Už první dny mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu ukázaly, že vše může být rázem jinak. O tom se přesvědčili velcí favorité jako Němka Maria Rieschová, Američanka Lindsey Vonnová, česká závodnice Šárka Záhrobská, Američan Bode Miller či Chorvat Ivica Kostelič.

Chřipka a zranění ohrožují očekávaný duel Rieschová - Vonnová

Právě Maria Rieschová měla být hlavní hvězdou šampionátu, jenž se koná v jejím rodném městě. Německý tým však zasáhla chřipková viróza. Do pondělního super-G kvůli nemoci nenastoupila velká medailová naděje Viktoria Rebensburgová, Maria Rieschová bojující s teplotou sice na start úterního tréninku sjezdu nastoupila, projela však pouze několik bran a trénink ukončila (pravidly daná povinnost odstartovat minimálně jeden oficiální trénink). Ke druhému tréninku Maria nenastoupila vůbec. Tolik očekávaný německý triumf na domácí půdě se proto stává nejistým.

Lindsey Vonnová upadla při tréninku před MS v rakouském Hinterreithu a utrpěla lehký otřes mozku. Na start super-G v úterý sice nastoupila, 7. místo a jízdní projev však potvrdily, že Lindsey zdaleka nebyla ve své kůži. Hned od prvních branek bylo vidět, že to není Lindsey, jak ji známe. Zpětně sama svůj start v super-G označila za chybu. Podle vlastních slov však propadla tíze šampionátu.

Kostelič: 3. místo mě stálo víc energie, než vyrobí nukleární elektrárna

Právě takhle zhodnotil svůj úspěch v super obřím slalomu chorvatský závodník. V zápětí také oznámil, že vynechává kombinaci. Obrovské překvapení pro všechny, Ivica byl favorit číslo jedna. Zdůvodnění však bylo jasné. Jeho hlavním cílem pro tuto sezónu je získat velký křišťálový glóbus pro celkového vítěze světového poháru. Právě únava spojená s náročným programem posledních dnů, možnost chyby z přetížení a nebezpečí následného zranění přivedlo Ivicu k rozhodnutí kombinaci vynechat.

Bode Miller pro změnu nenastoupí ke slalomu. V tom se mu v letošní sezóně příliš nedaří, bude se soustředit hlavně na rychlostní disciplíny. Zajímavostí však je jeho „pozávodní“ okénko pro Eurosport, v němž Bode s mikrofonem před kamerou provádí rozbor jednotlivých závodů.

Někdy je v zájmu lepších zítřků potřeba obětovat celou sezónu

Obětovat jednu sezónu ve prospěch budoucích dlouhodobých úspěchů. To může být případ Šárky Záhrobské, která s novým trenérem Pavlem Šťastným piluje několik změn v technice jízdy. Práce na symetrii neboli lateralitě oblouku, zrychlení přechodové fáze z oblouku do oblouku s přímější linií najetí branek a také výjezdy z kombinací. To jsou hlavní prvky, na které je dle slov trenéra Šťastného potřeba se zaměřit. Některé mladé slalomářky jezdí téměř až mužský styl jízdy, tam je potřeba se dostat. Změna techniky přináší nestabilitu a dočasné snížení výkonnosti. V tréninku se Šárce již daří, ale v závodě zatím balancuje mezi zažitým stereotypem a novými prvky. I z těchto důvodů nastoupí Šárka pouze na start kombinace a její stěžejní disciplíny slalomu.


Partnerem zpravodajství je KJUS - www.kjus.cz