Ve Špidlu se dají vydělávat i roztáčet velké peníze. Jenže současně tam momentálně panuje také plno nejistoty. Má dva hlavní zdroje, jež jsou dost možná jedním kombinovaným.

Kerlesův Mlýn?

Prvním jsou restituční nároky osmdesátiletého pána jménem Jiří Kerles. Nárokuje si 43 parcel o celkové rozloze 17,2 hektaru. Pozemky jsou na základě jeho žaloby blokované. Akci není radno brát na lehkou váhu: v září identicky uspěl v Praze-Nuslích. Pozdvižení způsobila skutečnost, že skandály a podivnostmi opředený Pozemkový fond se tehdy prý atypicky nebránil. Restituent Kerles pražský pozemek obratem převedl na novou (2011) firmu Dimag CZ, jež patří švýcarské Dimag AG z Zugu, o níž panuje podezření, že je pouze zprostředkovatelem skutečných skrytých vlastníků. Málokdo si může myslet, že těch 17 špindlerovských hektarů pan Kerles zamýšlí pro pravnoučátka (má-li jaká). Z toho může být veselo, na dvou parcelách se prý lyžuje na Hromovce, další je mj. někde u Moravské boudy, což zase dává vzpomenout na chatu s pozemkem na Davidovkách ve vlastnictví „Mr. ČEZ“ Martina Romana. Toho Romana, jehož insideři, např. Miroslav Motejlek, označují za opravdovou hlavní osobu celého současného špindlerovského dění.

Nedohoda a řešení?

Druhou nejistotou je nedohoda obou vítězných nájemců Skiareálu – Snowhillu (Tomáš Němec) a slovenské TMR (viz www.tmr.sk ,potažmo mocné J&T). O prvním listopadovém víkendu se majoritní vlastník ČSTV tváří, že areál bude provozovat dál jako dříve, k témuž se hlásí i TMR bez Snowhillu. Tím vlastně řada podnikatelů neví, co a jak přesně bude. (A až před pár dny se konečně dozvěděl lyžař, jaké snad – podle verze ČSTV – budou jízdné, ceníky a jejich okolnosti)

Kolují katastrofické zprávy, co Slováci udělají či neudělají, nad vším visí stín Romanův coby šedé eminence a klidu nepřidává ani nový pán na Stohu.

Určitým indikátorem budoucnosti by mohla být sezonka Pec + Jánky za mastných 10 000 Kč a možná i návrat placeného parkování v Peci, pokud jsem správně pochopil web Ski Pec. Ale nechci dávat rovnítko mezi Mega Plus a Melidu, může to probíhat a vypadat jinak.

Nenápadný další ve hře

Ačkoliv veškerou publicitu spolkli vítězní nájemci Skiareálu, na Stohu už formálně nepanuje Skiklub s Bohumírem Zemanem, nýbrž Berg Equity a.s., což je vlastně Natland Group Limited. To lyžařům nezní špatně, neboť je od roku 2009 generálním partnerem “NATLAND Group Mezinárodní mistrovství ČR v alpských disciplínách“ a od 2007 osobním sponzorem Kryštofa Krýzla.

Na druhé straně se tak do hry dostává další velký hráč. Viz tisková zpráva:
„Praha, 15. října 2012 – Investiční skupina NATLAND Group konsoliduje své aktivity v oblasti sportu, společenských akcí a volného času. Dokončuje akvizici skupiny Berg Equity, které patří mj. areál Stoh ve Špindlerově Mlýně a podíl v největší lyžařské škole a půjčovně Skol Max. Do jejího portfolia doplní NATLAND několik společností zajišťujících společenské akce a marketing i svůj podíl ve společnosti Taiko. V plánu je následné přejmenování skupiny Berg Equity, spuštění společného marketingového a věrnostního programu. Ambicí skupiny je další organický i akviziční růst.“

Původně byl Navatyp (Richard Navrátil), silná stavební firma, která mj. postavila apartmánový dům Alexandria ve Špindlu. Před lety se propíralo, že několik pražských zastupitelů tam získalo prý atypicky levně byty. Figurovala taky v odposleších Bém – Janoušek.

