvolených. Pamatuji si na své první vykrojené lyže a svůj první carvingový zářez do svahu, ten pocit se zařízne hluboko pod kůži a jako tělo narkomana chce a chce a chce další a další oblouk. Od té doby mám doma čtvery lyže různé délky, s rádiusem pod 11m. Hodně lidí se nám na sjezdovce posmívá, hele on nemá hůlky a jaké má krátké lyže, ale po první jízdě polovině spadně čelist. Jo jasně stále jsou tací, kteří s bloňdatou patkou budou na celou frontu u vleku vykřikovat, že co to tady jezdí za blbce, kteří se válejí po sněhu. To neodradí, ale ještě nakopne k větším záklonům a blbinkám. Carv je životní styl, carv je pohoda…

04.01.2008 21:54:43 #18 

Příspěvků: 8275

administrator

(MartinR, ) Znovu si zde pročítám dohady o tom jak se jezdí řezaný oblou atd.Mrknul jem taky na You Tube na pár ukázek z výuky carvingu všelijakejch expertů a známých odborníků a taky na carving cup.Někdo se o rotaci do středu oblouku nezmiňuje i když rotuje,někdo zásadně nerotuje.Je tam i první díl CD výuka carvingu od carv.cz..Když ale sleduju většinu lyžařů na sjezdovkách, nejen na našich horách,je škoda,že málo kdo využívá ten potenciál vykrojených lyží.Vím,že záleží na podmínkách,na sklonu svahu atd.Myslím tím ten pocit při náklonu do oblouku,kdy se lyže zakrojí do sněhu,vnímám jejich zatáčení,zrychlení až se zvedá žaludek jak na houpačce a pak rychle do nového oblouku…Pro tohle to dělám! Nikomu nic nevnucuju.Každého při lyžování naplňuje něco jiného.Je přece svoboda.Možná,že by třeba chtěli,ale neví jak na to a zaplatit instruktora rotačního,nebo bez rotace taky nechtějí.Asi to chce větší osvětu! …Ještě chci říct,že by nebylo špatné,kdyby si autoři zmiňovaných názorů na technyku carvingu dali dostaveníčko někde na svahu.Aby se ukázalo kdo co umí..Sportu zdar,carvingu zvlášť !

06.01.2008 12:25:21 #19 

Příspěvků: 8275

administrator

(Jan, johny.pes@atlas.cz) Ahoj, souhlasím s tebou. Jen bych doplnil, ža klasický slalom, kterým i hodně lidí jezdí, je vlastně takový vlnicí se had přímým směrem dolu, s trochou ndsázky tělo jede v lajně a pod ním lyže vykrajujou zmiji s odklonem od spádnice max 45° . Při přehraňování slalomáři odlehčují lyže i nadskočením o pár centimetrů, logicky tělo je víceméně pořád směrem ze svahu. Při carvování není problém zavřít oblouk hodně jet chvilku i prot svahu (odklon od spádnice přes 90°) , to by asi tělo směrem ze svahu neudržela ani hadí žena. Při přehraňování dochází k plynulému přechodu bez prohoupnutí, bez odlehčení. Jedná se prostě o dva styly: slalom a carv (fun carv?) , které nelze v rotaci trupu srovnávat, ale lze v pohodě na svahu přecházet z jednoho do druhého podle podmínek a chuti.

28.01.2008 21:58:31 #20 

Příspěvků: 8275

administrator

(Hoňan, ) fotky z ME z Castrozzy naleznete na www.honan.cz celkem by jim to šlo jen nemají prostor k trénování to je to když jezdí jen na závody tak nemůžou mít extra dobré výsledky........

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy