Jenže člověk tak trochu žije ze vzpomínek a má potřebu ty nejkrásnější prožitky zažívat znovu. A když nám při plánování akce připlavala do mysli varianta vyrazit obytným vozem, vyskočil i zároveň nápad uspořádat retro tour – akci, která připomene první pokusy o profi freeridovou práci v Česku, ukáže, kam se dnes vše posunulo, co se změnilo uvnitř nás i vně.

Zadání tedy znělo jasně: stejný způsob pohybu a bydlení, stejní lidé, stejná místa. Robin Kaleta, Honza Schauer, já. Další pilíře první SNOWride, fotografové Matio a Vítek Ludvík nemohli, takže je nahradili další nestoři české freeski scény: Mára Macháček a Aleš Holub (někdejší skororeprezentant v boulích). Za kameru – oproti prvním akcím novinka – usedl (obvykle do sněhu) Tomáš Galásek a jako special host přijel český top basejumper Martin Trdla. Samí chlapi ve věku, který se ještě před lety považoval z hlediska sportovní výkonnosti za odeznívající…

A místo? Co jiného, než švýcarský Wallis. Kanton, na který dohlíží 42 čtyřtisícovek a kde je koncentrace freeridového terénu snad největší v Evropě. A konkrétně jsme vybrali střediska Lötschental, Aletsch, Zinal, Leukerbad a Belalp.

to nakonec dopadlo? Nijak. Jako vždy. Člověk si myslí, že objeví nepoznané, přitom vše se točí dokola společně s naší matičkou Zemí. Jezdili jsme, fotili, bavili se a užívali si možností hor. Možná jsme měli víc rekvizit, více vybavení, lepší foťáky, používali modernější lanovky a přijeli po rychlejší silnici… To se ale na zážitcích a celkové spokojenosti prakticky neprojeví. Stejně jako vždy Robin zlobil, Mára byl hodný, Honza přemýšlivý, Galas veselý, Martin akční, Aleš pohodový… Lidské charaktery čas nehněte, byť přestavuje figurky a staví nové domečky v okolí.

A podobné je to i s lyžováním. To hlavní, podstata, zůstává stejná, i když jste školák nebo kmet. Mění se jen detaily a formality – vnitřní touha a radostný pocit, když se lyžařská duše nasytí, na tu čas nedosáhne. Je tu s námi, a pokud nezakrníme, zůstane do konce života, ba možná i do životů dalších.
Více fotek se můžete nabažit ve fotogalerii.
Za půjčení karavanu děkujeme společnosti Adventure Rent - http://www.adventure-rent.cz/