V první řadě bychom se raději měli vyhnout uložení lyží, hůlek a lyžařských bot uvnitř vozu. Ale když není zbytí, měly by být alespoň co nejlépe zajištěny proti nežádoucímu pohybu a raději až na dně zavazadlového prostoru. Lépe vybavené vozy vyšších tříd bývají opatřeny otvorem v zadních opěradlech, který je určen pro přepravu delších předmětů, čímž jsou zpravidla myšleny právě lyže. V tomto případě, a zvlášť pokud vlastníte dražší lyže, je opravdu vhodnější lyže přepravovat uvnitř vozu. Samozřejmě by měly být uloženy v ochranném vaku, žádná kůže se totiž zrovna dvakrát dobře nesnáší s ostrými hranami lyží. Cestující na zadních sedadlech se pak musí smířit s tím, že v podélném směru bude poněkud omezen komfort jejich cestování. Pokud váš vůz otvorem v zadním sedadle vybaven není anebo cestujeme v plně obsazeném voze, případně se lyže nevejdou na dno zavazadlového prostoru, raději lyže a hůlky uložíme do vaku, lyžařské boty do tašky a obojí se bude nejlépe cítit v rakvi, čímž je pochopitelně myšlen zavazadlový box na střešním nosiči.

Jaký střešní box vybrat?

Výběr střešního boxu

Základním kriteriem při výběru jsou nosnost střechy a rozměry vozu. Při použití střešního boxu určeného pro rozměrné SUV nejenomže vzhledem k nižší nosnosti střechy vozu nižší střední třídy plně nevyužijeme objemný zavazadlový prostor takového střešního boxu, ale ani se nám pak kvůli jeho velkému přesahu přes střechu nemusí podařit plné otevření dveří zavazadlového prostoru a navíc si můžeme nepříjemně omezit čelní výhled vozu, což při zastavení na křižovatce nebude zrovna bezpečné. Nemusíme totiž vůbec vidět na světla semaforu.

Rozměry střešního boxu jsou rozhodujícím faktorem i v případě volby způsobu jeho použití. Pokud budeme převážet především lyže, běžky nebo snowboardy, zvolíme užší a delší box, vedle kterého můžeme na střeše převážet v létě třeba ještě i dvě kola. Pokud jej chcete používat spíše jako další zavazadlový prostor, přijde vhod sice kratší, ale o to širší střešní box.

Dále by nás měl zajímat způsob uchycení zavazadel v boxu, volně uložené lyže nebo lyžařské boty představují vyložený hazard. Při každé jízdě by je měly držet pásy pevně spojené s boxem, aby ani v případě nárazu nedošlo k proražení stěny boxu. Kvalitní box by měl být vybaven odolnými zámky, boxy vyšších cenových tříd jsou zpravidla opatřeny centrálními zámky na obou stranách a dají se i z obou stran otevírat. Centrální zámky mívají několikabodovou fixaci, což znamená, že otočením klíče v zámku zamknete box na dvou až třech místech současně, ale především jsou bezpečnější, protože v případě špatně uzavřeného víka boxu není možné otočit klíčem v zámku. V žádném případě by se neměla k zavazadlům uloženým v boxu dostat voda, což by měla být pro skutečně dobrý střešní box samozřejmost.

Střešní boxy se liší nejenom druhem materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, přičemž k výrobě dražších a kvalitnějších boxů se používá ABS plast, ale i způsobem jeho uchycení. Nejčastěji se střešní box připevňuje na standardní střešní nosič pomocí ocelového oka, přičemž příčníky mezi podélnými lyžinami vozu by měly být od sebe vzdáleny minimálně 50 cm. V nabídce můžeme najít i střešní boxy, které se ze střechy přestěhovaly na zadní nosič původně určený pro přepravu kol. Tyto zavazadlové boxy se však většinou nehodí pro přepravu lyží.

Při použití střešního boxu musíme mít na paměti, že jeho montáží a naplněním zavazadly se nejenom zvyšuje celková hmotnost vozu, ale také se posune jeho těžiště směrem nahoru, což má zákonitě vliv na zhoršení jízdních vlastností. Ostatně sami výrobci střešních zavazadlových boxů doporučují nepřekračovat rychlost 130 km/hod. Především budeme potřebovat více času na zastavení vozu, při předjíždění bude vozidlo pomaleji zrychlovat, jakákoliv změna směru jízdy se projeví nejenom větším náklonem karoserie, ale i zvýšenou možnosti ztráty adheze kol a silněji také pocítíme účinek bočního větru.

