Tuto neobvyklou pauzu využili závodníci především k tréninku. Naši reprezentanti trávili čas na rakouských ledovcích Mölltal a Pitztal, kam za nimi poprvé po vleklé a těžké nemoci zavítal také Ondřej Bank. Král bíle stopy z loňské sezony nabírá fyzickou kondici a první svezení na lyžích v nové sezoně si pochvaloval.

Sobota

Aspen - ženy - obří slalom

Druhou zastávkou pro alpské lyžaře tedy nebylo Levi, ale až o tomto víkendu střediska ve Spojených státech amerických respektive Kanadě. Ženy měly v sobotu na programu obří slalom, už druhý v této sezoně a nevědělo se, kdo si do Aspenu v Coloradu přiveze po delší pauze ideálnější formu. V červeném startovním čísle byla horkou favoritkou domácí Lindsey Vonnová, která opanovala první obří slalom na ledovci v Söldenu. Dalšími zajímavými jmény byly dozajista T. Worrleyová či V. Rebensburgová či další. Česká i slovenská lyžařská škola měla své zastoupení a to celkem čtyřnásobné, Paulathová s Dubovskou a Zuzulová s Kantorovou za Slováky. Bohužel, ani jedno z těchto jmen se do třicítky, tedy do druhého kola neprobojovalo. První kolo nebylo vůbec snadným oříškem pro závodnice, důkazem budiž odstoupení dvou velkých adeptek na vítězství, a to Tessy Worleyové z Francie a Italky Frederici Brignonové. Jejich zaváhání, na trati prolévané celý týden vodou a specielně preparované chemickými přípravky, dokonale využila v prvním kole Elisabeth Goerglová, která vyhrála první kolo před mladičkou švýcarskou nadějí Larou Gutovou a olympijskou vítězkou či majitelkou malého křišťálového glóbu v této disciplíně z loňska, Viktorií Rebensburgovou z Německa. Dostat se do druhého kola nebyl nadlidský úkol, to předvedla skvělou, technicky téměř dokonalou jízdou mladičká závodnice z Lichtenštejnska Tina Weiratherová se startovním číslem 44. Na svůj výborný výkon však nedokázala navázat v kole druhém a závod nedokončila.

Odpolední druhé kolo nebylo ani o trochu lehčí než to úvodní, sice na trať už prakticky nesvítilo sluníčko, které závodnicím vadilo v orientaci na trati, ale trenér italské reprezentace S. Costazza postavil opět těžký slalom. Asi největší favoritka na zisk velkého křišťálového glóbu Maria Hoeflová-Rieschová naprosto selhala a závod nedokončila a potvrdila tak, že úvod sezony jí nezastihl v nejlepší formě. Zato formu jako hrom má mladá Rakušanka Ana Fenningerová. Šestá žena ze Söldenu, vylepšila své maximum v této disciplíně zde v Aspenu, skončila 4. Stupně vítězů byly obsazeny zkušenými závodnicemi ověnčenými mnoha úspěchy. Třetí byla domácí Julia Mancusová, stříbrná skončila po velkém souboji Goerglová, kdy nestačila ve druhém kole na bezchybně jedoucí Viktorii Rebensburgovou. Němka se díky zisku sta bodů vyhoupla do vedení v disciplíně a tím pádem vede i průběžné pořadí Světového poháru; Goerglové patří druhá příčka a vedoucí Vonnová spadla na třetí místo, jelikož před domácím publikem skončila až na 12. místě.

Lake Louis - muži - sjezd

Královská disciplína sjezd, to byl hlavní program soboty v Lake Louis v Kanadě. Muži zde otevírají už tradičně klouzavé disciplíny, tedy sjezd i Super – G. Počasí, které panovalo v kanadském středisku po celý týden před závody, dělalo pořadatelům hluboké vrásky. Neustálé sněžení, silný vítr a mlha, tedy vše, co je strašákem závodníků a jury, která o bytí či nebytí rozhoduje. Středeční trénink byl nakonec právě kvůli počasí zrušen a závodníkům tedy zbývaly jen dva tréninky k seznámení se s tratí. V obou trénincích zazářil především Adrien Theaux, který byl ve čtvrtek druhý a páteční trénink vyhrál. Trocha štěstí nakonec sedla i na organizátory a v sobotu přestalo foukat. Sněžit však nikoli a tak jury včetně G. Hujary, hlavního rozhodčího pro mužské lyžování, rozhodovala o snížení startu. Dohoda se zástupci závodníků však nechala vše při starém a startovalo se tedy v nadmořské výšce 2487 metrů o celkové délce závodu 3051 metrů. Domácí fandové bouřlivě podporovali své závodníky v čele s Erikem Guayem, který podobně jako jeho krajané zklamal. Nejlepší z nich Jan Hudec, rodák ze Šumperka, skončil na 12. místě. Opět se čekal souboj Cuche versus zbytek startovního pole. Didier Cuche však neponechal nic náhodě a závod opanoval bez větších problémů. Fenomenální 37letý Švýcar dominoval na všech mezičasech a před druhým krajanem Feuzem vyhrál o 6 setin. Švýcarské duo na stupních vítězů doplnil Hannes Reichelt z Rakouska.

