Celou atmosféru lyžařských závodů z počátku minulého století dokreslovali také pořadatelé a i někteří diváci, kteří se nestyděli a přišli fandit v dobovém oblečení, jak byli vyzýváni v pozvánce, za což mají od organizátorů velké díky. K dobré náladě závodníků a diváků přispěly také římské ohně, které zahřáli zvenčí a stylový ledový bar vyzdobený starými lyžemi, který zahříval také zevnitř. Koho i tak zábly prsty, tak si mohl zatančit v rytmu hudby z 20-30 let minulého století.

Během soutěžního dne se závodníci představili ve třech disciplínách a to ve slalomu, skoku a ve vloženém závodu na moderních telemarkových lyžích. Ve prvních dvou disciplínách se jezdilo jen na opravdu starých dřevěných lyžích v dobovém oblečení a s historickým vybavením. Nejdříve byl na řadě dvoukolový slalom, kterého se zúčastnily čtyři kategorie mužů a po jedné kategorii žen a dětí. Kategorie se dělily podle vybavení, na dřevěné lyže s železnými hranami a lyže bez hran s volnou patou. U mužů vzhledem k velkému zájmu zkušenějších lyžařů, proběhlo i dělení na kategorie mladí blázni a staří machři. :-) Ve slalomu prokázali největší schopnosti a nasazení závodníci z týmu Brtva – Skiklub Dobruška, kteří vyhráli ženskou, mužskou a také týmovou kategorii. Na stupních vítězů jim zdatně sekundovali lyžníci z Olešnice, H.O.Vrchoviny a další jednotlivci ze zbytku republiky.

S přicházejícím soumrakem se za svitu loučí a umělého osvětlení pustili závodníci do závěrečné a vzhledem k častým pádům i divácky asi nejoblíbenější disciplíně skoky. Do této disciplíny se pustili už jen ti nejodvážnější a tak se zde soutěžilo pouze ve dvou kategoriích a to muži a ženy. S podivem je že ženské kategorie se zúčastnilo stejné množství závodnic jako ve slalomu, což znamená, že žádná z nich nedostala strach a byly stoprocentní. Ve skocích potvrdili horolezci z Nového Města nad Metují, že se ničeho nebojí, výšek obzvláště ne, a prakticky opanovali mužskou a týmovou kategorii v této disciplíně. Mezi ženami si jen prohodily umístění první dvě závodnice ze slalomu a tak vítězství zůstalo pro změnu na Jurášce.

Všechny tyto nádherné a mistrovské výkony byly po zásluze oceněny medailemi a hodnotnými cenami od sponzorů mistrovství a na závěr celého setkání proběhl nádherný ohňostroj spolu se secvičenými skokany a hudbou, po kterém nezůstalo jedno oko suché. Vzhledem k podařenému průběhu závodu již můžeme přislíbit, že tradice těchto závodů bude určitě pokračovat a že jako malý předkrm před dalším mistrovstvím můžete vyzkoušet závod o Kačenčinu Ski, který se bude konat 26. 3. na stejném svahu k příležitosti příjezdu vládkyně Orlických hor Kačenky.

Více informací a fotografií z mistrovství a dalších připravovaných závodů najdete na stránkách www.haffo.roji.cz

Všem sponzorům, závodníkům, pomocníkům, divákům a hlavně počasí organizátoři ještě jednou děkují.