Po Navrátlově smrti se z Navatypu stal Prominecon a ten 2010 ovládla Natland Group. To už je velmi silný hráč, mj. nedávno zprostředkovaně vlastník stadionu Slavie v Edenu.

Figurovala také v rovněž silně medializované kauze firmy Eltodo.

A tam už lítají velká jména českého byznysu, viz např. „Jak informoval TÝDEN.CZ v úterý, Natland má blízko nejen k Sisákovi, ale přes firmu Prominecon také k pražským lobbistům Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi.“ (Týden 2011). Takže ten Špindl je opravdu fest „oVIPovaný“. A ocitáme se až na Kypru a v Holandsku: Natland v Praze 8 (RAŠKA, Koťátko, Týc, Fencl), NATLAND GROUP LIMITED (Arch. Makariou & Kalograion), Larnaca, Kypr, NATLAND Investment Group N.V., Amsterdam, Nizozemí.

Ve hře i legendární snowboardista Libor Votruba

Natland s podílem v Taiko a.s. je spojen s Liborem Votrubou. Významným propagátorem a učitelem snb z poloviny 90. let, kdy se vrátil z Ameriky. Poté také dlouholetým předsedou Asociace českého snowboardingu a dva roky organizace světové WSF. Zdá se, že vazbu na Navatyp získal díky manželce Tereze, rozené Tučkové, dceři stavitele a pak ředitele hotelu Horalu Tučka, jehož manželka v Navatypu pracovala. Kdysi v žákyňkách lyžařská závodnice se dostala do médií, když od ní ještě coby studentky roku 2002 koupil za prý velmi dobrou cenu (psal tisk) byt ve Špindlu Roman “Mazánek” Janoušek, tehdy ještě veřejnosti neznámý. Roku 2004 už Votruba vedle funkcionaření založil Taiko a.s. a ta vzápětí hned vyhrála “ve výběrovém řízení na provozovatele tradičních Vánočních a Velikonočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze a od tohoto roku tématické trhy provozuje ... Zajišťuje také každoroční přenosy finálových zápasů z mistrovství světa v hokeji nebo olympijských her na velkoplošné obrazovky v centru Prahy.“ Pak přišly 2005 Žluté lázně.

Snad se Libor pobavil legrační blamáží ČT v roce 2008, kdy na něj redaktorka Kvašová v pořadu 168 hodin dorážela, neboť ho považovala za Janouška a nechtěla se nechat přesvědčit, že Janouškem není. Po odvysílání se to provalilo. Ostuda! Popsáno např. na serveru Lidovky.cz.

Vypadá to na vysokou hru

Jsou to ale mnohdy jen informace z médií (adresy, partneři a TZ Natlandu z jeho vlastního webu), zčásti jistě spekulativní, viz např. v České pozici, takže je berme s rezervou. Naopak reálné partnerství/spon­zorství lyžařů je třeba ocenit.

Zajímavé je, že se tak ve Špindlu na malém rynečku střetává (nakolik je to „střet“ a nakolik spíš parcelace kořisti, nevím – srov. např. tanečky okolo koupě-nekoupě pražského Eltodo, kde se spojily, ale nakonec nespojily Natlandu a J & T tolik velkých hráčů od Martina Romana, bohatých Slováků, přes velké pražské developery, Tomáše Němce až potenciálně po samotného Kellnera, resp. PPF, o nichž se také – možná chybně, opět nevím – spekuluje.

Nebýt těch 17 hektarů pozemků, obyčejný lyžař by nejspíš nevěděl, co si myslet o takovém zájmu o tak malé a nízko položené středisko, sice „český (rádoby) Aspen“, ale v mezinárodních relacích zanedbatelného trpaslíka. I když ale případným propojením s Polskem (tam stačí ovládnout Szklarskou Porebu a Karpacz a hory jsou vaše, ideálně přístupné z Polska i Německa), třeba vylepšením a dotažením silnice na Špindlerovku (tunel by už byl asi přílišná šílenost), už by Skiregion Karkonosze/Krkonoše mohl být dost zajímavý.

Bez ohledu na to, co bude, je zajímavé spekulovat. Zajímavé je to tedy pro ty, kdo to všechno mohou nezainteresovaně sledovat z povzdálí. Místním podnikatelům i občanům současné nejistoty nezávidím.