desky a vázání - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské boty desky a vázání

desky a vázání

06.04.2009 12:50:46 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(Petr N., ) zdravím, zkoušel jsem hledat nějaké informace o deskách pod vázání a informací moc není, kromě vedlejšího vlákna ohledně Flowflexu od Fischera. Obracím se tedy na Vás. Pokud se jedná o samostatně prodejnou desku, která není jenom o zvýšení postoje našel jsem Vist a Marker a bych měl pár otázek:

  • Je nějaký rozdíl v chování desek Vist Speedlock (případně i v jednotlivých typech – TT, PRO, PRO light) a Marker WC PC interface? Jasně, Marker využívá pístu, VIST pravděpodobně nemá žádný podobný prvek.
  • Bude patrný rozdíl v případě Markeru mezi kombinací race vázání např. Comp 12 EPS se zmiňovanou deskou a vázáním Marker 12 TC PC turbo?
  • Další postřehy s deskama?
  • Nějaké zajímavé odkazy ohledně desek?

Pro upřesnění, jde mi o to, kdo je schopný poznat rozdíl a nemyslím využití pro fun.

06.04.2009 14:30:05 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) Mám doma 5 párů lyží s deskami VIST, na čtyrech jezdím, jedny jsou skoroženy. Vist Speedlock má 3 základní desky TT, PRO a RACE. TT mám na měkčí širší lyži, PRO mám na slalomce a odladěný slalomce a RACE mám na obřačce. Desky nepřendavám, takže samozřejmě nemůžu refererovat jak by se měnilo chování lyže ale aspoň z doslechu a z chování mých lyží ti řeknuto, co si o tom myslím. TT,PRO, RACE v tomhle pořadí ty desky lyži ve středu ztužují a zvyšují rebound, samozřejmě také zvyšují nároky na pilotáž. Je jasný, že mezi TT a RACE bude velký rozdíl, budou-li na stejné lyži. Jsem přesvědčen, že bys nemusel být super dobrý lyžař, abys to poznal. RACE se třeba na lyže VIST ještě lepí oboustranou páskou, která má za úkol při prohnutí desku napnout a pak vystřelit, což je ji zmiňovaný rebound. U obřaček Duel, které jsou již hodně tvrdé jsem viděl místo pásky pouze teflonovou fólii. Tady prý není potřeba lyži ještě více ztužovat ve středu a proto deska při prohnutí pouze klouže. Mezi desklama bude podstatný rozdíd a v zásadě tak můžeš „doladit“ lyži jseš, li toho schopen, při nákupu. Obrovskou výhodou u Speedlocku je možnost posouvat těžiště, což využívám dost často a skutečně to hodně funguje. Navíc takle můžeš jezdit na pěti párech s jedním vázáním, takže docela ušetříš. Budou-li další dotazy, rád zodpopím. T

06.04.2009 15:50:38 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) <img src=„http://f­arm4.static.flic­kr.com/3345/34­17386423_987e3ce06d_b­.jpg“ width=„1024“ height=„724“ alt=„Tyrolia Raceplate“ /><>Len pre zaujmavosť.
Donedávna sme tu mali troch výrobcov s tým istým viazaním a rôznymi doskami.To už neplatí.Fischer má túto závodnú dosku už mnoho sezón.Head odolával dlho a na lyže montoval Vist,ale od tejto sezóny používa tú istú Tyroliu.Od budúcej sezóny ako posledný mohykán,Elan prechádza od Vistu na Tyroliu.

Je to jednoduchá plastová podložka na krajoch uchytená klzným systémom 3 skrutiek.Funguje dobre.Vadí mi na nej,že nemá predvŕtané diery(inserty),a ďalej,že prvé a posledné skrutky viazania vychádzajú priamo do klznej drážky.

06.04.2009 15:54:38 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Odpustite prosím tú tapetu,to mi fakt nevyšlo:-)Prípadne zmazať a je sem dám len slušný odkaz.Pardón:-)

08.04.2009 00:37:24 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) S tématem desek přicházíš tak trochu s křížkem po funuse. Velmi žhavé to bylo před deseti lety a já jsem každoročně až asi do roku 2004 v pravidelných přehledech materiálu velmi poctivě tento segment mapoval. Článků na téma „proč to je a co to dělá“ vyšlo v těch letech dost. Od té doby si ale všichni výrobci problematiku tohoto interface nějak vyřešili, nejčastěji v rámci integrace nevrtaného vázání do lyže a v souvislosti se současnou flexí lyží. Vist vždycky charakterizoval svoje desky a rozdíly mezi nimi míval i v katalozích. Porovnání Marker vs. Vist neznám, ani uváděné kombinace různých MARKERŮ (tam se jaksi předpokládalo, že na závodní desku přijde závodní vázání, ne nějaká „12“). Rozdíly v praxi poznat jsou, ale záleží na konkrétní lyži. Nedávno jsem vzpomínal, jak jsme kdysi s Honzou Verlem natrefili předváděčku Stockli, kde byla totožná obřačka s Vist WCRV a s Tyrolií CP 13. Rozdíl na pevném podkladu byl patrný po pár obloucích. Markantní byl vždycky i mezi závodními deskami WC a turistickými Absorbery. Zkus zalovit ve vyhledávačích, dost by se toho mělo najít. Dneska se ti už k tomu obšírně asi sotva někdo bude chtít vracet. Např. já jsem už tomuto tématu odvedl své a opravdu nemám chuť ho tady znovu vykopávat.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy