Rychlík to zrovna není, ale o co pomaleji tento panoramatický vlak jede, o to více si můžete vychutnávat okolní přírodu, hory, jezera. Krásná krajina, která až bere dech, a mistrovská díla stavitelského umění se nacházejí po celé 122 kilometrů dlouhé trase Bernina Expressu. 55 tunelů, 196 mostů a stoupání až 70 promile – to vše zvládá vlak s neobyčejnou lehkostí. Na točité trati a zcela bez ozubení spojuje tento vlak jako jediný sever s jihem Evropy bez tunelu pod horami.

Dokolečka dokola

Začněme v hlavní nástupní stanici, v Churu. Z nejstaršího města Švýcarska a hlavního města kantonu Graubünden projíždí panoramatický vlak krajinou posetou největším množstvím hradů v Evropě, temnou soutěskou Schinschlucht a přes 90 metrů vysoký viadukt Solis. Na začátku divokého údolí Albula čeká světoznámý viadukt Landwasser, který se na jedné straně zakusuje do kolmé skalní stěny. Za Bergünem, kde se nachází mimo jiné i nové železniční muzeum, následuje jeden z velkých divů této trasy. Bez ozubení, pouze s pomocí viaduktů a točitých tunelů vytesaných ve skalách sevřeného údolí Albula překonává vlak do Predy na pouhých šesti a půl kilometrech vzdušné vzdálenosti převýšení 417 metrů. Trasa zde ale právě kvůli převýšení a povolenému rádiusu kolejí musela být prodloužena na dvojnásobek. Za Predou se vlak ponoří do tunelu, aby se vynořil v Engadinu, výkladní skříni Alp, se slavným Svatým Mořicem. Bernina Expressem se ale stoupá ještě výš okolo mohutného světa ledovců masivu Bernina a podél mléčně modrých jezer až průsmyku Bernina. A pak to už táhne zase dolů na jih, a tak se z výšky 2 253 metrů jede serpentinami dolů do Poschiava a přes slavný kruhový viadukt u Brusia až do italského Tirana.

Bernina Expressem na skipas

Část trasy Bernina Expressu je možné projet i se skipasem, a sice ze Sv. Mořice až do zastávky Alp Grüm, která leží až za Berninským průsmykem. Jsou tam krásné výhledy a příjemná restaurace se švýcarskými specialitami. Po téže trase pojedete i lyžovat do satelitních areálů Sv. Mořice, na Diavolezzu nebo Lagalb. A nakonec služby Bernina Expressu využije i ten, kdo se vydá na sjezd ledovce Morteratsch. Ze stejnojmenné stanice v údolí vlak distribuuje lyžaře zpět do Svatého Mořice nebo na Diavolezzu.


Na sáňky vlakem

Údolím Albula vede kromě železniční trati také silnice, v zimě je ale tato cesta do průsmyku Albula uzavřená a slouží zimním radovánkám – sáňkování. Stačí velkolepou železniční trasou vyjet do Predy a pak se z výšky 1 800 m n. m. spustit z kopce dolů. Na šesti kilometrech brázdíte uzavřenou silnici a projedete minimálně tolika zatáčkami jako vlak. Ale plynuleji a pořádným sněhem, ve dne i v noci – sáňkařská dráha je totiž večer osvětlena.


Švýcarsko – soutěž:

S Rhétskou dráhou na Spengler Cup do Davosu – pobyt pro dvě osoby, vstupenky na hokej a setkání s hokejistou Petrem Sýkorou.
Soutěž na www.MojeSvycarsko.com/rhb od 1. do 30.11.