Východní část Grónska nosí občas přídomek Švýcarsko grónského pobřeží, takže přímo vybízí k návštěve s lyžemi. Na rozdíl od Švýcarska se ale jedná o pustou, nedotčenou a liduprázdnou krajinu, kde můžete vedle kamení, ledu a sněhu spatřit snad jen kura sibřiského nebo havrana. A do tohoto málo známého prostředí se vydala výprava ve složení Petr Novotný, Radek Nováček, Antnonín Volk a za časopis SNOW Petr Socha.

Plán se podařilo naplnit, ba překonat – původně plánovaný okruh totiž značně narostl, takže výprava nakonec překonala nějakých 250 kilometrů. Částečně na psích spřeženích, na lodi, nejvíce pak na lyžích se speciálními nákladními saněmi v zádech. Nešlo ale jen o přechod, cílem byly hlavně sjezdy a monitoring sjezdových možností pro budoucí lyžařské návštěvy. V každém z navštívených koutů se podařil přinejmenším jeden sjezd, celkově to pak v součtu dalo nějakých šest lyžařských výstupů nalehko.

Zatímco sněhové podmínky nebyly optimální – v březnu v oblasti oproti zvyklostem několik dní pršelo a následující silný vítr s drobným sněžením vystavěl sjezdovky všelijaké, jenom ne snadné a s ideálním prašanem. O to více se ale povedlo počasí. Prakticky po celou dobu pobytu mimo civilizaci bylo jasno a téměř bezvětří, což učinilo i z teplot pod -20 °C celkem přijatelné prostředí (noční rekordy odhadujeme na -26 °C). Na své cestě výprava vybudovala tři základní kempy, jeden na ledovci Kerala, další na bezejmenném plató o „patro“ výše a poslední pak v blízkosti fjordu Sermilaq.

Jen na málokterých místech planety je možné stoupat na lyžích od zamrzlé mořské hladiny až do výšky více než dvou tisíc metrů. Jaké to bylo se v detailech dozvíte v řadě prezentací a mediálních výstupů, které se začnou objevovat po letních prázdninách (například v říjnovém čísle časopisu SNOW). Stejně jako z kajakářské výpravy vznikne i tentokrát multimediální slideshow prezentovaná v řadě kulturních i sportovních center či festivalů po celé ČR. Mnohé články pak najdete i na stránkách dalších prestižních časopisů, webech, případně můžete sledovat některou z besed na rozhlasových i televizních stanicích.

Děkujeme všem partnerům za podporu!

Generální partneři:

letecké společnosti Iceland Air a Air Iceland
Icebreaker – vlněné spodní prádlo
Direct Alpine – profi outdoorové oblečení
Nikon – fotografické vybavení

Partneři:

Singing Rock – horolezecké vybavení,
Telemark.cz – specializovaný obchod skialpinistickým a telemarkovým vybavením,
Black Diamond – lyže, hole, stoupací pásy, telemarkové vázání a lyžařské batohy,
Alpsport – specializovaný obchod skialpinistickým a telemarkovým vybavením,
Scarpa – skialpinistické a telemarkové boty, Millet – lyžařské rukavice,
POC – lyžařské přilby a brýle,
Pieps – lavinové vyhledavače, Hannah – expediční stany,
Sorel – zimní obuv,
Warmpeace – expediční péřové spacáky,
Sea to Summit – outdoorové vodotěsné obaly a doplňky,
Esbit – termosky,
Travellunch – expediční dehydrované potraviny,
Gao – grafické studio a další.

Mediální partneři:

časopis SNOW,
National Geographic Traveler,
Travel Digest,
radio Beat,
Český rozhlas,
Pohora.cz



Loga partnerů