Zkušenost hraje prim

Díky mimořádným výkonům ve čtyřech prosincových závodech mužů v rychlostních disciplínách se ocitli v centru pozornosti především Rakušan Walchhofer (36) a Švýcar Zurbriggen (29), dva zkušení borci s výrazně odlišnou sportovní dráhou.

První z nich byl oporou rakouského sjezdařského teamu od r. 2003, kdy poprvé zvítězil v pohárovém sjezdu v Kitzbühelu. Po nevýrazné minulé sezóně označil tu současnou jako konečnou a v její první třetině se zatím rozloučil opravdu důstojně dvěma vítězstvími ve sjezdu a jedním v superobřím slalomu.

Vítězem zbývajícího sjezdového závodu ve Val Gardeně se stal překvapivě Silvan Zurbriggen, který se navíc postavil na stupně vítězů i po sjezdu v Bormiu, kde dojel jako druhý se ztrátou pouhých 0,08 vt. za Walchhoferem. Překvapivé jsou tyto jeho výkony proto, že mezi sjezdaře poprvé pronikl coby ortodoxní slalomář, který v minulém ročníku SP skončil celkově ve slalomu na třetím místě, zatímco ve sjezdu byl 38. Protože v úvodu letošní sezóny nepolevil ani v obou pohárových slalomech (v Levi dojel šestý, ve Val d´Isére čtvrtý s druhým nejlepším časem ve II. kole), je samozřejmě horkým favoritem pro všechny kombinační závody.

Zde čeká na svoji příležitost i Ondra Bank. Při jeho výrazném zlepšení v točivých disciplínách potvrdil 30. místem se ztrátou 2,10 vt. na vítěze v superobřím slalomu v Beaver Creek své vysoké kombinační ambice.

Z prvních polovin výsledkových listin obou rychlostních disciplin je zřejmá jasná převaha zkušených závodníků ve věku okolo třiceti let. Z mladších se prosazují zcela osamoceně, ale zato i na stupně vítězů, Rakušan Baumann (24) a Švýcar Janka (24), kterému se ovšem zatím příliš nedaří navázat na loňskou úspěšnou cestu k získání velkého glóbu.

Neporazitelný tandem

Tak jako patří všestrannost k obdivovaným kvalitám jednoho z výše jmenovaných sjezdařů, jsou obdobné dispozice rovněž vlastní jedné z dvojice nejrychlejších žen současnosti – německé reprezentantce M. Rieschové. Té se podařilo spolu v tandemu s přítelkyní Vonnovou (26) nepustit před sebe ve třech odjetých rychlostních závodech žádnou ze soupeřek a současně obsadit druhá místa ve třech slalomech a jednom obřáku. Pokud Rieschová nepoleví, není o držitelce Světového poháru na konci sezóny pochyb.

Oba sjezdové závody v Lake Louise absolvovala jediná česká reprezentantka Klára Křížová (21). Její bilance není bohužel příliš povzbudivá. Nejde ani tak o umístění v závěru startovního pole, jako o ztráty na vítězku, které jsou větší, než byly v prosinci 2009 na téže trati. Navíc její generační kolegyně se již postupně dostávají na bodovaná místa a nejúspěšnější z nich, Rakušanka Fenningerová (21) dojela v Lake Louise na 5. a 9. místě!

Rychlý a stylový Ligety

V točivých disciplínách mužů na sebe právem upoutal největší pozornost Američan Ted Ligety (26). Po získání malého glóbu za obří slalom v minulém ročníku SP patří sice k favoritům, ale vsadit na to, že v úvodní části nové soutěže zvítězí v této disciplíně třikrát po sobě, se asi odvážil málokdo. V té souvislosti stojí za připomenutí jeho druhé místo se ztrátou 0,02 vt. v I. kole později anulovaného závodu v Söldenu. Nechybělo tedy mnoho, aby Ligety kraloval v sérii nikoliv tří, ale čtyř obřáků za sebou! Jeho vítězné tažení je pozoruhodné také proto, že při současné vyrovnanosti slalomářů ujel druhému v pořadí nejprve o 0,80 vt. a v následujícím závodu o celou vteřinu.