Neděle

Aspen - ženy - slalom

Na startu slalomu byly připraveny všechny hvězdy současného slalomového nebe, včetně Šárky Záhrobské, která startovala s číslem 12 a Veroniky Zuzulové, jenž si vylosovala sedmičku. Veliké překvapení se událo mimo nejlepší „patnácku“ a to po oznámení, že domácí hvězda Lindsey Vonnová bude na startu slalomu chybět. Zprávy z amerického týmu hovořily o zranění zad, které si lyžařka přivodila po sobotním obřím slalomu, během tréninku na neděli. Jak by mohlo dopadnout první kolo, když je na staru Marlies Schildová? Naprosto jednoznačně! Loňská majitelka malého křišťálového glóbu, nedala ani minimální šanci pochybnostem, které se objevily před startem závodu a poukazovaly na problémy Schildové ve slalomech na americkém kontinentu. Ztráta druhé Tanji Poutiainenové byla 0,78 a Hoeflová – Rieschová na čtvrtém místě ztrácela už více než vteřinu. Zuzulová první kolo dokončila na solidním sedmém místě. České reprezentantce Šárce Záhrobské se nedařilo podle představ a skončila na 18. místě. Kateřina Paulathová, další zástupkyně tuzemského lyžování první kolo nedokončila. Z prvního kola je nutno vyzdvihnout ještě dvě jména a to Ann Goodmanovou z Kanady a Michaelu Shiffrinovou z USA. Tyto mladé zámořské naděje se do druhého kola probojovaly s vysokými startovními čísly a především osmé místo Kanaďanky bylo senzační.

Druhé kolo, které otevírala jízda E. Wikstroemové, stavěl trenér Tanji Poutiainenové, bylo přeci jen lehčí. Branky nebyly tolik přesazené a na těžkých terénních zlomech, kterými je sjezdovka známa, byly přeci jen závodnice ušetřeny. Mladší sestra Marlies, Bernadetta Schildová, brala body za 26. místo, ale to nejlepší v podání tohoto sesterského klanu, mělo ještě přijít. Záhrobská svojí typickou jízdou závod dokončila na 13. Místě, což se dá považovat, jako dobrý start do nové sezony. Veronika Zuzulová ze Slovenska skončila nakonec na skvělém 6. místě a potvrdila tak, že po loňské „bramborové příčce“ se jí v Aspenu daří. Senzačního úspěchu dosáhla teprve 16letá, národní šampionka Spojených států M. Shiffrinová, která ve svém třetím startu ve Světovém poháru skončila osmá. Maria Hoeflová-Rieschová ukázala vzestup formy a po dvou neúspěšných obřích slalomech skončila bronzová. Loňská vítězka aspenského slalomu Maria Pietilae-Holmnerová byla stříbrná. Z vítězství se už po dvacáté osmé v kariéře radovala Marlies Schildová a připsala si tak prvních 100 bodů do pořadí v disciplíně.

Lake Louis - muži - Super G

Lake Louis, dějiště mužského Super G a sjezdu, bylo po celý týden sužováno špatnými podnebními podmínkami. A právě tento faktor ovlivnil i výsledky nedělního závodu. Organizátoři dokonce byli přinuceni snížit start závodu a sněžení komplikovalo život všem. Ante Kostelic, otec a trenér Ivici Kostelice, dostal důvěru a poprvé v kariéře stavěl Super G ve Světovém poháru. Jeho rukopis se na trati nesmazatelně podepsal. Coach proslulý extrémně náročnými slalomy a „obřáky“ nezůstal ani tentokrát své pověsti nic dlužen. Úvodní část sjezdovky byla hodně přesazená a nejeden závodník měl zde problémy. Dixon, Keppler či Innerhohofer, to je jen výčet z mnoha, kteří se do cíle náročného závodu nedostali. V těchto místech po ošklivě vypadajícím pádu musel být Gauthier de Tessieres převezen do nemocnice. Na často a velice radikálně se měnících se podmínkách vydělali především lyžaři s vyššími startovními čísly. Takový Jan Hudec nakonec skončil před domácím obecenstvem na čtvrté příčce. Zajímavostí je deváté místo Bodyho Millera, který skončil na totožném místě i v předchozích dvou závodech nové sezony. Výbornou jízdu předvedl Adrien Theaux z Francie, který potvrdil výbornou formu na kanadských svazích a bral třetí příčku. Sobotní vítěz sjezdu Cuche v cíli znovu ukázal, že letos bude jeho obhajoba malého glóbu opět reálnou záležitostí. Jenže to byl na startu Aksel Lund Svindal, obrovitý Nor zajel Super G perfektně a radoval se z prvního vítězství v sezoně.

Čeští reprezentanti v Kanadě nestartovali, ale příští víkend v Beaver Creeku chybět nebudou. Adam Zika bude v týdnu ladit formu v závodech severoamerického poháru Nor Am Cupu a Kryštof Krýzl trénuje spolu s Filipem Trejbalem v Evropě na ledovci Mölltal.