Sölden – zrádná trať a mlha

Trasa pro oba závody v obřím slalomu nebyla tentokrát dostatečně pokryta přírodním sněhem a situaci zachraňoval sníh technický, transportovaný na svah ze sněhové deponie v cílovém prostoru. Vzniklou směs se nepodařilo před prvním závodem žen zpevnit tak, aby všechny slalomářky startovaly za srovnatelných podmínek. Nerovnosti na trati se zvětšovaly již po průjezdu druhé desítky startujících a obraz závodu byl pak zákonitě následující:
Prvních sedm míst obsadily rutinérky se startovními čísly 1 – 7. Rebensburgová s Hölzlovou potvrdily své ambice, zklamána mohla být sedmá Zettelová. Mezi prvních deset se zařadily jen dvě závodnice z druhé desítky závodního pole a do druhého kola se kvalifikovaly pouze čtyři „bojovnice“ ze čtyřiceti slalomářek startujících po první třicítce. Prakticky jediným oživením v tomto závodu byly výkony tří z nich. Osmnáctiletá Švédka Sara Hectorová se prosadila s č. 45 na 23. místo, jedenadvacetiletá Kanaďanka Gagnonová dojela s č. 37 třináctá a druhá z devatenáctiletých dívek na startu, Němka L. Dürrová, zajela s č. 34 nejlepší čas ve II. kole a skončila celkově čtrnáctá.

Bohužel mezi těmi, jež se na rozbité trati nekvalifikovaly, byla i Šárka Záhrobská s nezvykle vysokým startovním číslem 60. Jako 67. odstartovala, ale nedokončila 1. kolo nejmladší účastnice závodu, sedmnáctiletá Pauláthová. Nominace české reprezentantky do tak těžkého závodu vyvolává stejné rozpaky, s jakými byl před rokem spojen start rovněž sedmnáctileté Volopichové, tehdy poslední na startu i v cíli.

Dělat vážné závěry z výsledků 1. kola později anulovaného závodu mužů nemá valnou cenu. Za zmínku stojí jen fakt, že v něm neobstáli favorité Raich, Janka a Blardone a že překvapivých „kvalifikačních“ časů nedosáhl nikdo ze závodníků s vysokým startovním číslem. Neregulérní trať poznamenala i toto „torzo“ mužského závodu utopeného v mlze.

Zajímavé slalomy v Levi

Přestože pro posuzování stavu slalomové trati není televizní přenos právě ideální, i jeho prostřednictvím bylo zřejmé, že povrch celodenně osvětlovaného „slalomáku“, nacházejícího se 130 km za polárním kruhem, dával šanci i jezdcům nastupujícím do závodu ze zadních pozic. „Vpádem“ do první desítky celkového pořadí sice překvapili jen čtvrtý Ital Deville spolu s devátým Švýcarem Ginim a v ženské soutěži osmá Rakušanka Kirchgasserová. Na dalších pozicích však nezůstal kámen na kameni.

Na startovní listinu 2. kola se probojovalo 10 mužů a 9 žen absolvujících úvodní kolo až po skončení přímých televizních přenosů. Jedna třetina závodního pole neobhájila výsadní postavení vyjeté v minulé sezóně, a i když se jedná o jediný závod, nabízí se otázka, zda jeho výsledky nenapovídají cosi o novém rozložení sil v sezóně 2010/11.

V ženském slalomu se s neobvyklou suverenitou prosadily dva týmy. Němky ještě překonaly vysoký standard prokázaný v Söldenu, když z devíti startujících se kvalifikovalo osm do 2. kola a sestry Rieschovy obsadily 2. a 4. místo. V jejich stínu nezůstaly už jen Rakušanky s jásající vítězkou Schildovou a s celkem šesti „kvalifikantkami“. Cestu k tomu, aby reprezentantky dvou alpských zemí obsadily polovinu míst ve výsledkové listině, umožnil debakl, s jakým dojely jejich hlavní konkurentky: ze sedmi Švýcarek a šesti Italek na startu 1. kola dojela vždy jen jediná, ze sedmi Francouzek dojely dvě závodnice. Podobně jako v Söldenu na sebe upozornila Lena Dürrová. S č. 57 skončila v cíli 22.

Z vyjádření Záhrobské pro média bylo zřejmé zklamání ze sedmého místa v její parádní disciplíně. Neuspokojil ji ani pozitivní posun oproti loňské slalomové premiéře. Tehdy dojela osmá a za vítěznou Rieschovou zaostala o 1,98 vt. Letos ji dělila od vítězky necelá vteřina. Čelo závodního pole je mimořádně vyrovnané.

Platilo to dvojnásob i v závodu mužů. V jeho druhém kole se „vešli“ za vítěznou trojici, kterou utvořil Grange, Myhrer a Kostelič, závodníci na 4.-26. místě, do jedné vteřiny! Boj o postup do takové tlačenice byl tvrdý. Třicet jezdců, včetně favoritů Raicha a Herbsta, z osmdesáti startujících nedokončilo 1. kolo závodu. Bylo velice příjemné slyšet uprostřed takovéto bitvy slova uznání o výkonech celkově třináctého Ondry Banka a sedmnáctého Filipa Trejbala z úst komentátorů v přímých přenosech německých televizních stanic. Zejména Bankův sedmý čas ve 2. kole necelou vteřinu za vítězem vyvolal obdiv. Navíc oba naši jezdci předvedli v obou jízdách solidní techniku. Co se slalomu týče, ocitají se zjevně na prahu sezóny plné oprávněných nadějí. Bohužel jim stejně jako před rokem nemohl sekundovat další náš ambiciózní slalomář, zraněný Kryštof Krýzl.

