Přes nespornou krásu zimních hor je potřeba si uvědomit že rovnice zima = zážitek má na obou stranách mnohem více neznámých, než by se na první pohled mohlo zdát. Proto se tématem bezpečného plánování zimních túr budeme v přednáškovém cyklu Alpského klubu Brno zabývat po tři večery. Lektorem všech přednášek je Michal Bulička, instruktor skialpinismu rakouského Alpenvereinu a šéfredaktor Hudyinfo.

Lavinová prevence 1

Z výkladu se dozvíte, jak pracovat s informacemi uvedenými v lavinové prognóze a také kde získat data o vývoji stavu sněhu, teplotách i větru v předchozím období. Užitečné jistě budou i tipy na internetové adresy s validními informacemi. Základním tématem však bude především rozbor základních faktorů ovlivňujících vlastnosti sněhu a potenciální vznik lavin. Zkrátka teorie, kterou potřebujete znát pro přípravu túry v teple domova či chaty. Termín: 8.11., školicí centrum Lipka, Kamenná 20, Brno, 18:00 hod.

Lavinová prevence 2

Tato přednáška volně navazuje na Lavinovou prevenci 1. Tématem budou opět laviny, tentokrát však z pohledu bezpečného pojetí skitouringové túry. Dozvíte se, jak se v terénu chovat bezpečně, jaká opatření k tomu slouží a co je naopak riskantní. Vysvětlíme vám, podle čeho vybrat vhodnou trasu pro výstup i pro sjezd, jak se při výstupu i sjezdech chovat. Připomeneme pravidla pohybu ve skupině a mnoho dalších užitečných zásad, které vás mohou ušetřit krajně nepříjemných zážitků. Termín: 22.11., školicí centrum Lipka, Kamenná 20, Brno, 18:00 hod.

Skialpinismus v obraze – The best of Alps

Tento večer se již nebudeme bavit o tom, jak se na horách chovat, ale jak pobyt užívat. V několika diashow vám představíme nejlepší skialpové oblasti Rakouska a Švýcarska. Zavítáme do Ötztálských Alp, Vysokých Taur, na Silvrettu, do švýcarského Engadinu na Piz Palü a Berninu, čtyřtisícovky Jungfrau. Zajímavou inspirací jistě bude vyprávění o vícedenních přechodech nazývaných Hautes Routes ve Wallisu a to včetně proslulé trasy Chamonix – Zermatt i utajené Tour du Ciel. Můžete se těšit na snímky z vrcholů čtyřtisícovek nad Saas Fee a Zermattem (Breithorn, Monte Rosa, Signalkuppe, Alallinhorn, Strahlhorn, Rimpfischhorn, Alphubel, Bishorn). Besedu můžete využít i jako hlubokou studnici informací o skialpinistických výpravách, které budeme opět organizovat na jaře 2012. Termín: 7.12., školicí centrum Lipka, Kamenná 20, Brno, 18:00 hod.

Rezervace míst: www.alpklub.cz

Autorem článku je Alpský klub Brno