V pondělí odstartovalo mistrovství světa v alpském lyžování v německém Garmisch-Partenkirchenu. Na zahajovacím ceremoniálu byl přítomen nejen Gian Franco Casper, prezident Mezinárodní lyžařské federace FIS, ale také německá kancléřka Angela Merkelová. Němci si na tomto mistrovství dávají opravdu záležet, neboť úspěšná organizace může podpořit kandidaturu Mnichova na pořádání olympijských her v roce 2018.

Co všechno spadá do celodenního kolotoče činností a jak prožívá svůj závodní den sám závodník?

V předvečer závodu probíhá na hlavním náměstí v Ga-Pa slavnostní předání startovních čísel doprovázené atraktivním programem pro diváky. Závodní výbor ve složení trenérů, vedoucích družstev, ředitele světového poháru i vedení organizačního výboru se zpravidla schází rovněž den před závodem a plánuje program následujícího závodního dne. Ten začíná kolem sedmé hodiny ranní inspekcí tratě a vyhodnocením počasí. Komisaři zhodnotí, zda jsou podmínky vhodné pro absolvování závodu a tuto informaci předají vybraným vedoucím družstev, ti potom samotným závodníkům.

Pro závodníka začíná den budíčkem kolem 6 hodiny ranní, lehká rozcvička a výklus dle potřeb jednotlivce. Plnohodnotná snídaně je velmi důležitým bodem dne, další jídlo na závodníky čeká často až kolem třetí hodiny odpolední. Odjezd k lanovce Kreuzeckbahn a přesun na rozjížděcí sjezdovku zvanou „Horn Abfahrt“, která je po celou dobu mistrovství rezervována výlučně pro potřeby závodníků. Zde probíhá třičtvrtěhodinový trénink – rozjetí, testování lyží, následuje přejezd na start. Mezi 8:30 a 10:00 je na programu prohlídka trati, na kterou jsou závodníci se svými trenéry a servisním týmem vpouštěni ve dvou vlnách. Právě prohlídka trati může být jedním z klíčových momentů závodu. Super-G se jede bez zkušební jízdy, proto je detailní nastudování trati nesmírně důležité. Závod se může rozhodovat již zde. Po prohlídce trati si každý závodník o samotě v duchu znovu projíždí celou trať, veškerá kritická místa musí mít dokonale zapsané v paměti.

Těsně před startem vyráží na trať předjezdci, samotný závod pak začíná přesně v 11:00. Závodníci se pouští na trať s dvouminutovými rozestupy. Po projetí cílem poslední závodnice proběhne v cílovém prostoru květinový ceremoniál. Pro tyto tři vyhlášené následuje cesta luxusní limuzínou do mediacentra. Zde se koná hodinová tisková konference za účasti mnoha novinářů a televize. Až kolem 16 hodiny se závodnice vrací na hotel a teprve v této chvíli ze sebe mohou svléknout závodní kombinézu. Jejich den ale zdaleka nekončí. Po zaslouženém pozdním obědu přichází na řadu regenerace, ale také konzultace se servismany lyží a v neposlední řadě také video rozbor absolvovaného závodu. A opět prvních šest se v 18:30 účastní slavnostního vyhlášení na medal plaza v Garmisch-Partenkirchenu.

Přestože středa 9. 2. je pro dámy nezávodní den, tenhle celodenní koloběh začne nanovo. Čeká je totiž oficiální trénink sjezdu s naprosto stejným harmonogramem. Na nákupy během mistrovství světa opravdu není čas.


Partnerem zpravodajství je KJUS - www.kjus.cz