Nejsou Alpy jako Alpy

Nejlepší podmínky pro rozvoj všech druhů tělesné péče dostala v Alpách většinou ta klimaticky nejdrsnější místa. Snad to bylo jako malá náplast od Stvořitele všemohoucího. Vysvětlení může být poměrně jednoduché. Tam, kde jsou masivy nejpocuchanější všelijakými horotvornými procesy, se polámala i zemská kůra. Výsledkem jsou ostré štíty, v jejichž blízkosti vyvěrají horké prameny, nasycené navíc nejrůznějšími solemi působícími jako lék na neduhy skutečné i simulované. V poslední době zejména na naše následky nezřízeně imobilního životního stylu. Teplé prameny lidé využívali, co svět světem stojí.

Už v době starých Římanů

Mnoho lázní, které dnes disponují plnou škálou všech moderních i tradičních technik pěstění a léčení těla, vzniklo v místech, kde se v drsných zimách zahřívaly římské legie táhnoucí od Středozemního moře do Germánie.
Doba prvních železnic pak umožnila těm, kterým přebýval čas a finanční prostředky, aby obojí utráceli při příjemném nicnedělání. Zejména Rakousko a Švýcarsko má z této doby množství nádherných secesních hotelů. V lehátkách na terasách jako by dodnes byly cítit otisky znuděných zbohatlíků, kteří si tady dávali dohromady tělo zruchané přílišnou poživačností.
To byly zkrátka doby, kdy byl za léčivý považován už jen svěží horský vzduch a čerstvé kravské mléko. Tak je tomu pořád, ale pokrok přidal i něco dalšího.

Priessnitz a Kneipp

Pánové Priessnitz a Kneipp, kteří neměli na posedávání a klábosení na terasách ani čas ani rozpočet, se do historie lázeňství a wellnessu zapsali naprosto nesmazatelně unikátními léčebnými technikami.
Vincenz Priessnitz se obrátil ke studené vodě jako k prostředku, který mu pomohl vyléčit rozdrcená žebra. Sebastian Kneipp si chladnou vodou zase vyléčil tuberkulózu. Oba pánové pocházeli z velmi nuzných poměrů, ale svého objevu se drželi zarputile. Podobné terapie dotáhli k dokonalosti, čehož důkazem je jejich stálé používání.
Na Kneippovo jméno dnes narazíme prakticky v každém, i průměrném wellness centru. Nejznámější jsou jeho jednoduché koupele nohou střídáním teplé a ledové vody. Priessnitz, který se svým vynálezem přišel dříve a léčil i nejrůznější celebrity, měl nejspíš smůlu, že nežil v samém centru Evropy.

Inspirace ze země Trollů

Alpská Evropa si obstarala i skvělý dar z chladných zemí za polárním kruhem. Suchá „finská“ sauna, jejíž zbudování nežádá vysoké investice, si těla rekreantů získala velmi rychle. Střídání teplého vzduchu s koupelemi v horských jezerech, nebo dokonce jen s válením ve sněhu je zejména v jižnějších partiích Alp obohaceno o zvláštní aromaterapii. V regionu, kde se častěji vyskytuje borovice limba, se sauny obkládají jejím dřevem. To při zahřívání uvolňuje silice s blahodárnými účinky. Saunu dnes najdete skoro v každém hotelu, fajnšmekři si ovšem vybírají takové, kde je k ochlazování bazének, a nikoli jen sprcha.
Z jiné strany dorazily do wellness vířivky. Nikdo, kdo se dnes noří do kruhových bazénů s rozbublanou vodou, asi netuší, že bublinkové vany vznikly, aby ulevily nesnesitelnému utrpení. Historie amerického rodinného podniku italských bratří Jacuzziů je dlouhá a trochu nudná. Do historie se ovšem jejich vířivky zapsaly daleko zřetelněji než jejich hlavní výrobky. Firma původně vyráběla hydraulická čerpadla. Jeden z členů rodiny ovšem onemocněl akutní bolestivou artritidou. Jak to dopadlo, bylo řečeno výše.

