Adame, na jaké závody se momentálně chystáte a co byste rád zvládl do konce letošního roku?

V neděli jsem odjel závod Světového poháru v Alta Badii a teď se připravuji na závody v pojídání cukroví. (smích)

Dá se v soutěžním shonu vůbec těšit na Vánoce? Užijete si alespoň přes svátky trochu klidu?

Na Vánoce se těším každý rok, a když to vyjde, sejde se celá rodina. Jinak přes svátky trénuji skoro každý den ve Špindlerově Mlýně.

Nejlépe vám zatím vyšlo tour po Spojených státech, kde jste se pár dní zdržel. Jak dlouho jste za mořem strávil a kolik závodů jste absolvoval?

Ve Spojených státech jsem strávil tři týdny. Z toho jsem většinu času trénoval a závodil ve státu Colorado s University of Colorado Ski Team. Byl to skvělý trénink a atmosféru na závodech jsem si prostě užíval. V plánu bylo, že jsem měl jet 10 závodů. Nakonec se mi podařilo sjet 7 z nich. První dva závody jsem měl jet hned následující den, co jsem přiletěl do USA, ale nečekaně mě přepadl jet lag a já jsem místo závodění zůstal jeden den v posteli. Pak jsem pár dní trénoval a vyrazil jsem na Severoamerický pohár v Lovelandu a v Aspenu, kde se sešla světová špička.

Jak se na vás tolik závodů a cestovních kilometrů podepsalo?

Hlavně tím jet lagem, což je únava plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem. Ale brzy jsem se z toho dostal.

Dosáhl jste výborných výsledků, v Severoamerickém poháru jste se poměřil se světovou špičkou, ve FIS závodech jste dokonce triumfoval. Jak jste s výkony a výsledky spokojený?

Ze začátku jsem se potřeboval nejdříve rozzávodit. Dostat se do té správné závodní nervozity a do koloběhu závodu v Lovelandu. Pak jsme přejeli na dva obří slalomy do Aspenu, kde jsem změřil síly se svěťákovými jezdci jako Marcel Hirscher, Alexis Pinturault a další. Po Aspenu jsem měl mít pár dní volno a vyrazit na Světový pohár do Beaver Creeku, ale nominační komise Svazu lyžařů mě vyšoupla ze závodu 4 dny před startem obřího slalomu. Místo toho jsem trénoval na jedno super-G a dva obří slalomy v Copper Mountain, kde jsem se umístil v super-G na 4. místě, jednu setinu od 3. místa. V obřích slalomech jsem byl jednou druhý a závěrečný závod tohoto turné jsem vyhrál o více než vteřinu.

Je to výsledek, kterého si nejvíce ceníte? Co vám turné po Spojených státech řeklo o formě pro aktuální sezonu?

Určitě si nejvíc cením toho vítězství. Jízdy prvního i druhého kola se mi opravdu povedly a já jsem si je doslova užíval. Jinak to vypadá, že na začátku sezony jsem na tom s formou dobře. (smích)

Jak se vůbec cítíte ve Spojených státech, kde žije vaše sestra a kde jste tedy měl s otcem-trenérem kompletní rodinné zázemí?

Cítím se tam skoro jako doma. Kromě sestry Lucie, která mě v Americe spolu s mým otcem trénovala, tam mám spoustu kamarádů, kteří také závodí. Díky této společnosti jsme si na závodech vytvořili skvělou atmosféru, vzájemně si fandili a povzbuzovali se v závodění.

Překvapilo vás něco? Přece jen jste absolvoval dost závodů a strávil za mořem dost času…

Na programu v Copper Mountain bylo super-G a dva obří slalomy. Na super-G jsem se opravdu těšil, od mistrovství republiky v březnu jsem v této disciplíně nezávodil. Závod se jel na zbrusu nové sjezdovce, která byla postavena pro americký Ski Team tento rok v létě. Ráno jsem přijel pod kopec a těšil se na tuto novou závodní trať. Nadšeně jsem vylezl z auta a vzápětí jsem ztuhnul. Ztuhnul mrazem. Venku bylo neuvěřitelných 31 stupňů pod nulou! Jen tak tak se mi podařilo vsoukat se zpět do vyhřátého auta. (smích) Ale závod nakonec dopadl celkem dobře.

Blíží se konec roku a s ním člověk občas bilancuje. Jaký byl pro vás rok 2011?

Letošní rok byl pro mě významný, protože jsem se dostal do stovky nejlepších lyžařů v obřím slalomu na světě.

Máte nějaká přání a předsevzetí do nového roku? Co byste popřál svým fanouškům a našim čtenářům?

Jako sportovec vím, že věci, které za něco stojí, není snadné získat. Proto moje předsevzetí do roku 2012 je, abych měl stále dostatek vůle, trpělivosti a zdraví. Fanouškům a vašim čtenářům přeji to samé, tedy vůli v každodenním životě, trpělivost v práci a hodně zdraví.


Partner článku: www.aminostar.com