Vydařené ledovce

Schnalstal

Schnalstal

Říjen přinesl do alpských poloh nad 2 500 m n. m. místy více než metr sněhu, a tak na ledovcích se těší z velmi úspěšného startu sezóny. Nejvydatněji sněžilo na jižní straně východní části Alp (Tonale, Schnalstal) a také na hlavním rakouském hřebeni Alp (Kaunertal, Mölltal, Hintertux). Méně sněhu zatím obdržely francouzské Savojské Alpy, ale tam se vydatnější sněžení předpovídá již v příštích dnech.


Kaunertal

KaunertalKitzsteinhorn

Kitzsteinhorn

Všechny alpské ledovce jsou v provozu – nejvíce sněhu z nich hlásí se 190 cm Presena na Passo Tonale a jen nemálo zaostávají ostatní, snad s výjimkou severněji položených rakouských (Kaprun, Dachstein – jen 20 cm) a francouzských (Tignes – 30 cm).

Rakouské ledovce pak mají téměř plný provoz (Hintertux 60 z 86 km, Sölden 37 z 37 km, Kaunertal 27 z 36 km, Pitztal 30 z 37 km sjezdovek).


Pitztal

Pitztal

Sezóna se rozjíždí i mimo ně

Diavolezza

Diavolezza

Otevřela se však i některé klasické lyžařské areály – k tomu jim dopomohly nejen solidní sněhové srážky, ale zejména zasněžování, umožněné pravidelnými chladnými vlnami v posledních týdnech.

Od půli října se jezdí ve švýcarském Engadinu na Diavolezze (cca 1 km dlouhá sjezdovka), dva týdny nato se rozjely lanovky v jihotyrolském Suldenu – v provozu je velká část areálu Madritsch nad 2 600 m n. m.

V těchto dvou případech jde o „skoroledovcová“ centra, pravidelně zahajující sezónu takto časně.Bormio

Bormio

Podzimní lyžování jako reklama na sněhovou jistotu

Několik málo sjezdovek ale otevřela i některá poměrně nízko položená centra, a to zejména díky výkonnému zasněžování a také snaze ukázat, že sněhová jistota není přímo úměrná nadmořské výšce ani srážkovým statistikám, ale významný vliv má i technika a vůle provozovatele.

Typickým příkladem toho je Planai ve Schladmingu. Již třetí sezónu se daří zahajovat sezónu na dvou kilometrech sjezdovek na přelomu října a listopadu. Pořadatel mistrovství světa v alpském lyžování 2013 chce ukázat, že disponuje špičkovou technologií a že je tu na sníh spolehnutí navzdory nadmořské výšce vrcholu „pouhých“ 1 894 m n. m. Non-stop se tu má lyžovat až do 1. května.

Kitzbühel

Kitzbühel

Podobným případem je Kitzbühel, který již propagačně otevřel (a zase zavřel) a který se často objevuje jako budoucí oběť globálního oteplování, navzdory tomu, že podle statistik údaje v posledních 10 letech je množství napadaného sněhu nadprůměrné. Jedna sjezdovka mimo ledovec je již otevřena i na Passo Tonale.

V provozu je i část areálu v Bormiu, kde se lyžuje od 6. listopadu ze 3 000 do cca 2 500 m n. m. I Bormio takto časně otevírá již poněkolikáte za sebou.

Podobně je to na rakouském Turracher Höhe, kde se tradičně otevřela první sjezdovka o délce jednoho kilometru.

Turracher Höhe

Turracher Höhe

Brzy se otevřou

(aktualizováno 10.11. v 18.00 hod.)

Heiligenblut

Heiligenblut

V listopadu by měl s otevřením sjezdovek následovat rakouský Heiligenblut (od 20.11.) pod Grossglocknerem. Od 18. listopadu plánují lyžařský provoz v tyrolském Obergurglu-Hochgurglu a v Obertauernu, od 19. listopadu ve švýcarském Davosu, den na to se pak rozjede i areál Corvatsch v Engadinu nebo italská Santa Caterina.Davos – Jakobshorn

Davos - JakobshornSněhové zpravodajství najdete na http://snow.cz/snih-stav-snehu, včetně uvedení začátku sezóny střediska, a předpovědi počasí až na 8 dní.