Přestože byla ukrajinská horská služba – Hirskij pošukovo rjatuvalnyj zahin (HPRZ, Horský vyhledávací záchranný sbor) - založena teprve v únoru 2007, podařilo se díky iniciativě českých spolupracovníků, kteří se podílejí na vytváření systému značení turistických značených tras (viz www.karpaty.net), přizvat ji do evropské asociace horských služeb – Sudeto-Karpatské lavinové služby.

Pravidelné kontakty s kolegy z Čech, Slovenska a Polska a společná lavinová školení, mají za cíl přiblížit ukrajinskou horskou službu k evropským standardům, a poskytovat tak stále většímu počtu našich a polských turistů mířících do odlehlých ukrajinských Karpat v případě nehody profesionální zajištění.

Završením dvouletého úsilí byla historicky první účast ukrajinských zástupců na 6. setkání Sudeto-Karpatských lavinových služeb 19.-23. října v polských Bieszczadech, kde byla hostitelem tamní horská služba GOPR – skupina Bieszczadska (více o setkání zde). Zde ukrajinští záchranáři mj. představili i tabule označující lavinové území - předlohou jim byly tabule českých kolegů, které dobře známe z našich hor.

První seznamovací setkání českých, slovenských a polských záchranářů proběhlo již v dubnu 2009 na polonině Runa, nedaleko Užhorodu, díky Horské službě ČR a českým značkařům a nadšencům, kteří toto neformální setkání financovali spolu s ukrajinskou horskou službou. Záznam tohoto setkání zdokumentovala i redakce televizního pořadu Bílá stopa (příspěvek najdete na www.ceskatelevize.cz/bila-stopa nebo reportáž na www.karpaty.net/lavinovy-kurz - od času 19:10)

HPRZ je řízena a financována ukrajinským Ministerstvem zvláštních věcí - MNS. Zakarpatský obvod horské služby dnes má 41 profesionálních záchranářů, 70 dobrovolných členů a 4 pracovníky v centrále v Užhorodu. V terénu má 9 služeben – v Užhorodu, Vyšce (skiareál ve Velkoberezňanském rajóně), Volovci, Mižhirji, Iršavě, Usť Čorné, Rachově, Jasini a Lazeštině (Hoverljanská služebna).

Jen pro zajímavost, území, na kterém horská služba působí, má 12,8 tis. km čtverečních, přičemž dojezdové vzdálenosti ze služeben do odlehlých horských partií mnohdy dosahují mnoha desítek kilometrů. V roce 2010 (do 30. 9.) horská služba zaznamenala 488 akcí, z toho bylo 166 záchranných akcí v terénu (hledání ztracených turistů, lavinové akce, úrazy na horách a sjezdovkách). Bohužel tento rok ukázal nutnost rychlého dovybavení horské služby, kdy velká lavina na polonině Boržava při záchranné akci zasypala 3 záchranáře a vybrala si tu nejvyšší daň. Více o lavině zde.

Přestože vybavení horské služby, která vznikla po rozpadu SSSR zcela od nuly, je více méně skromné, postupně je vybavována novou technikou a snaží se zavádět nové metody obdobné u kolegů v Evropě. V první etapě ukrajinští záchranáři obdrželi od MNS nové terénní automobily Mitsubishi L200, v tomto roce nové oblečení a na příští rok se hledá dodavatel lavinových vyhledávačů (bohužel některé západoevropské renomované firmy nepochopitelně vyčkávají díky své neznalosti a nezájmu o ukrajinský trh). Například aktuální potřeba sněžných skútrů pro záchranné akce v nejodlehlejších částech ukrajinských Karpat – v pohoří Gorgany a Svidovec - se snaží parta českých nadšenců, dobrovolných značkařů, překlenout nákupem a repasováním ruských buranů z vlastních prostředků, příp. z peněz dárců a sponzorů. Více o vybavení na www.karpaty.net.

Jeden takovýto skútr od ledna 2009 pomáhá v Usť Čorné, druhý by měl být v lednu 2011 dovezen na Dragobrat. Poděkování patří původní majitelce paní Hamplové z Horního Maršova za velkou vstřícnost a Igoru Hořenímu za pomoc při realizaci.

Ukrajinská horská služba bude vděčna za jakékoli tipy, kdo by mohl zdarma věnovat funkční skútr Buran 640A nebo náhradní díly, příp. může finančně přispět na tyto dobrovolnické projekty spojené s bezpečností na horách - v případě zájmu pište na ales.kucera@konting.cz