Zábaly do sena či čokolády

Současný alpský wellness se vydal hledat do vzdálených koutů zeměkoule a importoval nejrůznější léčebné techniky, které se dnes používají ke zmírňování civilizačních stresů.
Mistry v tomto oboru jsou zejména Rakušané a Švýcaři. Právě v těchto dvou alpských zemích se můžete setkat s nejlepšími maséry a nejširší nabídkou „ruční práce“ ve wellnessu.
Oblíbené jsou masáže esencemi z rostlin z místních horských luk, oleje se zde získávají také z břidlic. Na sklonku minulého století se objevily i zábaly do sena, které snad mají odkazovat k jakémusi návratu k přírodě. Těla se masírují lávovými kameny, hladkými oblázky nejspíš ohlazenými kdesi u moře. Nechybí ani čokoláda nebo naopak drhnutí těla marseillským mýdlem a zkušenýma rukama telaka – mistra hamamu čili tureckých lázní.
Zmíněné země jsou takovými mistry v masážích možná proto, že se zde tradičně společnost snadněji rozděluje na osoby služebné a obsluhované. Francie či Itálie, kde vládne laténský duch, jako by dávaly trochu větší přednost společenskému, pospolitému životu a měly raději tělesné požitky procházející žaludkem.

Větší a úžasnější

S jídlem roste chuť. Lázničky, lázně a wellnessová centra využívající teplých pramenů už dnes nestačí. Bohatá doba potřebuje celé komplexy – akvadómy a akvaparky nabízející bazény, v nichž se dá plavat, i nejrůznější hračičky, na nichž se zabaví děti všeho věku.
A k nim se přistavují velké hotelové komplexy. Rostou jako houby po dešti a již se jim zkrátka nelze vyhnout. Každý odolá jen do času.
Skoro všude najdete klasiku ve formě finské sauny či Kneippových koupelí, které milují ti, kteří své tělo vnímají jako nástroj sportovního výkonu. Obvykle nechybí ani zábaly, masáže a vše na hranici kosmetiky pro ty, kdo své tělo pěstují jako výstavní skříň a záleží jim především na své kráse.


SLABIKÁŘ WELLNESSU

ANEBO CO MŮŽETE JEŠTĚ VĚDĚT, NEŽ SI LEHNETE NA MASÁŽNÍ STŮL
Tento krátký glosář si neklade žádné ambice! Není to vyčerpávající seznam slov, s nimiž se ve všech wellnessech Evropy setkáte a už vůbec se nepovažuje za systematický, vědecký a přesný… Je radostným a rozmarným nahromaděním výrazů, které v běžném životě používáme jen sporadicky – stejně jako nám sporadicky vychází čas oddávat se radovánkám wellnessu.

Placebo

– je obecně známo, že placebo je látka, která nemá žádný vědecky prokazatelný účinek a přesto se po ní stav pacienta zlepší. Je obecně rozšířeným názorem, že nikdo neví, proč to tak je. Tento názor se tak úplně nezakládá na pravdě. Byla totiž provedena studie, která dokázala, že podávání placeba spouští produkci endorfinů. Podobně to může být s nejrůznějšími wellnessovými aktivitami. Už jen pouhá vzpomínka na víkendovou masáž teplou čokoládou může zlepšit naši náladu na pondělní poradě.

Aromaterapie

– léčba vůní. Do kategorie aromaterapie se vejde kdeco. Označení je samozřejmě naprosto nepřesné, ale už jen jeho onomatopoická podoba působí jako placebo. Dovolíme-li si trochu nemístného zjednodušení, pak se jedná nejčastěji o čichací kúry nebo masáže vonnými oleji, které zásadně probíhají ve velmi příjemném prostředí. Komůrky a místnůstky, které jsou součástí velkých wellnessových center, bývají vytopeny na poměrně vysokou, ale stále příjemnou teplotu a většinou se v nich silně páří. Aromata, která se vypouštějí do prostoru, obsahují vonné silice (vysoce těkavé látky), skládající se nejčastěji z chemických látek zvaných terpeny. Viz také heslo vůně.

Peeling

– pokud se podíváte do anglického slovníku, zjistíte, že „peel“ je slupka a „to peel“ znamená třeba oškrábat brambory. Neztrácejte na takovou proceduru chuť jen pro její etymologii. Peeling je skupina kosmetických metod, které si kladou za cíl odstranit z vrchní vrstvy pokožky odumřelé buňky. Metody se k tomu používají různé: většinou se pokožka, obličej nebo celé tělo něžně drbe velmi šetrným brusným materiálem (dámy prominou). Nosné médium, které tvoří mýdlo nebo emulze, v sobě osahuje nějakou tuhou složku, která čistí zanesené póry a odstraňuje mrtvé buňky, a poté okamžitě nastupují látky, které pokožku zklidní. Výsledný pocit je skvělý. Koukejte si ho vychutnávat aktivně, dokud vás neovanou výfukové plyny či klimatizace moderního kancelářského open space.

