Na tuto tradici se podařilo navázat oběma českým reprezentačním A-teamům až přednedávnem. Iniciátorem a koordinátorem akce, kterou podpořil lyžařský svaz tím, že uhradil nákladný, ale dnes už nezbytný pronájem trasy vymezené pro trénink, byl kouč Šárky Záhrobské, dr. Pavel Šťastný. Ohlédneme-li se několik let nazpět - byl takto koncipovaný tréninkový sraz v několika směrech mimořádným krokem. Položili jsme proto vedoucímu akce po jeho návratu z Alp několik otázek.

Pro zdar přípravy na alpských ledovcích jsou rozhodující momentální klimatické podmínky. Trefili jste vhodný termín?

Trénovali jsme po celou dobu na kvalitní, pevné sněhové podložce. Bohužel po dva dni panovaly na ledovci tak drsné podmínky, že jsme museli dát přednost kondičním cvičením v tělocvičně a v okolí Zermattu.

Jak se podařilo zkoordinovat práci v početném teamu doposud samostatně trénujících sportovců a jejich osobních trenérů?

Přestože šlo o první pokus a většina z devíti přítomných závodníků absolvovala trénink na sněhu v teamovém režimu poprvé, probíhalo vše bez organizačních problémů ve znamení spolupráce a ochoty vzájemně si pomáhat.

Jaké parametry měly vám určené a vymezené tratě?

Trasa obřího slalomu umožňovala přibližně padesátivteřinové jízdy, superobřák byl delší. Trať využívaly i teamy Francie, Rakouska a Švýcarska včetně současného držitele Světového poháru Kosteliče. Za dopoledne se nám dařilo absolvovat 10 průjezdů tratí obřího slalomu.

Jaký byl denní tréninkový režim?

Z Zermattu jsme vyjížděli první kabinou v 6.00 hod. Trénink na sněhu končil ve 12.00 hod. Odpolední kondiční trénink absolvovali muži a ženy ve dvou skupinách, speciální cvičení individuálně. Každý večer byl stanoven program pro následující den.

Co považuješ za hlavní přínos sedmidenní společné přípravy?

Potvrdilo se, že tréninková práce na vlastní trati s vlastním programem vyvolává sama o sobě pozitivní atmosféru, jakou většina našich reprezentantů neměla dosud příležitost poznat. Náš trénink v teamu měl kladnou odezvu i u konkurence, což posilovalo sebevědomí závodníků a trenérů, kteří se tentokrát nemuseli doprošovat, nebo někde bokem „přiživovat“. Přínosem byl samozřejmě i kvalitní servis zajištěný početným teamem kvalifikovaných trenérů podél celé trati, stejně jako měřené jízdy navozující zdravé konkurenční prostředí.

Proč se nepřipojil team Ondřeje Banka?

Příčinou byl dlouhodobě naplánovaný odlišný program a bohužel i Ondrovo náhlé onemocnění.

Je naděje na opakování obdobné společné akce ještě před blížící se sezónou?

Především musím jménem všech účastníků vyslovit poděkování vedení lyžařského svazu a úseku alpských disciplín za významnou podporu naší snahy o zorganizování společného kempu na ledovci. Závěrečné hodnocení před odjezdem z Zermattu vyznělo jednoznačně – opakování obdobné akce v září by všichni zúčastnění přivítali.

Za rozhovor děkují Karel Hampl a Pavel Zelenka.