Dávné kořeny

Svůj původ mají lyže ORY na Šumavě. Výrobu tradičních jasanových lyží tam již před druhou světovou válkou zahájil kolář Matějka. Není známo kdy a za jakých okolností výrobu ukončil, nicméně některé rozpracované páry lyží uložil na půdu, kde se pak více než půl století nořily místo do sněhu stále hlouběji do prachu a zapomnění. A s nimi také šablony a další předměty související s výrobou.

V okolním světě zatím lyže dostávaly sendvičová jádra, krabicové či capové konstrukce, začaly se do nich vkrádat kompozitové materiály a výztuhy z nejrůznějších kovů, byly bočně vykrajovány a opatřovány make-upy v divokých odstínech. Někdejší střídmou krásu horských svahů vystřídal až pouťově barevný rej.

Mladý kmen

Zdálo se, že pro staré jasanovky ze šumavské půdy na dnešních kopcích sjížděných na křídlech moderních technologií v designu marketingových taháků už nebude místo. To se však mělo změnit. Z prachu a temnoty je totiž jednoho dne vyzvedla fortelná ruka pravnuka koláře Matějky a svým dotekem je opět probudila k životu.

Karel Matějka, student designu na pražské uměleckoprůmyslové škole, se spolu s kamarádem a spolužákem Janem Volhejnem rozhodl pokračovat v pradědečkových šlépějích a vyrobit nové lyže konstrukčně a designově vycházející z artefaktů nalezených na půdě.

Věrnost tradici přitom měla spočívat v použití původní celodřevěné konstrukce a v poctivém ručním zpracování, novost mělo přinést smysluplné doplnění moderními materiály a technologiemi.

Silné větve

Svůj projekt nazvali oba designéři Nahory a jeho veškerou tíhu rozdělili mezi dvě hlavní – a jak se ukazuje silné – větve. První z nich představují samotní Matějka s Volhejnem, v návaznosti na dávnou tradici a bohaté zkušenosti Matějkova pradědečka se zaměřili na to, co umějí nejlépe – na design.

Druhou pomyslnou větev pak představuje Lukáš Schröder z firmy LTB Snowboards, jehož oba studenti ke svému projektu přizvali. Schröder přinesl více než 25 let zkušeností s výrobou snowboardů a lyží moderními technologiemi a poskytl pro výrobu lyží ORY svou dílnu.

Bohatá koruna

Koruna projektu již přinesla své první sladce vypadající plody - celodřevěné jasanové lyže v jednoduchém, čistém designu, který staví na přirozené kresbě dřeva s dominantou tradičních zpevňujících podélných žeber, vyráběné s pomocí počítačem řízeného obrábění, opatřené kovovými hranami a kvalitními moderními skluznicemi.

Díky své šířce 88 milimetrů ve středu jsou lyže ORY všeumělky jak do volného terénu, kde se také proháněly jejich šumavské předchůdkyně, tak i pro jízdu po upravených tratích.

Ochutnejte plody!

Výroba lyží ORY se chystá rozjet až na zimu 2012/13, ale již v tuhle chvíli máte možnost lyže vyzkoušet v rámci testcentra a půjčovny lyží Ski a Bike Centra Radotín, kde je úplně první pár lyží ORY k vyzkoušení pro všechny zájemce.

Zatím není známo, zda lyže ORY testérům zachutnají nejen na pohled, ale také na svahu, ale věřme, že si jejich jízdní chuť své strávníky najde. Bylo by hezké, kdyby se na horských svazích začaly více objevovat malosériově vyráběné ryze české lyže, v jejichž konstrukci a potažmo designu hraje prim dřevo a jejichž výroba vychází z tradičních postupů dávných horalů. Lyže, které mají v horách svůj domov. Pomozme jim se do něj vrátit!

Další informace hledejte na webech www.Nahory.org a www.skiservis.cz.