Horké kameny

– masáže horkými kameny se staly tolik módními nejspíš díky své obrovské fotogeničnosti. Je opravdu jen málo zařízení s dobrým wellnessovým programem, která by neměla ve své brožuře fotografii přenádherných ženských zad symetricky ozdobených hlazenými čedičovými oblázky. Osobně je řadím do kategorie stoprocentní placebo. A je to velmi velmi příjemné! Metoda spočívá v tom, že masér jezdí po zádech kameny vyhřátými jen o trochu více než je tělesná teplota a následně je nechává chvíli na těle ležet. Masážní efekt dynamický i statický rozhodně působí blahodárně zejména ve spojení s příjemným prostředím, v němž se odehrává.

Reflexní masáž

– reflexní masáž je velmi mocná zbraň, jejíž nevhodné používání vám může dokonce přitížit. Pozor na diletanty v tomto oboru! Je to metoda, jíž bychom zařadili do kategorie „tichá voda břehy mele“. Masér při ní obvykle mačká místa úplně na druhém konci těla, než kde se očekává účinek. Jeho stisk přitom jede po nervových drahách podobně jako signály z akupunkturních jehel.
Pozor, bezprostředně po výkonu je třeba nechat tělu ještě nějaký čas, aby mohla masáž doznít. Po pocitech zdrchanosti a únavy přijde sladká odměna: pocit uvolněnosti celého těla.

Lymfodrenáž

– o lymfodrenáži platí s malými obměnami to, co o reflexní masáži. Její působení je velmi nenápadné a výsledky velmi nápadné. Jedná se o techniku, která jemně dráždí lymfatické uzliny a tím nastartuje v těle bouřlivé samočisticí procesy. Jemné dráždění se provádí proto, že uzliny jsou umístěny jen těsně pod kůží. Lymfodrenáž je stejně jako reflexní masáž na hranici léčebných úkonů, a proto se s ní musí zacházet opatrně.
Existují i techniky přístrojové používané zejména na spodní končetiny. Dobrá ruční (manuální) lymfodrenáž může uvolnit svaly, ale také pomoci od bolestí hlavy nebo zlepšit stav pleti.
Po správně provedené lymfodrenáži budete mít velikou žízeň, až se dají vaše tělní tekutiny do pohybu.

Vůně

– způsobují monoterpeny. Vysoká organická chemie dnes nejspíš žádného návštěvníka wellnesu nezajímá. Nicméně je velmi zajímavé, jak podobný chemický vzorec nejrůznější vůně mají. Do skupiny terpenů patří myrcen, který se izoluje z vavřínu neboli bobkového listu. Geraniol, který pochází z růžového oleje, je chemickým bratříčkem nerolu, který se získává z pomerančových květů, a limonenu, který je naopak obsažen ve slupkách citrusových plodů. Všichni známe mentol a asi nás nepřekvapí, že je chemicky spřízněn s podobně vonícím kafrem, či nás naopak překvapí, že obě jmenované sloučeniny jsou ze stejné rodiny jako karvon, který je obsažen v kmínu, či pinon z borovic. Černou ovcí rodiny monoterpenů s převážně lahodně léčivými účinky je také thujon – kujón obsažený v pelyňku, z něhož se dělá absinth.