Aspen přinesl zklamání

Druhý obří slalom žen se lišil od premiérového závodu nejen kulisou Skalistých hor, ale i kvalitou povrchu trati. Pevná pista dovolila postoupit do 2. kola sedmi závodnicím s čísly „nad 30“ a po Söldenu již nepřekvapí, že mezi ně opět patřily dvě mladé Švédky Hectorová a Klingová. Stupně vítězů si zopakovalo německé duo Röbensburgová-Hölzlová, ale mezi ně se tentokrát „vklínila“ drobná Francouzka Worleyová. Výmluvné je, že zvítězila rozdílem jedné setiny a čtvrté Görglové „ujela“ o čtyři setiny vteřiny!

Dvouvteřinová ztráta, jaká tentokrát dělila Záhrobskou od postupu do 2. kola, nemusí být v nejbližší budoucnosti nepřekonatelnou překážkou. Nelze ale opomenout, že přední pozice budou vzdálené ještě další 3-4 vteřiny a že se na ně dnes vehementně prosazují závodnice o 4-5 let mladší.

Kvalita povrchu slalomového svahu v Aspen byla údajně jiná než v Levi, ale lišila se i od podložky, na které loni Záhrobská kralovala v obou kolech. Fakt, že tentokrát startovalo ve 2. kole osm závodnic s vysokými čísly a že mezi nimi sedmnáctiletá Švýcarka Holdenerová (st. č. 50) obsadila 18. místo a Zuzulová s č. 25 dojela čtvrtá, dokazuje, že o regurélnosti nebylo pochyb.
Ve srovnání s prvním slalomem v Levi doslova „okopírovaly“ své pozice v prvé desítce druhá M. Rieschová, třetí Poutiainenová a pátá Hospová. Na druhé straně zklamala sebe i své fanoušky brilantní technička Schildová, která kuriózně zachytila lyží o tyč první branky a vzdala. Zklamáním bylo samozřejmě i 12. místo české favoritky. Ze šesté pozice na startu ztratila na překvapivou vítězku Švédku Pietilae-Holmnerovou v 1. kole 0,78 vt. a ve 2. kole 1,09 vt. Nejsou to zpoždění nikterak propastná, ale při vyrovnanosti konkurentek s nimi nelze dosáhnout ani do první desítky. Ve třech týdnech zbývajících do dalšího slalomu v Courchevelu tak stojí před Šárkou dva náročné tréninkové úkoly: musí přijmout za své riskantní, ale nezbytné útočné pojetí jízdy a současně tomu přizpůsobit i celkové postavení na lyžích. Jedno plyne z druhého.

Lake Louise svědčilo favoritům

Ve stejném termínu jako ženy v Aspenu, ale mnohem severněji, se utkali nejlepší sjezdaři na tradiční trati tradičně tvrdé jako mlat, umožňující zkušeným borcům překračovat rychlost 130 km/hod. bez viditelných problémů. Snad to vyplývá z podstaty rychlostních disciplín, že na přední pozice se v nich velice pomalu a s obtížemi prosazují mladí jezdci s vyššími startovními čísly. Ani v Lake Louise tomu nebylo tentokrát jinak.
Ve sjezdu exceloval po dlouhé přestávce pětatřicátník Walchhofer a o rok starší Cuche dojel devátý. Oba se přičinili o to, že věkový průměr první desítky byl necelých 30 let. V superobřím slalomu vyvolal příjemné oživení svým prvním pohárovým vítězstvím Švýcar Grünenfelder, ale i tomu je již třiatřicet. Za ním se sice sešli na druhém a třetím místě dva čtyřiadvacetiletí Janka a Baumann, ale další jejich generační souputníci v prvé polovině závodního pole chyběli. Zdá se, že tak tomu bude i v nejbližší budoucnosti. Navíc v prvním SG zvedl věkový průměr první desítky na 33,5 roku Švéd Järbyn, který dojel jako sedmý ve věku 41 let!

Stejně jako před rokem stál zde na startu obou závodů náš všestranný Ondra Bank a specialista Petr Záhrobský. Prvnímu již tradičně „sedla“ závěrečná tréninková jízda, ve které zajel slibný 26. čas. Přestože se pak v závodě zlepšil o 2,5 vt., skončil na nebodovaném 33. místě. V každém případě si oproti loňsku polepšil o 20 míst a potvrdil vzestup formy před lednovými starty v superkombinacích.
S výsledkem superobřího slalomu, ve kterém naši reprezentanti dojeli v těsném závěsu, už bylo spokojenosti méně. Ačkoliv měli ztrátu necelých 2,5 vt., lepšího času dosáhlo 40 soupeřů. Významnou roli na méně náročné trati hrál zřejmě materiál.

Podtrženo a sečteno, pohárový rozjezd nevyšel našim reprezentantům na 100%, ale do hlavního bloku závodů nejdou (snad už spolu s uzdraveným Krýzlem) bez nadějí na bodová umístění. Je jen škoda, že početná domácí lyžařská obec nebude svědkem jejich soubojů se světovou konkurencí na ČT 4 dříve než 21. ledna 2011 v Kitzbühelu.