Nosiče lyží

K elegantnímu řešení uložení lyží a snowboardů mohou patřit i magnetické, ale přitom uzamykatelné, nosiče lyží, na které se dají bez problému upevnit až tři páry lyží a snowboard a vše zajistit před případnou krádeží pomocí speciálního klíče. Nevýhodou je, že lyže nejsou chráněny před nepřízní počasí ani před znečištěním.

Uložení zavazadel

Zavazadla ukládáme do střešního boxu a samozřejmě především do zavazadlového prostoru podle velikosti a váhy. Nejtěžší zavazadla umístíme co nejblíže k podlaze a těžišti vozu. I když pokud máme vůz s pohonem zadních kol, spíše než co nejblíže těžiště mohou nám právě těžká zavazadla uložená bezprostředně nad zadní nápravou významně ovlivnit přenos hnací síly prostřednictvím zadních kol na vozovku. Samozřejmě k lepšímu. Následují lehčí a menší zavazadla, ale snažíme se, aby nepřevýšila horní hranu opěradla zadních sedadel a zůstala ukryta pod platem kryjícím zavazadlový prostor. Tedy v případě, že jedete s kombíkem nebo hatchbackem. Existují proto hned dva dobré důvody. V případě prudkého zpomalení neproletí žádný předmět kabinou jako neřízená střela a neomezíte si výhled dozadu. Vnější zpětná zrcátka mohou být totiž znečištěná rozbředlým sněhem odletujícím od kol, a pokud váš vůz není vybaven vyhřívanými zpětnými zrcátky, mohou i zamrznout, takže jediné místo, kterým můžete kontrolovat prostor za vozem, bude právě jen vnitřní zpětné zrcátko a zadní okno. Pokud se o výhled vzad připravíte až ke střeše navršenými zavazadly anebo zimními bundami vyskládanými před zadním oknem, můžete se třeba při předjížděcím manévru dostat do velmi nepříjemné až fatální situace. Vůz, který jel za vámi a rozhodl se vás předjíždět, nemusíte včas uvidět a na všechno ostatní už pak bude pozdě.
Nakonec nebude od věci, když se podíváte do technického průkazu na hodnotu užitečné hmotnosti, což je vlastně váha nákladu, který je váš vůz schopný bezpečně uvézt a to včetně přepravovaných osob. Pokud tuto hodnotu překročíte, bude lepší něco ze zavazadlového prostoru odebrat.

Měli bychom si také uvědomit, že plně obsazený automobil se zavazadlovým prostorem zaplněným do posledního místečka a další zátěží na střešním nosiči bude mít výrazně horší jízdní vlastnosti. Nejenom že bude méně ochotně zrychlovat, ale nejlépe se nebude cítit ani v zatáčkách a těžší vozidlo bude také potřebovat o poznání delší brzdnou dráhu. V případě, že jsme k uložení zavazadel využili také střešní box, měli bychom počítat s tím, že například během přejezdu otevřených prostranství nebo mostů, bude automobil citlivěji reagovat na boční vítr. Těmto skutečnostem budeme muset přizpůsobit styl jízdy, která by měla být nejen pomalejší, ale především plynulejší.

Rychlé rady před startem

  • při uložení lyží, hůlek a lyžařských bot dáme přednost střešnímu zavazadlovému boxu před uložením do kabiny vozu
  • do střešního zavazadlového boxu i do prostoru pro zavazadla ve vozidle ukládáme na dno a co nejblíže středu vozidla nejtěžší zavazadla
  • pokud máme vůz s poháněnou zadní nápravou a motorem vpředu, snažíme se nejtěžší zavazadla uložit co nejblíže této nápravě, abychom zlepšili trakci zadních kol
  • do prostoru pod zadním oknem neukládáme volně žádné předměty, které by se mohly v případě prudkého brzdění nebezpečně pohybovat po kabině, anebo které by omezovaly výhled vzad
  • všechny převážené předměty, ať už ve střešním zavazadlovém boxu nebo v zavazadlovém prostoru by měly být připevněny, aby samovolným pohybem neohrozily bezpečnost cestujících