KOUPEL V BŘIDLICOVÉM OLEJI

Na pomezí Německa a Rakouska – u tyrolského Achensee – se můžete vykoupat v oleji pocházejícím z roztavené břidlice (Steinöl). Ta vznikla usazováním organických zbytků flóry a fauny na dně pravěkého Středomoří bez přístupu kyslíku. Působením obrovských sil byly přetaveny v tuto horninu, jinak bychom zde nejspíš těžili ropu. Při vzniku Alp se pak dostaly až na povrch.
Jedním z hotelů, které tuto proceduru nabízejí, je Wiesenhof v Pertisau. Probíhá v dřevěné vaně napuštěné tímto tmavým olejem, přičemž účinek se dostaví při jemném potírání nejrůznějších částí těla – ideální je proto terapii absolvovat ve dvou, vana je pro to dokonce uzpůsobena. Během procedury můžete v případě zájmu sledovat film o těžbě břidlice a jejím využití – jelikož jde o „léčebnou sílu moře“ (tehdejší živočichové byli bohatí na síru), má blahodárné účinky na kůži, vlasy i celý pohybový aparát. V oblasti se prodávají mýdla z oleje i nejrůznější kosmetické přípravky.
Legenda vykládá vznik břidlicového oleje ještě jinak: do Tyrolska prý přišel obr Haymo od Rýna, jímž byl tyrolský obr Thyrsus v údolí Innu přepaden a dostal ránu mečem. Bránil se vytrženými stromy, až se lesy otřásaly. Snažil se před Haymem utéci do pohoří Karwendel, ale ztratil cestou už mnoho krve, takže se nezachránil. Jeho do země vsáklá krev pak je dnešní Steinöl.


TOP THERMAL PARKY

LEUKERBAD

Největšími alpskými termálními lázněmi jsou ty ve švýcarském Leukerbadu – má hned 22 bazénů s příjemně horkou vodou. Velikostí dominuje areál Burgerbad s vířivkami, proudy, parní sanuou, masážními tryskami, ale i tobogánem nebo sportovním bazénem. Naproti tomu sousední Lindner Alpentherme staví spíš na noblese, jejímž vrcholem jsou římsko-irské lázně. Z obou termálů je úžasný výhled na mohutné walliské hory, zejména začínají-li se halit do podvečerního osvětlení.
www.leukerbad.ch

AQUADOME LÄNGENFELD

Moderní stavba v tyrolském Ötztalu upoutá třemi venkovními bazény ve tvaru lotosových květů o průměru až 16 m. Jeden je v podstatě velkou vířivkou, druhý je masážní s gejzírem uprostřed a nejvýše položený z nich je napuštěn slanou vodou, pod jejíž hladinou zvučí hudba. Relaxační zážitek umocňuje výhled na Ötztalské Alpy. Uvnitř dómu jsou pak další vodní atrakce a svůj svět (vodní i suchozemský) na motivy Noemovy archy mají i děti. Absolutní špičkou akvadómu je obrovský komorní a členitý svět saun se zákoutími jako venkovní vířivka nebo nudistická louka. Mezi saunami si můžete dokonce vybírat i podle vůně – je libo třeba senná? K ochlazení se doporučuje ledovcový vodopád. Rozmazlování teplem a vůni v rozličně vlhkém prostředí završují odpočívárny – jednou z nejoriginálnějších je tzv. Oase blue – tmavá místnost s tlumenou hudbou a odpočívacími „vajíčky“, jemně se pohupujícími podle vašich impulsů.
www.aqua-dome.at

ALPENTHERME BAD HOFGASTEIN

Jeden z nejznámějších termálních parků nepostrádá žádnou položku wellness nabídky – má rozsáhlý vodní svět s bazény, proudy a protiproudy, vířivkami a masážními tryskami (Relax World), stejně tak i velký svět pro děti (Family World). Utéci z rušného prostředí se dá do světa saun (Sauna World), jehož specialitou je venkovní ledové jezero. V centrálně umístěné odpočívárně můžete doplnit tekutiny pramenitou vodou přímo ze zřídla. Určitě si nenechte ujít tzv. Aufguss – saunový „nášup“ podávaný každou půlhodinu. Saunamajstr nejprve ovlhčí vzduch několika vědry vody vylitými na kamna a poté pekelně horký vzduch „roztočí“ ručníkem a každému z návštěvníků dopřeje i přímý závan. A zdejší saunamajstři patří k těm nejvýdržnějším. V Alpentherme najdete i fitness centrum (Sports World).
www.alpentherme.com

