Bude se tak jednat o nechtěný návrat k modelu termínových listin Světového poháru z počátku sedmdesátých let minulého století, kdy se tradičně okolo 10. prosince odbývala ve Val d´Isére premiéra pohárových soutěží v rámci tradičního Kritéria prvního sněhu (Critérium de la 1° Neige) a Poháru H. Oreillera. V následujících čtyřiceti letech došlo sice k masovému uplatnění zasněžovacích technologií s vysokou účinností, ale jak dokládá současná situace, ani stamilionové investice do těchto zařízení neskýtají stoprocentní záruku.

Pinturault – velký příslib

Než se konečně kolotoč slalomových „svěťáků“ definitivně roztočí, vraťme se k prvnímu závodu mužů v obřím slalomu, uspořádanému za ideálních podmínek 23. října na tyrolském ledovci Rettenbach. Kořením každého takového závodu a současně testem zasvěcenosti komentátorů v médiích jsou překvapivá umístění „neokoukaných“mla­dých jezdců, stejně jako průniky závodníků s vysokými startovními čísly mezi elitu „zabydlenou“ v první třetině startovní listiny.
Ambiciozní mladou generaci tentokrát v Söldenu reprezentoval, sice osamoceně, ale zato skvěle, nejmladší z kvalifikantů, dvacetiletý Francouz Alexis Pinturault. V konečném součtu mu „ujel“ pouze úřadující mistr světa v disciplíně Američan Ligety o 0,29 s. Talentovaný závodník, jehož dispozice pro obří slalom dokládají dva tituly z juniorských mistrovství světa, se mezi dospělými poprvé výrazně prosadil letos v březnu v Kranjské Goře, kde v posledním pohárovém obřáku zůstal jenom 0,02 s za vítězným Švýcarem Jankou. Nejmladší člen úspěšné francouzské ekipy potvrdil o sedm měsíců později opětovným umístěním na druhé příčce raketový vzestup výkonnosti a rázem se ocitl v roli štiky v poklidných vodách pohárových slalomů, ve kterých se dosud jako nejmladší důrazně prosazoval pouze dnes dvaadvacetiletý Rakušan Hirscher.

Překvapení ve druhém kole

Ve výsledkové listině zanechali viditelnou stopu i reprezentanti druhé skupiny výše zmíněných „narušitelů“. Nečekaným a nejúspěšnějším útočníkem ze zadních pozic byl v Söldenu zástupce střední generace Švéd Myhrer (28). Tomuto vynikajícímu slalomáři, třetímu v konečném hodnocení slalomu (433 b.), se v příbuzné technické disciplíně notoricky nedařilo. V posledních dvou ročnících Světového poháru v mnoha startech nevyjel ani jeden „obřákový“bod. Přesto se nevzdal. Jako 55. na startu se konečně probojoval do 2. kola a navzdory očekávání v něm rozhodně netaktizoval. Znovu s plným nasazením zajel čtvrtý čas (0,14 s za nejrychlejším Kosteličem) a v konečném pořadí obsadil 15. místo před Italem Blardonem a několika dalšími specialisty na rychlejší verzi slalomu.
Druhé kolo přineslo i další překvapení. Mikroskopickou ztrátou 0,02 s za Kosteličem se blýskl Kanaďan Roy (st. č. 53) a třetím časem se posunul v konečném pořadí na 13. místo nenápadný Němec Dopfer. Stojí za připomenutí, že již loni v prosinci zajel ve Val d´Isére nejrychlejší 2. kolo a letos v únoru jako jediný, po výpadku Neureuthera, důstojně hájil barvy kdysi tak silného týmu na domácím mistrovství světa v Ga-Pa.
Stejně jako v předchozím závodu žen došlo i tentokrát k neobvyklé vyrovnanosti závodníků kvalifikujících se do 2. kola. Na trase považované za jednu z nejobtížnějších v programu Světového poháru dojelo za Kosteličem dalších 18 borců se ztrátou menší než jedna vteřina.

Závod jako argument

Klidnou letní přípravu závodníků exponujících se na úrovni pohárových obřích slalomů narušila odpovědná komise FIS vyhlášením nových „bezpečnějších“ proporcí a délek lyží. Pozměňovací návrh jako reakce na protesty většiny závodníků spolu s trvale chybějícími konkrétními údaji, které by zdůvodnily nezbytnost vyhlášených změn, vyvolaly zbytečné a trapné tahanice. I když navrhovatelé nových dimenzí pro nejdůležitější součást závodní výzbroje vycházeli údajně z četnosti úrazů vykázaných v poslední době při tréninku obřího slalomu, lze považovat první závod nové sezóny za jeden z aktuálních příspěvků do diskuze.
Fakta hovoří jasně:

  • 1. kolo absolvoval rekordní počet 76 závodníků (loňský průměr byl 69), aniž by došlo k jedinému úrazu.
  • Pohlednou jízdou se střízlivým využitím driftu zvítězil nejdůraznější kritik navrhovaných změn Ted Ligety.
  • 1. kolo nedokončilo pouze 11 závodníků (loňský průměr byl 15).
  • Lyže odpovídající stávajícím normám ovládali na náročné trati spolehlivě jak mladí závodníci, tak v závodu úspěšní třicátníci Kostelič, Miller a další.
  • Uvedená fakta platí i pro předchozí závod žen.

Nerovný boj

Zatímco jeden z dnes nejvšestrannějších sjezdařů Ondřej Bank se statečně potýká s následky záhadného onemocnění, postavil se na start do nové sezóny a do souboje s početnými, dokonale zajištěnými týmy reprezentantů alpských zemí, USA a Skandinávie tandem českých solitérů Krýzl – Zika. První jmenovaný má za sebou sezónu poznamenanou nedoléčeným zraněním, ve které se nepodařilo navázat na 14 „svěťákových“ bodů vyjetých v předchozím ročníku SP. K bolestivému kotníku se přidala i smůla. Kryštof dojel ze šesti obřích slalomů do cíle 1. kola dvakrát a vždy jej dělily od postupu pouhé 0,3 vteřiny. V letošní pohárové premiéře se mu kvalifikace vzdálila na 1,12 s, ale třeba právě jemu dopomůže nečekaná příležitost více jak měsíčního systematického tréninku k návratu na opuštěné pozice, případně i výš.
Adam Zika zůstal v Söldenu na úrovni svého nejúspěšnějšího startu v pohárovém obřím slalomu v březnu v Kranjské Goře. Ztráta 2,34 s na postup není malá. Podaří-li se mu však vylepšit postavení na žebříčku FIS, není ani tento dvaadvacetiletý český reprezentant bez naděje na její likvidaci při příležitosti dalších startů.