Přestože má obuv na telemark mnoho společných znaků s klasickými přezkáči, tak u vázání je naprostý rozdíl a shodné prvky nemají téměř žádné. Valná většina dnešních vázání na našem trhu vychází z klasického kandaháru. To znamená, že bota je ve špičce upnuta do pouzdra o šířce 75mm (tento rozměr jistě znáte z (ne)dávných běžeckých vázání) a za patu jsou zafixována lanka vedoucí právě od přední části vázání.

Existuje však více druhů vázání fungujících na různých principech. Stejně jako obuv, tak i telemarková vázání lze rozdělit do zhruba čtyř kategorií (opět subjektivní kategorizace autora článku):

1) Lanková telemarková vázání
neboli cable, u nás zřejmě nejpoužívanější, funguje na principu kandaháru, který je již popsán výše. Kolem boty (nebo pod) vedou lanka (nebo dráty), která jsou připevněna k přední části vázání. Bota je uchycena za patu pomocí rychloupínáku (známý např. z krátkých lyží či „bigfootů“). K upnutí boty a správné tuhosti při jejím ohybu slouží pružinky, kterými jsou spojena lanka (dráty). Při pokleku dochází k protažení pružiny, čímž se zvýší tuhost lanek a tudíž i ohybu boty.. V pouzdře, kde je ukryta pružina, se nachází i závit, kterým můžeme nastavit délku lanek na velikost boty. Závit však není neomezený a proto se některá vázání dodávají v různých velikostech (small, medium, large). Pouzdra se dodávají v rozlišných barvách dle tuhosti mechanismu uvnitř.
Pro ulehčení pohybu při stoupání nabídly firmy Black Diamond a G3 modely, které lze přepnout do polohy „ascent“, kdy se zvedá celé vázání kolem kloubu před špičkou.

2) 3-pin vázání pro telemark
nejvíce připomíná klasické „pětasedmdesátkové“ běžecké vázání, kdy je bota uchycena pouze pomocí špičky. Odpor při pokleku je dán pouze tuhostí samotné boty, proto je vázání vhodné spíše na lehčí túry.

3) Desková vázání pro telemark
výhoda těchto vázání je především v jejich boční tuhosti, nevýhodou však bude vyšší hmotnost a „pocit odloučení“ od klasického telemarku.:)

4) Rottefella NTN – New Telemark Norm
kombinace mechanismů, kdy je bota upevněna za přední část podrážky k deskovému vázání s pružinami. Vázání však funguje pouze se speciálně vyvinutými modely obuvi. Nespornou výhodou tohoto systému je přesný přenos síly z boty (jezdce) na lyži a naopak. Zde však má konstrukce již velmi málo společných znaků s původním vybavením (nebo spíše žádná) a onen „pocit“ je přinejmenším stejný jako u deskového vázání. Dalším negativem NTN vázání je jistě jeho cena, která je téměř dvojnásobná oproti průměrným, klasickým, vázáním. Jak výrobce uvádí, jde o New Telemark Norm, která pro někoho vítanou alternativou, pro jiného nikoliv.


Příslušenství k telemarkovým vázáním:
Dle výrobce a modelu může být příslušenství dodáváno společně s vázáním, nebo se dají jednotlivé díly volně koupit. Jedná se především o podložky, stoupací patky, sichráky a brzdičky.

  • Podložky dodávají výrobci v různých výškách, slouží k zamezení dotyku vázání se sněhem. Záleží na individuálních požadavcích a zkušenostech.
  • Stoupací patky umožňují podobně jako u skialpinistických lyží pohodlnější chůzi do kopce.
  • Sichráky jsou lanka spojující botu s vázáním. Slouží k zamezení ztráty lyže, pokud není vázání vybaveno brzdičkami (což zpravidla není). Pro jízdu po sjezdových tratích jsou samozřejmostí, do volného terénu jsou však spíše nevhodné.
  • Některé modely (deskové, NTN) mají brzdičky již zakomponované.


Na trhu nalezneme v současné době především modely těchto značek:
Rottefella - www.rottefella.no
G3 - www.genuineguidegear.com
Black Diamond - www.blackdiamondequipment.com
Voilé - www.voile-usa.com
22designs - www.twentytwodesigns.com
A další…


Autor článku Adam Brožek jezdí za podpory značek Bergans, Devold a www.norskamoda.cz