TERME MERANO

V Meranu vstupuje do své třetí sezóny obrovský lázeňský komplex, který od fasády po poslední závěs a lampičku navrhla firma Matteo Thun & Partners. Král designu i architektury se tady opravdu vyřádil. Lázně mají 2000 m2 a patří k nim 12 krytých a 13 venkovních bazénů a samozřejmě i další wellnessové, kosmetické a částečně sportovní možnosti, jejichž výčet by byl velmi nudný.
Obrovský komplex nevznikl jen a jen z rozmaru po zvýšení počtu turistů v Meranu. Lázně mají bohatou historii a knihu hostů, na jejíchž prvních listech je zapsán král Karel V. V době nejbarevnějšího rozkvětu lázeňství sem mířili například Franz Kafka nebo Rainer Maria Rilke. Ti se zde oddávali nejen léčbě vodou, která obsahuje radon, ale zkoušeli již první wellnessové kúry například z vinných hroznů, sena nebo syrovátky; zkrátka všeho, co s tehdejšími obtížnějšími dovozními možnostmi bylo dobře dostupné.
Matteo Thun se zdejší historií nenechal moc zatěžovat. Vytvořil designové dílo, které miluje především pravé úhly, čisté geometrické tvary a občas využívá pop-artové barvy vedle ušlechtilého dřeva. Jeho nezaměnitelný styl se opakuje i v sousedním hotelu, který je s lázněmi propojen chodbou.
Snad jeho stavba vydrží alespoň sto let, aby se naši potomci mohli zamýšlet, jaký byl ten začátek tisíciletí nádherná epocha, když si v ní lidé mohli dopřávat tělesné rozmazlování v tak překrásných interiérech.
www.termemerano.it

RÖMERBAD BAD KLEINKIRCHHEIM

Zdejší římské lázně jsou moderní, elegantní a prostorné. S antikou mají společné použití přírodních materiálů, které jsou ovšem zasazeny do čistě soudobé architektury. Zdobené korintské sloupy byste zde hledali marně. Lázně jsou rozsáhlé jak uvnitř, tak venku (zejména v létě). V zimě se můžete z pohodlí venkovního termálního bazénu dívat na své kamarády lyžaře, kteří zdolávají nejspodnější úsek sjezdu Franze Klammera. Velká část lázní je vyhrazena dětem, ale všemožné skluzavky a atrakce v kryté i venkovní části zabaví i rodiče. V saunách se připravte na plejádu teplot, stylů a vůní. Jediným povoleným oděvem je zde bílé prostěradlo. Potom, co z vás opadne nesmělost, si můžete svou svobodnou nahotu užívat třeba při plavání na Adama pod potemnělým nebem. Sauny jsou rozmístěny v patrech na ochozu nad polokrytým bazénem a celý prostor je architektonicky krásně a velkoryse dimenzován.
www.vondenpistenindiethermen.at

THERMAL PARK BEŠEŇOVÁ

Neustále se rozrůstající termální areál s největším množstvím nerezových bazénů na Slovensku. Nejrozsáhlejším je Relaxační bazén s plochou 600 m², vybavený po stranách lehátky s masážními tryskami, ze kterých můžete pozorovat okolní vrcholky Nízkých a Západních Tater nebo Velkou Fatru. Novou atrakcí je Divoká řeka se silným proudem vody, který vás bude unášet rychlostí až 2 m/s. Zasportovat si můžete v novém 25metrovém plaveckém bazénu. Samozřejmostí je wellness centrum s komplexní nabídkou mnoha koupelí, saun a relaxačních místností.
www.besenovanet.sk

AQUACITY POPRAD

Již podruhé získalo Aquacity Poprad cenu nejlepšího ekologického střediska světa – World´s Leading Green Resort. K výrobě tepla pro celý komplex totiž využívá vodu z rozsáhlých geotermálních podzemních jezer z útrob kotliny u města Poprad. Dospělí si příjdou na své v luxusních bazénech s bublinkovými a tryskovými masážemi v loňském roce vybudovaném pavilonu Blue Sapphire. Sportovnější typy si mohou zatrénovat v 50metrovém olympijském bazénu.
Pro děti každého věku je určena venkovní 20metrová Mayská pyramida se skluzavkami a 70metrovým tobogánem.
Dokonalý odpočinek pak zaručí wellness centrum Vitální svět se solnými, mentolovými, parními a bylinkovými inhalačními místnostmi, saunami a vířivkami. Pokud se ani po tom všem nebudete cítit skvěle, můžete vyzkoušet kryoterapii, při které setrváte po dobu dvou minut v místnosti s teplotou -120 °C.


Článek byl převzat z časopisu SNOW 43.