..., ale i desítky bezejmenných outsiderů budou bojovat o historicky první medaile a 10.000 Kč v závodu mistrovství světa v kámen, nůžky, papír (world championship cutting).

Kdo je nejlepší v tomto tradičním sportu, nejen doma či v partě, ale na celém světě? To zjistíme 18. května v Praze v Beachklubu Ládví. Losujeme, střiháme o ledacos a přitom si ani neuvědomujeme, jaký náročný sportovní výkon podáváme. V málokterém sportu potřebujeme skloubit tak velkou dávku psychické odolnosti, fyzické připravenosti, dokonalého taktického plánu jako v královské střížbě.

Načasování turnaje těsně před začátkem olympijských her v Londýně není náhodné. Popularita střižby stoupá na všech kontinentech a mistrovství světa je tak logickým krokem, jak ještě zvýšit mediální pozornost a dostat střižbu do Baku na LOH 2028 jako ukázkový sport.

Kouzlo rozhodnutí, které závodník musí učinit ve zlomku tisíciny sekundy, se zapojením správné svalové skupiny a pod obrovským psychickým tlakem okouzlilo tisíce fanoušků bez rozdílu pohlaví a věku. Tento sport nezná hranice, může ho provozovat prakticky kdokoliv a každý má šanci na úspěch. Organizátoři mistrovství burcují pasivní televizní diváky k účasti: „Vyhrát může každý, i ty se můžeš stát mistrem světa! Světový titul ještě nebyl tak blízko! Pojď to zkusit a vyhraj prémii 10.000 Kč!“

Kompletní program, startovní listinu a loga partnerů najdete na oficiálních internetových stránkách www.strizba.czMistři střihu:

ONDĚJ SYNEK

Šestinásobný vítěz SP, stříbrný na OH 2008 a především mistr světa ve skifu je velkým favoritem na 1.místo. Bez problémů je schopný 5x až 7x za sebou předvést čistě provedený ostrý střih, což rozhoduje vyrovnané partie.
Oblíbený střih: při výšce 199 cm hlavně papír, který svým rozměrem zabalí lehce každý kamínek
Slabina: nůžky, které jsou trochu narezlé od stálého pádlování

JAKUB „PÁTEK“ NOVOTNÝ

Bývalý reprezentant ve volejbale a momentálně největší hvězda domácí volejbalové extraligy se mezi střihači chlubí nejrychlejší rukou. Kvůli jeho ráně mu někteří říkají „volejbalová mlátička“. Se střižbou však teprve začíná.
Největší zbraň: jeho ruka je tak rychlá, že zatímco soupeř se teprve chystá provést střih… on už má rozbalený papír.
Největší slabina: rychlost světla jeho ruky znamená handicap pro myšlení… často neví
Oblíbený střih: neví

TOMÁŠ „TOMÍK“ KRAUS

2x mistr světa a 4x celkový vítěz SP ve skicrossu. Málo kdo ví, že je to také šampión v nové hře „trhanec-škubanec“, kterou bude s velkou pravděpodobností předvádět i na našem šampionátu. Do MS ve střižbě jde se svým oblíbeným mottem: „neriskovat bezdůvodně, ale vyzkoušet všechno“
Oblíbený střih: tvrdý kámen
Slabina: často je předávkován energetickým nápojem, který mu dostává kámen do křeče

LUKÁŠ „ČESÍLKO“ PEŠEK

2x obsadil 1.místo v MOTO GP motocyklů. Umí se orientovat ve velké rychlosti na okruhu a také při střihu. Na turnaji bývají mnozí soupeři poražení už při vzájemném představení. Po losu jeho konkurenti většinou jen konstatují: „dostal jsem Peška a byl to pešek“.
Největší úspěch: vítěz vlastního turnaje v Jerezu (nenašel soupeře a ani přemožitele)
Největší zbraň: hodně, až na hranici pravidel, naklopený papír

MICHAL „BOUŠEK“ ŠLESINGR

Dvojnásobný medailista z MS v biatlonu, si vždy, pokud má na zádech malorážku, věří a sebedůvěru si přenáší také do této nové sportovní disciplíny. V budoucnosti by chtěl dostat střihání do pravidel biatlonu, právě na úkor střelby, pro případy silného větru.
Nejsilnější zbraň: jemné, plynulé spouštění nůžek
Oblíbený střih: umí 3x po sobě zopakovat nůžky s milimetrovou přesností a vteřinovou rychlostíZákladní taktické varianty:

Kámen je král tvorstva. Císař pán. Funguje, i když prohrává. Troufne si na něj a vytasí ho pouze opravdový samec.
Nůžky jsou symbolem ženství. Troufnou si na metrosexuála, kameni Tvrďáku se však nepostaví.
Papír je první volbou hubených, laskavých metrosexuálů. Funguje, dokud není metrosexuál prozrazen.