Co s lyžařským začátečníkem? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Co s lyžařským začátečníkem?

Co s lyžařským začátečníkem?

30.12.2007 12:39:19 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(Katka, ) Ahoj všichni…jsem docela vášnivý lyžař ale můj přítel umí na lyžích sotva stát a to ještě v obýváku na koberci :-) Rozhodli jsme se, že ho zkusím učit lyžovat, jenže s tím nemám žádnou zkušenost a on od nikoho jinýho nehce…Ráda bych se dozvěděla nějaké „učitelské rady“ , správné zásady lyžování …nemáte náhodou někdo nějakej tip? Nebo třeba odkaz? Nic pořádnýho jsme nenašla :-( Předem díky za jakoukoliv pomoc :-) Mějte seee

30.12.2007 14:27:56 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Ahoj Katka.Tak na tvoju otázku ti viem odpovedať,ako som si to preskákal ja.Nie som lyžiarský inštruktor a ani ním nikdy nechcem byť.Pred rokmi som bol presne v tvojej situácií,len miesto priateľa to bola priateľka:-)Bola úplný nelyžiar a dnes pôsobí dojmom,že má minimálne celé detstvo odpretekané.Po­zor!Ani náhodou si nemyslím,že je to moja zásluha.Myslím,že bola skrytý talent,ja som jej len ukázal ako na to.Ideme k veci: 1.Uvedom si ak ho budeš učiť sama,asi nikdy preňho nebudeš dostatočná autorita.Ja som ten problém mal a potom som musel vymýšľať kdejaké finty,aby som dosiahol svoje a nepôsobil autoritatívne:-)

2.Nenaučíš ho asi viac než vieš sama.Podľa mňa je pre žiaka vždy dobre,ak mu učiteľ vie názorne ukázať všetko čo ho chce naučiť.Odpadá potom častá výhovorka žiaka „to sa nedá“.Naopak dá a ty mu to musíš ukázať.Techniky ktoré ani sama nezvládaš sa môžeťe učiť neskôr spolu.

3.To,že vieš lyžovať ešte neznamená,že to dokážeš naučiť druhých:tu som narazil najviac aj ja.Skoro všetky pohyby som mal automatizované a nepremýšlal som nad nimi,keď som sa potom zamyslel ako to robím,ani sám som nevedel.

4.Ako som to teda riešil:bola to moja prvá pedagogická skúsenosť v živote.Začal som si kupovať knižky ako sa naučiť lyžovať,veľa kníh,vysokoškolské skriptá,diplo­movky,atď.A keď som to celé preštudoval,urobil som si ovšetkom svoj názor,nie všetko v knihách je 100% „kóšer“.Chvílu som lyžoval sám a rozmýšľal som čo a ako robím a hlavne ako to čo najzruzumiteľnej­šie podať.

5.Drobné rady:trpezlivos­ť,trpezlivosť,trpez­livosť,niekedy je to fakt na plný úväzok,na to že si len tak polyžuješ zabudni.Skús sa vžiť do situácie myslenia žiaka.Postupovať po krokoch a musíš vedieť a vidieť aké chyby robí,aby si ich nezafixoval!Ne­preháňať to s výcvikom!Ly­žovanie je predsa hlavne zábava a tak to musí cítiť aj žiak.Treba si zvoliť aj vhodnú formu vysvetľovania(je to individuálne,nechám na teba).

Katka tuším som ti moc nepomôhol,len som ti chcel ukázať čo ťa možno čaká.Tak veľa šťastia,nevzdávaj to a nezabudni trpezlivosť…ak obaja s priaťeľom budete chcieť,aby vedel lyžovať,tak to vedieť bude.Neučíš ho predsa riadiť raketoplán:-) ahoj

31.12.2007 00:03:16 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Mně to připadá jako tak riskantní konstelace, že bych se na tvém místě do výuky nepouštěl. Příklad arsiho je úplně jiný, on je závodník a pro svou dívku v tomto „oboru“ logicky autorita, a přesto to neměl lehké. Kdežto chlap ponese asi dost těžce, že něco, co by vlastně měl umět a co obvykle učívají pánové dámy, zatím neumí a dostává rady „od ženský“. Tohle prostě málokdo zkousne. V úvahu by přicházelo buďto pár kvalitních lekcí od profíka v LŠ (aspoň základy a zbytek pak už domakáte spolu, on by pak měl motivaci co nejrychleji se zlepšovat), nebo zkusit napojit se na nějaký klub základního lyžování (např. přes www.carver.cz ), kde byste nějakou akci s nimi mohli absolvovat oba. Na pár řádcích diskusního fora jistě nečekáš „kuchařku“, jak učit lyžovat. Na to se připravuje dost hodinami teorie i praxe, takže ti to do hlavy tady nikdo nenaleje.

02.01.2008 10:55:34 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(zdeněk, ) http://www.carv.cz/

02.01.2008 12:42:05 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Proč ne. Jenom pozor na to, že tazatelka chce učit přítele LYŽOVAT, ne carving. A na carvu se nedávno (16/11/2007) sám webmaster vyjádřil, že „LYŽOVÁNÍ A CARVING JSOU DVĚ RŮZNÉ ČINNOSTI. My opravdu nechceme nikoho učit lyžovat, ale jenom a výhradně carvovat neboli jezdit čistě řezaný oblouk!“ Takže klidně, podle řady ohlasů tamější metody fungují, ale napřed je třeba mít jasno, co vlastně chci. Katka píše „lyžovat“ a co když si představuje, jak spolu budou jezdit v terénu nebo v parku? Lze použít různé metody, ale každá bude mít své výhody a nevýhody, resp. specifika.

02.01.2008 17:03:52 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(zdeněk, ) Jasně, napsal jsem to jako jednu z alternativ, vím, že tam je i instruktážní cd, takže se to může hodit. Doufám, že to není bráno jako odkaz na konkurenci :-)

02.01.2008 19:57:57 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Honza, ) Pro inspiraci se podívej na http://www.volny.cz/…4/index2.htm – jsou tam v podstatě kompletní učební texty pro instruktory/cvi­čitele/učitele lyžování a zahrnují i výuku bez oblouků v pluhu.

12.01.2008 17:56:58 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Katka, ) Děkuji za VŠECHNY tipy, určitě mi něco z toho pomůže…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy