SNOW 61 vychází v pátek 30. září 2011
132 stran


Novinka!!!

Nově lze časopis koupit i v elektronické podobě!

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.
Více na http://cs.publero.com/titul/snow.

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!


Prolistujte si kompletní časopis v elektronické podobě!Ve SNOW 61 naleznete 2× SKIPAS ZDARMA a 1x SLEVA NA SKIPAS:

Neklid (v ČR), Lofer a Nassfeld (obě v Rakousku)

Více na www.skipas-zdarma.cz


Karta slev a výhod SNOWcard bude předplatitelům zaslána spolu se speciálem SNOW 62 market.


Pár tipů z obsahu:

Alpské lyžování - za kulisami přituhuje

Souběžně s obvyklými dramaty vítězství i neúspěchů se v zákulisí odehrává nová kapitola pnutí mezi nadřízeným orgánem (FIS) a závodníky. Ti se totiž začínají ozývat stále důrazněji.
Projekt Ski with me aneb více než malá fotoškola lyžování

Teorie a praxe – sestry, z nichž každá vlastní klíč od pokladnice jménem lyžařská dovednost. Doposud se SNOW – tak jak to časopisy mívají ve zvyku – kamarádil s teorií. Projekt Ski with me ale propojuje teorii s praxí a nabízí přednostně čtenářům SNOW na vlastní lyže vyzkoušet to, o čem čtou, pod dohledem autora celého projektu, předního odborníka na výuku lyžování, Ondřeje Nováka.
Funkční oblékání od základu

Již minimálně deset let se pro sportovní aktivity doporučuje používat takzvaný cibulový systém oblékání a na stranách SNOW jsme mu věnovali nemálo prostoru. Opakovaní je matka moudrosti, proto si tentokrát připomeneme samotné základy a ty doplníme o několik zajímavostí.
Jak začít s dětmi novou sezónu

Tento seriál článků je věnován dětem: nácviku a zdokonalování jejich lyžařských dovedností. Profesionální instruktoři lyžování APUL, specialisté na dětskou lyžařskou výuku, vám představí některé prvky nové metodiky Dětské zimní ligy a pomohou s výukou dětí. Jednotlivými částmi nás provede známý maskot, opičák APU, který se stal miláčkem dětských lyžařů.
Lavinové nebezpečí VI.

Výhodné i nevýhodné faktory a podmínky na túře
V předchozích dílech v průběhu minulé zimy jsme si udělali představu o tom, co a jak ovlivňuje lavinové nebezpečí v zasněženém horském terénu. Co je tedy důležité z hlediska podmínek, tvaru terénu a lidského faktoru? To se dozvíte v následujícím přehledu.
Eisacktal - pestrý horský venkov

Údolí hloubené řekou Eisack lyžaře hlavně přivádí z Brennerského průsmyku na úpatí jihotyrolských Dolomit, přitom už svahy samotného Eisacktalu nesou atraktivní, i když méně rozsáhlá, zato i méně rušná lyžařská centra.
Mezi nebem a zemí (1. díl)

Už jako kluk jsem lanovky miloval. Byly pro mě více symbolem než nástrojem k pohodlnému lyžování a určitě prostředekem pro nevšední dobrodružství. Lanovek totiž za socialismu v ČSSR mnoho nebylo. Psal se rok 1964, mně bylo 8 let a svezení na jednosedačkové lanové dráze Svatý Petr – Pláň pro mě bylo vrcholnou odměnou rodičů během lyžování o zimních prázdninách. Jedna jízda stála, jestli mě paměť neklame, proti padesáti haléřům na háčkovém lyžařském vleku celých 5 Kčs. A do toho se samozřejmě rodičům, počítajícím každou korunu, mnoho nechtělo. Pět korun byla tehdy cena za celý dětský oběd.
SPECIÁL GRAUBÜNDEN

Graubünden – lyžařské království

Východní výběžek Švýcarska reprezentovaný kantonem Graubünden dostal do vínku to, o co by usilovalo každé lyžařské království. Nádherné, pestré hory, které jsou natolik vysoké, aby s přehledem zajistily dostatečný přísun sněhu, ale zase ne tak, aby se staly nedostupnými. Kantonem se proplétá vlak snad po nejsložitějším železničním labyrintu světa a propojuje tak jednotlivé, nejen lyžařské okrsky. Z jeho okénka lze zhlédnout i nejvyšší vrchol regionu, Piz Bernina (4 049 m), který je zároveň jeho jedinou čtyřtisícovkou a jeho okolí pak jedinou výrazně zaledněnou horskou oblastí. Města v údolích vznikala podél přirozených obchodních cest, takže dodnes pamatují příběhy, které lidská paměť nezaznamenala. A okolo nich prýští z hor termální prameny, které povyšují lyžařskou dovolenou o několik kvalitativních stupňů. Jen vstupte na exkurzi do lyžařského království a uvažte sami!


Davos - lyžařská metropole

Není to náhoda, že slovo Davos se k nám dostává často a v lecjakém kontextu. V tamním HC hrají čeští hokejisté, prezidenti a světoví finančníci odtamtud rozhodují o ekonomické budoucnosti světa. Davos totiž není lyžařské středisko, ale opravdové město. Město rozlehlejší než Curych, s 12 tisíci obyvateli druhá nejvýznamnější aglomerace celého Graubündenu! Co na tom, že leží v nadmořské výšce bezmála jako naše Sněžka.
Laax - slunečná pustina nad Rýnskou soutěskou

Neobyčejně rozsáhlý komplex lanovek, vleků, sjezdovek i freeridů nedaleko od Churu je mezi našinci jen málo známý, ostatně nejpopulárnější je ve Švýcarsku samotném – ve všední den proto obvykle Laax tepe jen vlažně, zatímco o víkendech rušně pulzuje.
Engadin Scuol Samnaun - nová značka jako stavěná pro Čechy

Kdo si přičichl k lyžování v Graubündenu, určitě zaznamenal střediska Samnaun a Scuol. Obě spojuje geografická blízkost a pro nás zejména fakt, že se jedná o pro Čechy nejblíže položená švýcarská lyžařská střediska. Ačkoli spolu přímo nesousedí, od letošní zimy se spojila pod jednu značku – Engadin Scuol Samnaun. V případě Samnaunu je hlavní výhodou hlavně rozlehlé vysokohorské lyžování pro náročné s kořením bezcelní zóny. Scuol zase oslovuje především rodiny a relaxační lyžaře a jako bonus nabízí termální lázně. snad brzy přibude i společný skipas.
Božský termální relax

Lyžování je sport zimní a horský. A k lidskému tělu nikterak šetrný. A jelikož stavem, který hledáme v lyžování i v životě, je rovnováha, kolikrát potřebujeme na druhý konec houpačky posadit nějakou opačnou sílu.
Freeridové tipy Graubündenu

Graubünden nejenže disponuje ohromující nabídkou hor, ale také uvažuje vstřícně k těm, kdo do nich v zimě míří sbírat své lyžařské zážitky – k milovníkům volného lyžování a aktivit blízkých. Uvedené okolnosti stačí na to, aby oblast vysunuly do čelních pozic žebříčku destinací vhodných pro freeridery a milovníky zimních hor vůbec. Proleťme si nyní několik tipů, které by pozornosti všech šířeji orientovaných lyžařů neměly ujít.


A mnoho dalšího najdete ve SNOW 61!


Předplatné časopisu se SNOWbony pro nákup v e-shopu si můžete objednat ZDE.