Pokud se vrhnete do snowkitingu po hlavě, bez předchozího absolvování kurzu či vyslechnutí rady odborníků, čtěte o to pozorněji. Pokusíme se vám poradit, který kite nejlépe vyhoví vaší představě a možnostem. Zároveň osvětlíme rozdíly i shody mezi jejich jednotlivými typy a prozradíme, kdy je jaký kite nejvhodnější použít.


V zásadě lze na trhu pořídit tři typy kitů:

  1. nafukovací kite
  2. komorový kite s otevřenou náběžnou hranou
  3. komorového draka s uzavřenou náběžnou hranou

Jak je patrné již ze samotných názvů, liší se od sebe konstrukcí a mají své specifické vlastnosti, výhody i nevýhody a od toho se odvíjející vhodnost použití.


Nafukovačka pro kiteboardingové nadšence

Nafukovací drak, jako např. Naish Park (http://www.kiteboarding.cz/…ish-park.php), je typický svou pevnou konstrukcí, která se vytvoří kitingu – tedy kitesurfingu. Nafouknutá konstrukce zajišťuje jednak to, že se kite na vodě nepotopí, dále také udrží žádaný tvar kitu, což využijete především pro snadný restart draka z vody. Při snowkitingu se začal tento typ draka používat z naprosto logických důvodů, jednoduše jej kiteboardisté měli k dispozici. Na sněhu se samozřejmě nafukovačka použít dá, ovšem musíte být připraveni na jisté nevýhody. Můžete se potýkat s problematickým startováním ze sněhu a pro začínající snowkitery také jistě bude hrát roli to, že tento typ kitu bude mít v jejich rukou mnohem menší životnost než kite komorový. Šoupání pevné nafouknuté konstrukce po sněhu totiž může kite značně poškodit.
Nafukovačka v sobě skrývá ještě jedno negativum – její strojení (nafukování, navazování řídících šňůr, veškeré přípravy) a odstrojování zabere o něco více času oproti přípravě draků komorových. Sbalený kite je také objemnější a navíc s sebou vždy musíte nosit pumpu.

Na druhou stranu jde vývoj těchto kitů opravdu rychle a je už téměř perfektní – nafukovací kity jsou maximálně přesné v řízení, mají obrovský větrný rozsah a jejich odolnost vůči větrným poryvům je na velice vysoké úrovni. Nafukovací kite lze proto doporučit všem zájemcům, kteří preferují především vodní obdobu sportu a i v zimě chtějí jezdit na tom, na čem jsou zvyklí a chtějí ušetřit za zimní snowkitingovou výbavu.


Otevřený komoráč pro snowkitery

Jako protipól nafukovacích kitů vznikly kity komorové, které se svou konstrukcí podobají paraglidovým padákům. Tvar těchto draků je dán soustavou samonafukovatelných komor. U otevřených komoráčů, jako je například Flysurfer Outlaw (http://www.kiteboarding.cz/…nfinity-.php) , jsou tyto komory na náběžné hraně draka otevřené. Výhodou těchto otevřených komor je to, že kite „nafouknete“ (pomocí větru) rychle a snadno a kite má oproti komoráči s uzavřenými komorami také o něco větší výkon.
Odolnost proti poškození při snowkitingu u komorových draků je oproti nafukovacím mnohem lepší, také strojení a balení je rychlejší a samozřejmě restart ze sněhu je takřka bezproblémový. Dnešní nejlepší snowkitingové kity mají díky depoweru (možnost nastavení síly tahu) velký větrný rozsah, jejich řízení je přesné a odolnost pro použití na sněhu velká.
Otevřený komorový kite je prostě ideální pro všechny 100% vyznavače snowkitingu. V létě na vodu se s ním ale raději nepouštějte, při pádu na vodu ho již z vody do vzduchu nedostanete, protože se jeho komory zalijí vodou. Kde se ovšem bez problému použít dá, je landkiting.


Uzavřený komorový kite

pro snowkitery s choutkami vyrazit i v létě na vodu nebo do extrémně slabého větru

Tento kite se od otevřeného komoráče liší speciální uzavřenou konstrukcí náběžné hrany, kde otevřené komory nahrazuje systém vstupních otvorů, které umožňují proudění vzduchu dovnitř komor, ale zabraňují vytékání vzduchu ven. Co je ovšem nejpodstatnější je – dokáže zabránit natečení vody do komor při případném pádu kitu na vodní hladinu. Pokud se přece jen nějaká voda do komor dostane, speciály, jakými jsou např. kite Flysurfer Psycho (http://www.kiteboarding.cz/…psycho-4.php) či Peter Lynn Charger (http://www.kiteboarding.cz/…-charger.php) , mají zabudovány také drenážní odtokový systém. Takový komorový kite lze pak bez problémů použít i na vodu, restart draka z vodní hladiny je zcela snadný. Naznamená to ovšem, že by byl každý uzavřený komoráč vhodný na vodu.

Vyšší cena oproti komorovým drakům s otevřenou náběžkou je vyvážena větší stabilitou kitu v poryvovém větru, kdy nehrozí zmuchání draka a jeho nechtěný pád na zem. Největší výhodou je však již zmiňovaná možnost použií tento kite na vodě. Proto bývá uzavřený komorový kite s uzavřenou náběžkou ideálním řešením pro snowkitery, kteří se i v létě chtějí prohánět po vodní hladině. Nemusejí utrácet za dvě výbavy a rozhodně se nemusejí obávat, že by jejich sportovní zážitek a pocit svobody něco rušilo.