O Rockeru mluvíme, když je kontaktní bod lyže se sněhem posunutý blíže ke středu. Zjednodušeně řečeno jde o velmi brzy zvednutou špičku nebo patku.

Rocker byl do nedávna doménou prašanovek, potažmo freeridovek, proč nám jej však najednou začínají servírovat i na lyžích určených převážně nebo částečně na sjezdovku?

Salomon XV Enduro
Salomon XV Enduro

Nejdřív se začal používat na prašanových lyžích a jeho primární účel byl zlepšit vztlak lyží v měkkém sněhu. Druhou funkcí pak bylo zlepšení manévrovacích schopností v hlubokém sněhu. Před příchodem rockeru měly prašanové lyže měkkou špičku, která se snáze držela na povrchu měkkého sněhu – tlak sněhu špičku ohnul vzhůru a ta se tolik nepotápěla. Předehnutá špička však už nepotřebovala být tak měkká a tudíž se paradoxně zlepšily i vlastnosti prašanovek na tvrdém nebo rozbitém sněhu a rocker se postupně přenesl i na špičku univerzálních freeridovek a ukázalo se, že tato změna opět zlepšila ovladatelnost. V měkkém sněhu díky tomu, že se špička tolik neboří a také díky předehnutému tvaru, který lyži táhne do obluku. Na tvrdém sněhu se kratší délka a nejširší bod lyže zvednutý nad sníh projeví snazším zahájením a tužší špička klidnějším a jistějším projetím oblouku.

Atomic Nomad Crimson
Atomic Nomad Crimson

Proč tyto vlastnosti tedy nevetknout i lyžím univerzálním, tedy allmountainům? Bylo jen otázkou času, kdy se tak stane. Jak se však se změnou konstrukce vypořádá lyžař? Měl by hned sáhnout po rockeru? Dost na toto téma polemizuje ve svých článcích Ivan Sosna, který se snaží najít klady i sporné vlastnosti rockeru a z jeho článků se dozvíte mnoho užitečného. Na zásadní otázku, zda se vám rocker vyplatí a jestli rovnou ten ve „verzi 1“, tedy neprověřený léty praxe a tisícovkami spokojených lyžařů, však najdete odpověď jen tak, že si jej sami vyzkoušíte. Abyste nepřebrali (byť třeba jen v půjčovně nebo v test centru), je dobré mít na paměti následující:

  • Rocker na tvrdém povrchu zkracuje efektivní délku lyže, proto byste měli sáhnout po lyžích delších, než na jakých jste zvyklí jezdit. Toto „prodloužení“ závisí na délce rockeru. U letošních allmountain lyží zpravidla není 5-10 cm navíc problém. Pokud to lze, porovnávejte spíše „rozvor“ předního a zadního kontaktního bodu než absolutní délku lyží. Pokud si nejste jistí, zvolte ze dvou délek tu větší.
  • Bod, ve kterém je lyže nejširší, je předsunutý před místo kontaktu se sněhem, je tedy zvednutý nad sníh, což znamená, že lyže je tolerantnější vůči zaříznutí hrany a zároveň to znamená, že nezahajuje oblouk tak agresivně. To opět hraje pro delší lyže, zároveň je možné zvolit i vyšší/ostřejší model.
  • I výrazně širší lyže (než na jaké jste zvyklí) s rockerem, se vám budou ovládat daleko snáz, než byste čekali, nevyrovnávejte narůstající šířku lyží zkrácenou délkou, i širší lyže vybírejte delší.
  • U výrazného rockeru může na tvrdém sněhu nastat problém s předozadní rovnováhou, to však zpravidla platí až pro lyže určené pro prašan, které disponují rockerem se špičkou dlouhou v některých případech až 50 cm. U allmountainů se toho bát nemusíte. Zaznamenáte však určitou změnu chování špičky na její zatěžování. V zahájení oblouku se jedná o podobnou změnu, jako byste posunuli vázání na lyžích bez rockeru dopředu, jakmile je začnete naklápět na hranu, začne postupně zabírat i špička a pocit z jízdy se částečně vrátí k normálu. Tato změna se zvýrazňuje s rostoucí délkou a také zvednutím špičky.
  • U umírněných verzí není třeba se obávat ani výraznějšího „plandání“ dlouhých špiček, pokud lyže vedete hlavně v obloucích. Ne všechny rockery jsou stejné, jde o individuálně ztvárněný prvek, někteří výrobci však ve svých kolekcích používají standardizované „velikosti“ rockeru, většinou lze vystopovat i délku, případně výšku zvednutí špičky (či patky). Začínejte nejprve u rockeru menšího a postupně přecházejte k většímu. Snazší to budete mít u značek, které rocker klasifikují.
  • Dejte rockeru trochu času, nesuďte jej po první jízdě. Pravda je, že je třeba si na něj chvíli zvykat.Völkl Sensor 1
Völkl Sensor 1

Teprve až lyže s rockerem vyzkoušíte, můžete zodpovědně říct, zda vám tato vychytávka vyhovuje či nikoliv.