V různých tipech kitů a v jejich velikostech není snadné se vyznat, obzvlášť pokud začínáte a nemáte mnoho zkušeností. Někdo radí, abyste si pořídili „šestku“, jiný zase „dvanáctku“. Kdo se v tom má vyznat? Na otázku, jak velký komorový kite si pořídit, bohužel neexistuje snadná a jednoznačná odpověď.

Co ale může výběr do značné míry ovlivnit a usnadnit, je několik následujících faktorů:

  • 1. Jedním ze základních vodítek je váha kitera. Obecně platí pravidlo, že čím je váha kitera větší, tím větší padák bude potřebovat.
  • 2. Dalším faktorem je způsob použití, tedy k čemu bude kite používán. Menší velikost budete potřebovat například na kolečkové nebo lední brusle, větší velikost třeba právě pro snowkiting.
  • 3. O volbě velikosti kitu také samozřejmě rozhodují zkušenosti kitera. Začátečníkovi bude k učení stačit menší kite. Bude mnohem bezpečnější a umožní zvládnout začátky velmi rychle. Zkušený kiter bude naopak potřebovat kite větší, takový který mu nabídne dostatek tahu třeba pro vysoké skoky.
  • 4. Na velikost kitu má také vliv místo použití a převládající větrné podmínky na daném místě. Jsou revíry, kde fouká pravidelně mírný vítr, ale jsou také místa, kde naopak vítr fouká nepravidelně a hodně silně.
  • 5. Při výběru také rozhoduje, jak často plánuje kiter jezdit, zda se hodlá tomuto sportu věnovat pravidelně, nebo jen příležitostně. Od toho se pak bude odvíjet i množství používaných kitů a volba jejich velikostí. Pokud si pořídíte více kitů najednou, menší použije do silnějšího větru a větší naopak do slabšího. V tomto případě je třeba brát v potaz také rozdíl ve velikostech, aby nebyl ani příliš velký, ani malý.

    Výběr tedy není vůbec jednoduchý, ale správný prodejce vybavení (http://www.kiteboarding.cz/eshop) vám jistě rád poradí a pomůže s rozhodováním.

    Do značné míry pomůže také následující tabulka. Hodnoty v ní uvedené počítají se středně zkušeným kiterem a nejčastějším ježděným větrem o rychlosti mezi 5 a 10 m/s.

hmotnost jezdce

jeden kite

dva kity

menší než 65kg

8m²

6m² a 10m²

65kg - 80kg

10m²

8~10m² a 12~15m²

větší než 80kg

12m²

10~12m² a 14~19m²

Tabulka může sloužit ale pouze orientačně. Optimální velikost kitu se může lišit nejen podle výše uvedených faktorů, ale také podle konkrétního typu kitu. Nabízí se ještě jedna varianta, jak se nesplést a vybrat pro vás ideální kite.

Na kurzech snowkitingu je dostatek času a prostoru pro detailnějšímu představení vybavení. Kurzy zároveň poskytují možnost vyzkoušet různé velikosti a modely kitů na vlastní kůži a poradit se se zkušenějšími kitery. Kolik můžete absolvováním kite kurzu ušetřit peněz, si může každý spočítat sám…

Šťastnou ruku při výběru!