Bansko

Bohatě sponzorsky dotované, návštěvníky velmi oblíbené, to je největší lyžařské středisko v Bulharsku - Bansko. Středisko, které o minulém víkendu hostilo ženský sjezd a super-G a týden předtím se zde o body porvali muži.

Sjezdovka pojmenovaná po dvojnásobném olympijském medailistovi z Lucemburska Marcu Girardellim věštila skvělou podívanou. Už jistá majitelka Malého globu za sjezd L. Vonnová řekla, že sjezdovka má mnoho nástrah i míst, kde si může závodnice odpočinout, ale to jen za předpokladu, že zvolí optimální stopu. Vonnová v obou trénincích nestačila na svoji největší soupeřku M. Hoeflovou-Rieschovou, ale ukázala, že spodní část jí sedět bude. Bohužel se i po několika přeložených startech závodnice sobotního sjezdu nedočkaly. A tak si musejí na 8. sjezd počkat do světového finále ve Schladmingu.

Nedělní super-G se jelo. Počasí se umoudřilo, i když teploty ani přes noc neklesly pod 0 a tak trať měla parametry pro SP pouze pro nižší startovní čísla. Pak se musely závodnice s vyššími čísly vypořádat i s koryty a seky v bránách. Trať dlouhá 1 800 m nejlépe sedla Lindsey Vonnové a přes mnoho chyb, které by pro jiné znamenaly konec v závodě, dokázala o 1,19 m, což je 0,05 s porazit Tinu Weiratherovou. Trojici na stupních vítězů uzavřela Italka Daniela Merigettiová.

Vonnová, která má v letošní sezoně na svém kontě už dva Malé globy za kombinaci a sjezd, tak udělala další velký krok k třetímu v pořadí, tomu za super-G. Co se týče bitvy o Velký křišťálový globus, tak tam se zdá být také hotovo. Po letech 2008 a 2010 si jej s největší pravděpodobností opět domů odveze Lindsey.

Crans Montana

V jarních podmínkách +8 stupňů ve stínu se ve švýcarském středisku, dějišti MS 1987, Crans Montaně, odehrál další díl seriálu „kdo vyhraje světák“. Na tuto otázku se ptají novináři z celého světa tria Kostelič, Feuz a Hirscher. Kostelič je zraněný a vrátí se zpět asi až v Krajnske Goře. Hirscher rychlostní disciplíny nejezdí, takže měl mít klid až do neděle, kdy se jel „obřák“. Proto měla být největší pozornost věnována pětadvacetiletému Beatu Feuzovi, který byl před domácím publikem i favorit do dvou super-G. Nicméně nebylo tomu úplně tak. Hlavní pozornost si na svou stranu zpět naklonil Marcel Hirscher, neboť ohlásil start v pátečním super-G. To bylo přeloženo, jako náhrada za zrušený závod v Kitzbuehelu.

Krásná sluncem zalitá sjezdovka Piste Nationale, dlouhá 2 207 m, prošla od MS 1987 důkladnou přestavbou. Terénní vlny a nadjezdy přes tunýlky pod tratí z ní udělaly prvotřídní zážitek nejen pro lyžaře, ale i pro diváka u televizních obrazovek. Famózní podívanou si vzali do parády především B. Raich a D. Cuche.

Pojďme ale popořadě. Úvod pátečního závodu byl vyhrocený. Čtyři závodníci na startu, ale jen jediný v cíli. Dva pády a především ten Sandra Villety byl hodně ošklivý. Po dlouhém skoku ztratil rovnováhu a nekoordinovaně spadl. Okamžitě po pádu mu odlétla přilba a tělo se bezvládně sunulo po sjezdovce. Naštěstí se Villeta zvedl a do cílového prostoru dojel po svých. Následovala jen lékařská prohlídka, která vážné zranění neobjevila, ale lékaři nedoporučili start v dalším závodě. Po těchto zdrženích se pokračovalo dále a perfektně se prezentoval český rodák s kanadským pasem Jan Hudec. Rodák ze Šumperka byl ve vedení. V Červené skupině se dařilo skvěle jedoucímu Raichovi a byl zatím druhý. Jenže to na startu byl ještě domácí veterán Didier Cuche. Svému teprve druhému vítězství před domácími fanoušky může vděčit především perfektně zvládnuté spodní pasáži, kde byl v porovnání s Hudcem o 0,50s. rychlejší.
Zklamáním bylo až 20. místo Feuze, který tak nevyužil možnost přiblížit se Kosteličovi a přeskočit Hirschera v celkovém pořadí. Rakušan sice startoval, ale body si za 34. příčku nepřipsal.

Sobotní super-G bylo oproti tomu pátečnímu pomalejší a výrazně techničtější. Teplota opět přesahující 5 stupňů nad nulou vyhovovala především závodníkům s nízkými startovními čísly. Avšak o stupně vítězů se tentokrát podělili lyžaři z té nejlepší losované skupiny. Na své páteční vítězství navázal třetím místem Didier Cuche a stal se tak nejúspěšnějším Švýcarem prodlouženého závodního víkendu. Na druhém místě skončil Adrien Theaux. V pátečním závodě promazal, do toho sobotního zvolil výrazně měkčí a rychlejší vosk. Ze svého prvního vítězství v kariéře v této disciplíně se radoval třiatřicetiletý rakouský univerzál Benni Raich. Dobře si opět vedl i Jan Hudec, který potvrdil současnou formu a skončil pátý.

Muži se o další body do SP v rychlostních disciplínách utkají příští víkend v norském Kvitfjellu. Ženy se stěhují do rakouského Ofterschwangu, kde je čeká slalom a dva obří slalomy.