Freestyle camp – alternativa ke klasické výuce (Rakousko)

Zbyněk Pavelčík
Zatímco většina lyžařů bojuje o poslední kousek upraveného terénu, na kterém by mohli vykroužit své ideální oblouky, existuje zde také rozrůstající se menšina toužící po nových zážitcích. Vlny různých tvarů a velikostí, terénní zlomy, boule a skoky dodávají lyžování nový rozměr, který umožňuje lyžařům alespoň na chvíli překonat přírodní zákony gravitace.

Lyžování v dnešní době zažívá „obrození“, vzniká nová éra a freestyle láká do středisek nejen teenagery a děti, ale i dospělé. Na tento boom zareagovaly lyžařské areály stavbou kvalitních snowparků. Podle úrovně jezdce jsou parky rozděleny na části pro začátečníky, pokročilé a experty.

Rakouský freestylový workshop byl zaměřen na zatraktivnění výuky teenagerům. Právě tato věková skupina nemá zájem o klasickou výuku v lyžařské škole, přestože škola freestylovou výuku nabízí.
Bezesporu je lepší, pokud začátečník dostane kvalitní informace o bezpečnosti a pohybu ve snowparku a získá základy freestylu z rukou profesionála. Na freestylovém campu probíhá výuka jiným způsobem, než na jaký jsme zvyklí z lyžařských škol.

Na začátku se účastníci rozdělí do menších skupin podle úrovně. Pokud se jedná o úplné začátečníky, začíná se výukou jízdy na switch. Cílem jsou kontrolované oblouky a zastavení na switch, což je důležité pro provedení některých triků. Při procvičování jezdí celá skupina společně, na rozdíl od klasické výuky, při které učitel nechává žáky jezdit jednotlivě a pak opravuje chyby. Poté přichází na řadu triky na sjezdovce, jako ollie a rotace o 180˚ na místě a během jízdy.

Po zvládnutí těchto základů se skupina přesouvá do snowparku, je cílem naučit se „slajdovat“ po boxech a zábradlích. Kvůli lepší stabilitě se začíná na nízkých, širokých boxech. Stejně tak u skoků postupujeme od nejmenších až k těm obtížnějším. Velkou roli při prvních pokusech může hrát strach z pádu, tady je důležitá podpora nejen lektora, ale i ostatních účastníků campu. Bariéry se však záhy lámou a skupina se začíná vzájemně hecovat – je to freestyle, fantazii a kreativitě se meze nekladou!

V Rakousku je na kurzech instruktorů lyžování věnován jeden den freestylu a součástí závěrečných zkoušek je slide na boxu a dva různé skoky.

Jak zatraktivnit snowsport teenagerům? (Švédsko)

Sylvie Dlouhá

Švédsko je země, kde sice nemají příliš velké hory, přesto mají k zimním sportům velmi blízko. V lyžařských školách tvoří dětská klientela do 12 let kolem 80% veškeré výuky. Ovšem v následující věkové kategorii od 13 do cca 19 let je totální propad, takřka nulová návštěvnost. A proč tomu tak je?

Teenageři jsou velmi specifickou věkovou skupinou, která vyžaduje mimořádné zážitky, nestojí o „nudného instruktora lyžování“, uznává pouze své idoly a vzory, touží po stálých změnách, zábavě a velkých výzvách. Pokud chceme tuto věkovou kategorii opět dostat na hory, musíme snowsport přizpůsobit jejich životnímu stylu a přesvědčit je, aby oni sami měli zájem se tohoto zimního cirkusu účastnit.

Ve Švédsku vytvořili skupinu tzv. ambasadorů (velvyslanců zimních sportů) jejichž hlavním cílem je dostat teenagery do švédských ski resortů. Ambasadoři v průběhu celého roku objíždějí střední i vysoké školy, dělají různé promo akce na podporu snowsportu, využívají možnosti internetu (blogy, facebook, twitter, youtube…) a pořádají zimní i letní festivaly, campy a různé happeningy. Vše s jediným cílem – probudit u mládeže touhu aktivně a dobrovolně se účastnit aktivit souvisejících se snowsportem.

Na základě dvouletého trvání tohoto projektu se dostavují první výrazné úspěchy. Skihappeningy jsou plné k prasknutí, Snowcampy jsou vyprodány dlouho dopředu, freestylová a freeridová videa na sociálních sítích si prohlíží desetitisíce mladých švédů… Znamená to, že mise ambasadorů je úspěšná.

První cíl je splněn. Teenagery jsme dostali na hory. Ale je to pouze začátek dlouhého běhu v oblasti rozvoje švédského turismu. Druhým a možná i významnějším cílem je teenagery na horách udržet.

Ski resorty reagují na postupný příliv mládeže masivní výstavbou snowparků i atraktivními doplňkovými programy. Snowparky jsou budovány tak, aby uspokojily potřeby jak začátečníků, tak pokročilých jezdců. Lyžařské školy jsou nuceny na tento trend také reagovat a vycházejí z již zmiňovaných potřeb teenagerů, kteří příliš neuznávají instituci instruktora, ale upřednostňují vše, co je „cool“. Systém výuky je tzv. Will – Skill – Hill (zkráceně Wi-S-H), kde je velký důraz kladen hlavně na prožitek a estetiku. Ve snowparcích se pohybují jezdci, kteří předvádějí různé triky, skoky, raily, přejíždějí boxy… a tím inspirují méně zkušené jezdce k podání lepších výsledků. Teenageři poté opakují předváděné triky metodou pokus – omyl a snaží se vyrovnat svým vzorům.

Ve Švédsku se tento projekt setkává s velmi kladným ohlasem a možná bychom se i my v Čechách mohli inspirovat některými poznatky ze Skandinávie…