Superfeet u nás - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské boty Superfeet u nás

Superfeet u nás

13.10.2008 12:08:32 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) Jak se blíží nová sezóna, tak jsem začal silně uvažovat o pořízení druhého páru vložek do „Leitnerových“ bot. Pokukoval jsem po Formthotics, ale ukázalo se, že plně platí, co už tu jednou napsáno bylo – do upravených bot dáte znovu pouze stejnou vložku jako originál. Jelikož Leitner používá Superfeet a Bichlbach je přece jenom trochu z ruky, tak jsem začal pátrat, kde jinde by se ještě daly sehnat, samozřejmě včetně natvarování odborníkem (i když dle názorů z epiců, jsou právě Superfeet méně náročné na techniku tvarování, než jiné vložky tvarované při zatížení). Distributorem u nás je firma Proteching ze Zlína. Zavolal jsem jim se žádostí o sdělení kontaktu na někoho, kdo mi dodá a upraví vložku Kork a byl jsem velmi příjemně překvapen jejich přístupem. Sám pan majitel mi sdělil, že je budou vystavovat na veletrhu Medical fair v Brně od 21.10. do 24.10.2008 a pozval mě na předvádění, které tam bude po celou dobu. Po delším klábosení o úpravách přišel šok – nabídli mi, že mi jako prvnímu zájemci v ČR upraví a nainstalují tento typ vložky přímo na veletrhu a to hned první den. Domluvili jsme se tedy na 16hod a zároveň mě požádali o spolupráci při testování systému Custom – Fit Kork v rámci jeho zavedení do ČR. Předvádění a úpravu na veletrhu bude po celou dobu dělat specialista z Velké Británie, který školí distributory Superfeet v Evropě. Samozřejmě jsem nadšeně souhlasil, srovnat „Leitnerovu“ vložku se stejným typem přímo od specialisty výrobce je více než lákavé. Navíc jsme objevili jednu zajímavost – od Leitnera mám Superfeet Kork v modré barvě made in Germany, kdežto Superfeet dle katalogu dělá Kork v barvě červené a to made in USA.
Nechci tímto příspěvkem nikoho k ničemu navádět a jen doufám, že Protechingu nezpůsobím kolaps telefonního systému, ale vypadá to, že pro případné zájemce tu bude další možnost, jak se v tom našem ježdění zase o krůček, nebo u někoho třeba zcela zásadně, posunout kupředu.

13.10.2008 20:48:39 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) Já je oslovil letos najaře. Zatím jen informativně. Jejich reakce byla ok, ale ještě čekám až odzkouším nohu v botě. Pak dej vědět jak to celé dopadlo.

13.10.2008 22:49:12 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Tiež som zvedavý ako sa budeš cítiť s novými vložkami.Jarda potom daj vedieť.Len podotknem,že ak sa niekto rozhoduje pre tvarovatelné vložky na mieru do plugov,napr.tieto Superfeet je velmi dôležité aby ich mal už v čase celkovej úpravy boty.Neskôr to pridáva ďalšie problémy a často sú nutné opätovné úpravy skeletu.Načo si pridávať ďalšiu prácu,že?

14.10.2008 08:01:45 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) Přesně jak píše arsi – vložka s botou jsou vlastně jeden celek a jakákoliv změna na vložce by si mohla vynutit úpravy skeletu. Proto volím stejný typ a beru si na to tvarování nové vložky boty i původní vložku – počítám, že výsledkem by měla být téměř dvojčata. Tereticky možnou výhodu těch nových vidím v tom, že noha se s věkem a hlavně po úrazu mohla maličko změnit a nová vložka by tudíž mohla být krapet lepší + by ten anglán mohl být zároveň zkušený podolog.
Minule jsem nezmínil ještě jeden rozdíl mezi vložkama Formhotics a Superfeet – Formy podpírají klenbu tak, že mezi Form a bootboardem je klínová mezera a Form se bočně opírá o botičku a tím drží klenbu. Superfeet je proti tomu zespodu úplně rovný a podpora klenby je vytvořena poměrně vysokou vrstvou korku, což se mi jeví jako lepší řešení, protože ta hromada korku je sice pružná, ale s rostoucím tlakem roste i její tuhost. I Leitner mi odmítl dát do boty Form a předpokládám, že velmi dobře ví, proč používá právě Superfeet.

