Před sezónou 2010-11 mohou posloužit jako příklad rozdílných koncepcí jak výpravy několika desítek státem dotovaných nejlepších rakouských sjezdařů, včetně početného doprovodu, tak nenápadné cesty miniteamů českých reprezentantů, „jištěných“ osobními sponzory, nezdolnou houževnatostí a důvěrou ve vlastní síly.

Alpská lyžařská velmoc ležící na jih od našich hranic řešila tentokrát zmíněný problém následovně: Zatímco tréninkové skupiny zaměřené na starty ve vrcholných světových soutěžích v točivých disciplinách (ženy) a v rychlostních disciplinách (ženy i muži) využily zimní podmínky na jižní polokouli (ženy na N. Zélandu a v Argentině, muži v Chile), mužská skupina „OSL + superkombinace“ a slalomáři vystřídali v přípravě celkem 6 různých alpských ledovců spolu se skihalou ve Wittenburgu.

A jak naši? Univerzálně orientovaní sjezdaři Bank a Krýzl odletěli na konci srpna za přípravou do Chile. V chilských Andách pak trénovala „své“ klouzavé disciplíny také Klára Křížová v kooperaci s francouzskými reprezentantkami. Přednost letnímu tréninku výhradně na alpském sněhu dali naopak slalomáři Trejbal a Záhrobská.

Se Šárčiným trenérem dr. Pavlem Šťastným jsme se sešli těsně před jeho odjezdem do Söldenu , kde absolvuje, den před zahajovacím závodem Světového poháru v obřím slalomu žen, zasedání FIS Forum Alpinum a položili mu několik otázek.

Jaký průběh měla vaše letní ledovcová anabáze?

Spolu se servismanem a dvěma fyzioterapeutkami střídajícími se na jednotlivých akcích jsme absolvovali do začátku října pět campů zaměřených na intenzivní trénink tří alpských disciplín. Přípravu na sněhu jsme zahájili v Saas Fee. Pak následovaly týdenní až desetidenní tréninkové bloky s několikadenními přestávkami věnovanými regeneraci. Postupně jsme tak využili optimální podmínky v Zermattu, v Kaunertalu, na Stubai a v Pitztalu. K testování slalomek nám posloužila skihala nedaleko Hamburku.

Můžeš přiblížit váš tréninkový režim praktikovaný ve výškách nad 3000 m n. m.?

Bylo nutné vycházet z momentální situace v jednotlivých ledovcových destinacích, ale většinou se nám dařilo střídat v třídenních cyklech trénink slalomu a obřího slalomu. Na ledovci Theodul nad Zermattem jsme využili optimální podmínky pro trénink superobřího slalomu. Byla to dobrá příprava pro Šárčiny eventuální starty v superkombinaci ve Světovém poháru a na MS. Dnes na počátku října máme za sebou 50 dní na sněhu. Z 80 % to byl kvalitní trénink na tvrdých tratích. 20 % připadlo na prostoje způsobené nepříznivým klimatem a na lyžování v nezpevněném, čerstvě napadaném sněhu.

Jak byl organizován vlastní trénink v brankách?

Trénovali jsme většinou společně s některými zahraničními teamy. Bylo evidentní, že tato spolupráce přinášela prospěch oběma stranám. Došlo tak mimo jiné i ke společnému tréninku s rakouskými slalomáři. Mohu prozradit, že v jednotlivých jízdách byly Šárčiny časové ztráty na Reinfrieda Herbsta a spol. velice slibné. S blížícím se zahajovacím závodem SP v Söldenu půjde o tréninky v závodním režimu s následnou regenerací a analýzou techniky s využitím profesionální kamery.

Máš informace o závodnicích, které v minulé sezóně vyřadila zranění?

Setkali jsme se pouze se Švýcarkou Gutovou v Zermattu. Po jejím těžkém úrazu (vykloubení kyčle) lékaři pochybovali, že se vrátí k lyžím. Naštěstí se předpovědi nenaplnily, Lara naplno trénuje a jde do sezóny s příslovečnou vervou. Ve své obvyklé formě se údajně vrací i Rakušanka Hospová. O ostatních nemám zprávy.

Jaké formy kondiční přípravy jste využívali?

Kromě klasických forem posilování jsme věnovali mnoho času speciálním cvičením zaměřeným na koordinaci a rovnováhu. V kondiční přípravě budeme pokračovat i v závodním období, spiningový trenažér nás bude doprovázet až do březnového finále SP.

S jakými cíli jde Šárka do své deváté sezóny ve Světovém poháru?

Stanovení výkonnostních cílů na mně nekompromisně vyžadovalo naposled někdy v osmdesátých letech Oddělení vrcholového sportu ÚV ČSTV. Dnes už tato otázka naštěstí zajímá jen novináře. Je samozřejmé, že naší snahou bude posun v celkovém hodnocení obou slalomových disciplín ve SP a pokus o znovudobytí stupňů vítězů v Ga-Pa, ale k tomu by měla Šárku dovést schopnost uvolnit se, vnímat dobrý pocit z dynamické jízdy v trase dané brankami a ne těžká, nohy svazující zodpovědnost.

Jak se podařilo zajistit přípravu prostřednictvím nových sponzorských smluv?

Šárka podepsala stěžejní smlouvu s agenturou Česká sportovní s. r. o. a v té souvislosti se ocitá v reprezentativním společenství t. zv. Star Teamu spolu s Jaromírem Jágrem a Tomášem Berdychem. Jsou tak zajištěny předpoklady pro její klidnou přípravu i starty v soutěžích.

Jaký bude Šárčin program po SP v Söldenu ?

Budeme hledat vhodné podmínky pro trénink slalomu na tvrdém technickém sněhu mimo ledovce. 10.listopadu odletíme na pohárový slalom do finského Levi a pak budou následovat starty ve slalomu, obřím slalomu a superkombinaci v Aspen (USA) a superobřím slalomu v Lake Louise (Kanada).

Otázky kladli: Pavel Zelenka a Karel Hampl

Veliký rozhovor se Šárkou Záhrobskou si můžete přečíst ve SNOW 56