Všechny jeho jízdy byly navíc silným estetickým zážitkem. V té souvislosti vyznělo velice sympaticky vyjádření jednoho z poražených, teamového kolegy Bode Millera (33): „*Na obří slalom se báječně dívá, když ho někdo jezdí jako Ted.*“

Fanouškům z Čech a Moravy nabídl mimořádně příjemnou podívanou také Ondra Bank (30), který se ve třech prosincových závodech postupně probil z 26. místa až na skvělou pátou příčku v Alta Badii. Na tvrdé, ledové pistě nebyl ovšem jediným překvapením. Do druhého kola zde postoupilo 9 závodníků se startovními čísly „nad 30“ a z nich nejpozději startující v I. kole, třiadvacetiletý Nor Haugen (st. č. 62), dojel jako jedenáctý.

Úspěšný Bank, smolař Trejbal

Na rozdíl od obřího slalomu nabídl prosincový pohárový kalendář pouze jediný slalom-speciál ve Val d´Isére. Byl příležitostí k tomu, aby se konečně prosadili v točivých disciplínách Rakušané. Zvítězil Hirscher (21) před Raichem (32). Závodu přidalo na zajímavosti jedenáct kvalifikantů, kteří promluvili do konečných výsledků „ze zadních pozic“. Mezi nimi exceloval s číslem 52 osmnáctiletý Švýcar Murisier, kterého druhý nejlepší čas ve II. kole vynesl na osmou pozici, tedy těsně za našeho Banka. I ten výborně finišoval a díky čtvrtému času ve II. kole skončil sedmý. Hořkou pachuť měl tento závod pro Filipa Trejbala (25). Dojel v prvním kole na smolném 31. místě, vzdálen od postupu pouhých 0,15 vt. Do závodu se poprvé od letního zranění pustil i Kryštof Krýzl (24). V I. kole obsadil 40. místo „oddělen“ od postupu 0,61 vt. Tři lednové slalomy by měly být pro oba příležitostí k prosazení se.

Po vzoru Ligetiho

Výkony, kterými se na pohárových tratích obřího slalomu blýskl Ligety, věrně, až zrcadlově předvedla i drobná blondýnka z Francie Tessa Worleyová (21) jen s tím rozdílem, že ji ve dvou ze tří vítězných závodů dělila od druhého místa pouhá jedna setina vteřiny. Na vítězné dráze jí skvěle sekundovaly Němky Hölzelová (26), o hlavu větší Rebensburgová ** (21) a M. Rischeová (26) spolu se zkušenou Finkou **Poutiainenovou (30). Současné závodní pole v této disciplíně je mimořádně vyrovnané. Ve II. kole se v posledním závodu 24 závodnic „vešlo“ do intervalu 0,97 vt.

Ze tří pokusů Šárky Záhrobské o postup do II. kola byl nejúspěšnější ten poslední, při kterém jí v Semmeringu chybělo 1,46 vteřin. Na startu se zde ocitla další z našich sedmnáctiletých juniorek – A. Zemanová. Byla zde již tradičně nejmladší a v I. kole skončila rovněž tradičně poslední. Od postupu ji dělilo 5,16 vt. Institut rozhodující ve svazovém úseku alpských disciplín a takovýchto problematických startech zřejmě vytrvale čeká na zázraky.

Vítězí technická dokonalost

Zatímco v obřích slalomech kraluje jednadvacetileté mládí , slalomy mají pod kontrolou zkušené jezdkyně M. Rieschová a Poutiainenová se suverénní Marlies Schildovou (29) na čele. Sympatická Rakušanka se po loňské „poúrazové“ sezóně, ve které skončila ve slalomu celkově třetí, představila ve skvělé formě. Zvítězila ve třech závodech a nejlepších časů dosáhla technikou vyvolávající obdiv laiků i odborníků. V šesti kolech šedesátibrankových slalomů dokázala vést své lyže úzkou stopou v řezaných obloucích těsně kolem brankových tyčí, kdy ostrý náklek a výrazné vklonění pánve do oblouku střídalo uvolnění, zatímco trup zůstával ve stabilním útočném postavení. Každá z jejích jízd byla pastvou pro oči, spojenou ovšem s vysokou mírou rizika. Markantním příkladem byl závod v Aspenu, kde v roli jasné favoritky zachytila Schildová v I. kole o tyč první branky po startu a závod byl ztracen. Při takovémto pojetí může sehrát v každé brance několik málo centimetrů osudovou roli.

Čtyřikrát se pustila do boje o slalomové body i Šárka Záhrobská. Úspěchem byl průnik do první desítky, stupně vítězů pro ni zůstaly zatím nedostižné. Zřejmě k nim nevede jiná cesta, než studium dokonalé techniky Schildové a snaha o její vlastní interpretaci na všech sklonech slalomových svahů i za cenu rizika s tím spojeného. V I. kole slalomu v Courchevelu Šárka naznačila, že není bez šance.