16.10.2008 19:32:50 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) Ještě pro doplnění. V Atomic RT CS130 byla původně vložka Sidas Conformable, jejíž opora pod klenbou je sice poměrně pevná (vyztužená plastem), ale do anatomického tvaru má poměrně daleko, navíc je vložka pod patou hodně tlustá a tak ještě zvětšuje ramp (což pravda může být u někoho i výhoda). Asi nejmizerněji (z těch mých) vypadá vložka Fischer z bot RX Fire – je to již napohled levně působící kus tvrdší pěny s nalepeným molitanem – u boty s udávaným flexindexem 130 poměrně zarážejí, skoro to vypadá, že se předem počítá s její výměnou. Velice podobně na tom jsou starší Lange Comp 100.
Nevím, jak jsou na tom dnes ostatní boty, co si matně vzpomínám, tak z těch co mi prošly nohama, to nikde žádná sláva nebyla. Skoro se zdá, že vložby bot jsou takovou popelkou, které si nikdo moc nehledí – přitom je to součást boty která zajišťuje podstatnou část přenosu sil do lyže a zpětně i informací do nohy. Při přihlédnutí k individuálním odlišnostem ve stavbě nohy by tedy správně udělaná vložka na míru měla být jakýmsi základním příslušentvím každé boty.

17.10.2008 12:42:04 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš/Freeski, ) Ahoj, můžu potvrdit tento závěr Jardo, mám zkušenost, že když jsem kupoval boty tady v CZ s tepelně tvarovatelnou botičkou, nebyla v nich vložka vůbec (konkrétně v mém případě dříve Raichle, vloni Scarpa) a prodejci to vůbec nevadilo. Nabídl mi vypečení – bez vložky. Poprvé před lety jsem to z neznalosti podstoupil a až po čase ve Francii, když jsem si stěžoval na bolesti nohou u bootfittera (víceméně ze zvědavosti), mi tam rovnou udělali Superfeet s tím, že mi v botě chybí vložka a ptali se proč:-). Snad se teda blýská na lepší časy.

08.12.2008 18:50:21 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Jan Kubík, info@majluna.cz) Já jsem si letos nechal udělat superfeet do lyžáků. Tlačil a stále to nebylo ono. Hledal jsem tedy dále až jsem narazil na SIdas u kluků v montaně v butovicích kam chdim na servis. Začal jsem s vloškou, pak jsem viděl, že dělají i botičky a jelikož mam na pate výrustek, nechal jsem si ji udelat. Vsem doporucuji, je to bomba! Kombinace vlozky od sidasu (je to specialni lyžarská s patní podpěrou. Ten suprfyt me tlacil nebyl jsem spokojenej. Do montany jsem se pak jeste vracel na drobné doladění (bylo to zadarmo). Nyní mám za sebou asi 50 hodin na lyžích, konecne zima bez bolesti. Honza

08.12.2008 20:35:57 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) a vložku od superfeet jsi měl taky „dělanou na míru“ ?

08.12.2008 21:55:28 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) by mě zajímalo, kdo ti je dělal a jak – pokud možno co nejpodrobněji celý postup. Prozradíš?

08.12.2008 22:02:40 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) jsem zapoměl na základní otázku – byly to korkáče nebo jiná řada? Protože jakékoliv jiné než korkáče jsou do jinak dobře padnoucí sportovně těsné boty absolutně nevhodné. Zvednou vás totiž v patě o několik mm a na šířku potřebují až o cm více místa než v té botě normálně máte. Doporučil bych je leda pro lyžařské turisty, co mají botu klasicky o pár čísel větší, než by bylo vhodné. Obecně pozor na jakékoliv nové vložky, které chcete dát do stávájící dobře padnoucí boty – prostým porovnáním s vložkou, kterou tam máte, se dá srovnat přinejmenším výška i šířka. I 1mm rozdílu už může být cítit a způsobit problémy.

09.12.2008 16:25:45 #11 

Příspěvků: 8275

administrator

(Voloďa, vladimir.zejda@volny.cz) Ahoj, tak jsem se taky ozval panu Borskému ze Zlína. Vím, že tady někde v diskuzích byla zmínka o tom, jak ve Zlíně přizpůsobují lyžáky. No a to mě trochu zmátlo. Ve Zlíně jsem byl asi před dvěma lety v malém krámku opraváře obuvi, který mi něco málo upravil boty. Chápu to správně, že on (člověk z předchozí věty) upravuje lyžáky a pan Borský z Protechingu dělá Superfeety? Nebo ve Zlíně boty upravuje ještě někdo jiný a on je tak vlastně někdo třetí?

