Jednou ze základních věcí je dobrá výchozí pozice pro přípravu. Závodníci často musí doléčit drobné šrámy a zranění, na které nebyl v průbehu uspěchané a nabité sezony čas. Trenéři promýšlí nové tréninkové metody a plány, které posunou jejich svěřence v další sezoně výše ve výsledkových listinách. Servismani si zase lámou hlavu nad tím, jak mazat lépe, aby lyže jezdily ještě rychleji než dosud. Než se však všichni členové týmu pustí s vervou do další práce, je potřeba si pořádně odpočinout. Bezprostředně po konci sezony si nejen závodníci užívají odpočinek k nabrání nových fyzických i psychických sil, které jsou velmi důležité pro následnou letní přípravu. Po nezbytném volnu je třeba především zajistit kvalitní závodní materiál na další sezonu. Proto většinou krátce po odpočinku vyjíždějí týmy několikrát na ledovec s desítkami párů lyží, které se musí důkladně vyzkoušet.

Samotné testování je veliká alchymie. Lyžaři musí vstávat brzy ráno, aby měli ideální podmínky – tvrdé sjezdovky a nízkou teplotu. Závodníci si s sebou na svah berou několik párů lyží a postupně je testují. V těchto fázích je důležité, aby byl přítomný i zástupce výrobce lyží. Musí si zaznamenávat postřehy a požadavky závodníků a trenérů ohledně zkoušených párů – podle nich se pak v továrně všechny důležité parametry optimalizují. Takovýto camp se opakuje několikrát – lyže upravené podle přání závodníků se musí znovu otestovat a nezřídka se stává, že je potřeba ještě je doladit, aby „sedly“ opravdu dokonale. Jiný rozměr dostává testování lyží v případě, že závodníkovi končí smlouva s dodavatelem lyží. V takovém případě je testování lyží ještě zajímavější a dá se říci, že i náročnější pro všechny zúčastněné. Celý tým pak celou tuto anabázi absolvuje několikrát, záleží na počtu dodavatelů, jejichž lyže testuje.

Po komplikovaném ale velmi důležitém výběru ideálních závodních lyží a několika párů lyží tréninkových konečně může – většinou v polovině června – začít fyzická příprava. Reprezentanti se věnují všemožným sportům – atletice, posilování, gymnastice, cyklistice a někteří si zajdou zahrát i fotbal. Další důležité součásti tréninku jsou cvičení pohybové koordinace a rychlosti reakce, balanční a žonglérská cvičení, bruslení nebo posilování s vodními vaky.

Reprezentace má v dnešní době k dispozici moderní vybavení, pomocí kterého je možné průběžně porovnávat výsledky a oveřit, jestli je příprava dostatečně efektivní. Trenéři sledují, jak se u závodníka vyvíjí například tepová frekvence, množství laktátu ve svalech a důležité jsou i průběžné výkonnostní testy.

V minulých letech byli Češi zvyklí se připravovat v malých týmech odděleně. Letošní rok byl v tomto ohledu průlomový. Příprava na sněhu totiž začala společným soustředěním takřka všech členů A-týmu reprezentace doplněné několika juniory. Konala se ve švýcarském Zermattu na počátku července. „Společné soustředění je výjimečné tím, že se sejde celá reprezentace. Snažíme se posílit kolektivního ducha. Je to příjemné,“ byl spokojen jeden z trenérů, Petr Lajkeb, a dodal, že realizační tým plánuje opakování společného tréninku. Stejný názor zastává i trenér Šárky Záhrobské Pavel Šťastný. „Pro závodníky je to velmi přínosné. Mohou se navzájem lépe poznat. Budujeme tady ducha české reprezentace. Zermatt je vždy výborný, přišli jsme sice o dva dny lyžování kvůli počasí, ale jinak jsou tady ideální podmínky,“ pochvaloval si alpské soustředění zkušený kouč.

Spokojeni s přípravou byli i samotní reprezentanti. Lyžovali přímo v Zermattu a nedalekém Saas-Fee. „Jsem naprosto uchvácený tou pistou, kterou tady máme k dispozici. Tréninkové podmínky na léto jsou asi nejlepší v celé Evropě,“ zhodnotil podmínky Martin Vráblík. Jedinou kaňkou na pobytu bylo počasí, kvůli kterému museli reprezentanti vynechat několik dní na sjezdovce a věnovali se přípravě bez lyží. „Když se nelyžovalo, tak jsme šli i s holkama do tělocvičny, kde se věnujeme kolektivním sportům a posilování. Taky jezdíme na kole,“ přiblížil druhou tréninkovou fázi Kryštof Krýzl. Možnosti dalšího sportovního vyžití měli reprezentanti opravdu výborné. „Hrajeme fotbálek a taky jsme byli na beachvolejbalu. V kolektivu to člověka baví, je to lepší než jít nějaký samostatný trénink“ potvrdil Filip Trejbal. Trenéři měli na soustředění o práci dobře postaráno. Každý den museli kromě přípravy tréninku také vařit večeři. „Ze začátku to bylo slabší, ale teď už se máme jako králové,“ pochválil schopnosti trenérů s úsměvem „Trejbič“.

Další částí přípravy bývá u závodníků, kteří se věnují rychlostním diciplínám, tréninkový camp v již zmiňovaném Chile, případně v Argentině nebo na Novém Zélandu. Tam reprezentanti většinou trénují přibližně tři týdny a věnují se především superobřímu slalomu. Po návratu do Evropy se od poloviny září začíná intenzivně trénovat obří slalom na první závody nové sezony, která letos začíná 22. října v rakouském Söldenu.


Česká reprezentace v alpském lyžování pro sezónu 2011/12

MUŽI - A (šéftrenér Tomáš Bank)

Ondřej Bank (trenér Tomáš Bank, kondiční trenér Josef Andrle, fyzioteraput Jan Pernica)
Filip Trejbal (trenér Luděk Strejček, servismani Marek Nechanický a Martin Krátký, fyzioterapeut Tomáš Kuchař)
Kryštof Krýzl (trenér Petr Lajkeb, servismani Marek Nechanický, Martin Krátký, kondiční trenér Josef Andrle, fyzioterapeut: Tomáš Kuchař, psycholog Jiří Šlédr)
Martin Vráblík (trenér Mirek Jokeš, kondiční trenér Josef Andrle, fyzioterapeut Jan Pernica)
Adam Zika (trenér Pavel Zika, kondiční trenér Petr Pech, lékař Marcel Staša)


ŽENY – A (šéftrenér Pavel Šťastný)

Šárka Záhrobská (trenér Pavel Šťastný, servisman Miloš Machytka, fyziotrapeut Lucie Sluková)
Kateřina Pauláthová (trenér Radovan Pauláth, asistent trenéra Ivan Vrzal)
Klára Křížová (trenér Zdeněk Chrástecký, servisman Ondřej Žůrek)
Eva Kurfürstová (trenér Zdeněk Kurfürst, fyzioterapeut Daniel Fáber, psycholog Leo Pavlík)
Michaela Smutná (trenér Petr Smutný)Více o očekávání českých lyžařů v sezóně 2011/12 čtěte v listopadovém SNOW 63!