Závodníky v nejprestižnějších kategoriích – mužů, žen a veteránů, čekalo pět výstupů a sjezdů. Pro kategorie kadetů, juniorů a open byly připraveny tři náročné výstupy a sjezdy.

Za teplého a slunečného počasí odstartovali všichni závodníci v 10 hodin a 15 minut a dal se předpokládat se velmi tvrdý boj o mistrovské tituly hlavně v seniorských kategoriích, které byly nejpočetněji a také nejkvalitněji obsazeny. Hned po startu se od celého závodního pole oddělila vedoucí tříčlenná skupinka závodníků v čele s domácím Michalem Štantejským, který svoje tempo stupňoval. V předposledním kopci svým pronásledovatelům odskočil a svoji pozici si udržel s náskokem pěkných dvou minut až do cíle. V ženách celou trať nenechala na pochybách o svém vítězství Karolína Grohová z AKLVK a v cíli svoje vítězství potvrdila téměř patnácti minutovým náskokem. Urputný boj na trati probíhal také v kategorii veteránů, kde si nejlépe vedl Petr Novák ze Skialpin klubu Orlické hory.

Pavel Jirsa, ředitel závoduO dojmy ze závodu se s námi podělil Honza Hepnar ze Skialpin klubu HS Orlické hory

Rok se s rokem sešel a skialpinistická špička a nadšenci tohoto sportu se sjeli ze všech koutů ČR do Špindlerova Mlýna na nejdůležitější závod sezony, a to na Memoriál Jana Zapletala – Mistrovství republiky. Trať měřila téměř 22 km s převýšením necelých 2000 metrů a vzhledem k náročným sjezdům se řadí k náročnějším. Kdo je slabý ve volném terénu, nemůže se s nejlepšími měřit.

Kdo by čekal ve sportovní hale v Bedřichově před závodem napětí a dusnou atmosféru, byl by zklamán. Pohoda, vtípky a vzájemné hecování, i to je důvod proč být věrný tomuto někdy až masochistickému sportu.

Již před startem závodu teploměr ukazoval přes 10°C, pro diváky ideální, pro závodníky horor. Čekalo nás 5 kopců v okolí Medvědína a vzhledem ke shodnosti trati z předloňského roku jsme všichni věděli, co nás čeká.
Adeptů na vítězství nebylo málo. Obhájí Radek Groh, shrábne prvenství suverén sezony Michal Štantejský, nebo to bude někdo úplně jiný? Tyto spekulace ukončil startovní výstřel a vše bylo na schopnostech závodníků. Hned z počátku si vytvořila náskok trojice Štantejský, Groh, Fejfar. Poslední ze trojice s postupem času začal mírně ztrácet a rozhodovalo se mezi největšími favority. Vzhledem k mokrému sněhu se závodníci potýkali s technickými problémy. Nedržely pásy, sníh prokluzoval a bořil se. Vítězství a další titul Mistra republiky po velikém boji nakonec získal Michal, před kterým se museli sklonit, druhý Radek a třetí Odra Fejfar. Dalo by se říci, že větší boj probíhal v další skupince, mezi Honzou Pochodradským, několikanásobným mistrem ČR Mírou Duchem a mnou. Není nic nepříjemnějšího, nežli ze sebe tahat po dvou hodinách zbytky sil. Honza Pochobradský nakonec vyšel z této trojice vítězně a zakončil na 4. místě, já jsem skončil 5. a Míra 6.

Mezi ženami zvítězila Karolína Grohová, která si našla volno ve svém běžeckém programu, před druhou Ditou Formánkovou a třetí Adélou Romaniakovou. Mezi veterány získal svůj první titul Petr Novák před obhájcem titulu Romanem Kuczynskim a Pepou Hepnarem.

Kompletní výsledky jsou zveřejněny na www.horosvaz.cz.