Díky za odpověď (doufám, že jsem napsal srozumitelně, na co se vlastně ptám =)

09.12.2008 19:09:55 #12 

Příspěvků: 8275

administrator

(Jarda, ) to ti odpovím snadno. Opravář obuvi z malého krámku dělal celkem slušně úpravy bot. Proteching dělá Superfeet. Jedná se o různé lidi.

10.12.2008 08:33:39 #13 

Příspěvků: 8275

administrator

(Voloďa, vladimir.zejda@volny.cz) fajn, díky za upřesnění. Aspoň v tom mám už jasno.

12.01.2009 21:46:25 #14 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) Dnes jsem byl u prodejce Sidas v Ostravě. Nabídli mi vložku, ale nemají systém na její „odladění“ . Tzn. pouze prodají vložku a hotovu. Podle prodejce snad ani doladění není potřeba.
Co myslíte, má smysl dát cca 1100,– za takovou vložku a nebo se vydat cca 100 km do Zlíma, kde by snad měli upravovat jak Sidas, tak Superfeet ?
Případně kterou raději zvolit do Nordica Dobermann?
Důvodem proč sháním vložku je především to, že mám problém s nohou po úrazu . Zbořená klenba a z toho pramenící bolesti v chodidle a křeče. A také to. že origo vložka je spíše takové levné řešení.
Díky za Vaše info

13.01.2009 08:43:19 #15 

Příspěvků: 8275

administrator

(jiri, j.florcik@seznam.cz) Tak tohle by mě taky moc zajímalo,protože uvažuji o tom, že bych si koupil nové lyžáky,ale chtěl bych je opravdu udělat na profesionální úrovni na nohu,protože mám po nart po těžkém úrazu a tedy trochu odlišné anatomické postavení kostí atd. Předem děkuji za jakékoli informace.

13.01.2009 10:30:57 #16 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) na nohu po úrazu je asi největší oříšek. Zřejmě by to chtělo ortopeda/podologa navíc klonovaného botařem. Slušných podologů bude po republice dost, osobně mi je i sympatický třeba přístup Formthotics, kteří mají partnerské aplikátory – lékaře. Bohužel jejich vložku bych do lyžáku nedal (výškově ani šířkově) bez nutnosti úpravy skeletu. Možná je k mání pouze jediná cesta – nechat si u lékaře udělat vložku eliminující zdravotní problémy a u botaře násleně (v případě potřeby) upravit skelet. Případně ukázat tomu lékaři původní vložku a zeptat se jej, jak moc se ta jeho vložka může tvarově přiblížit té origo. Na druhou stranu se může ukázat, že ortopedické požadavky jsou s těmi lyžařskými neslučitelné – sám mám trochu zborcenou klenbu, takže v normálních botech vložkou léčím zborceninu, ale v lyžácích bych se stejnou vložkou bolestí umřel. Výhodou např. Superfeet Kork je, že se dá vytvarovat přesně podle tvaru nezatížené nohy (diskuse, zda je lepší nezatížený nebo zatížený tvar bych nechal na jinde) a velikostně obrousit „až na dřeň“ tedy tak, že je stejná jako ta origo a přitom plní svoji funkci.

14.01.2009 21:39:50 #17 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) Omlouvám se , nechci zakládat nové vlákno.
Potřebuji v botě lépe zafixovat nohu kolem kotníku
Na Tognar.com jsem našel C-pad.
Poraďte z čeho to vyrobit, aby to vydrželo vytahování botičky ze skeletu při sušení ?
http://album.volny.cz/rpc4/browse.php?… Díky

15.01.2009 09:09:37 #18 

Příspěvků: 8275

administrator

(Duro, ) … presne toto som si kupil u tognara ( a este L-PAD a este cosi … ) … ja som s tym chcel vyriesit rozlozenie tlaku okolo clenka ale figu borovu to pomohlo … na obrazku to vyzera fajn, ale je velky problem trafit to spravne miesto z vonkajsej strany boticky … a keby sa to aj podarilo, tak zivotnost pri vytahovani by bola velmi nizka ( je to hrube cca 5mm a lepi sa to ako samolepka ) … boli to vyhodene peniaze

16.01.2009 10:29:24 #19 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) díky za info. Takže se to pokusím nějak pořešit. Jen najít ten vhodný materiál

16.01.2009 10:33:38 #20 

Příspěvků: 8275

administrator

(PetrAT, ) Jardo, jak vypadá testování? Co vlastně nakonec máš v botě?
Dnes jsem volal do Protechingu. Vyhledem k ceně korkové vložky 2.900,– s prací , to nakonec vidím na nějakou bu´d orange a nebo black. Ta cena mě poněkud zaskočila

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy