„Lyže Nahory 167 jsou určeny pro sportovní jízdu na upravených sjezdových tratích a nabízejí minimalistický design, odkazující na historii tradiční výroby lyží,“ přibližuje Lukáš Princ ze Ski a Bike Centra Radotín, který v České republice tyto unikátní lyže nyní testuje a distribuuje.


„Lyže, které jsou běžně na trhu, jsou z našeho pohledu příliš barevné, mají na sobě moc textu a působí designově neuceleně,“ hodnotí autor horké novinky Nahory 167 Karel Matějka ze studia tobyšlo, „My v dnešní době vizuálního šumu nabízíme lyži, která vyznává minimalistické provedení až purismus.“


Lyže nahory 167 má horní vrstvu z dýhy z amerického ořechu. V přední části je profrézováno logo na funkční titanalový plát. Délka lyží činí 167 cm a rádius je 14,5 metru. Konstrukčně se jedná o sendvičovou lyži s vyztužením dvojitým titanalovým plátem a rovněž dvojitým triaxiálním opletem.


„Nejedná se ale jen o designovou záležitost, jedná se výkonnou sportovní lyži pro dobré lyžaře,“ podotýká Karel Studnička ze serveru skiservis.cz, „Lyže je celkově úzká, takže své uplatnění najde zejména na upravených sjezdových tratích.“


Lyže Nahory 167 si bude navíc každý zákazník moci nechat přizpůsobit na míru. To se týká zejména úhlu nabroušení hran a struktury na skluznici a také výběru vázání. Předvybrány jsou designově nejlépe ladící modely od firem Look a Vist.


O projektu:

nahory je projekt designérů Karla Matějky a Jana Volhejna z designérského studia tobyšlo. V jeho rámci oba designéři navrhují designové náčiní pro outdoorové sporty. Nejvíce se zaměřují právě na lyže, jimiž navazují na rodinnou tradici výroby tradičních jasanových lyží. Pradědeček Karla Matějky vyráběl tyto lyže na Šumavě a vzorem pro současné lyže se staly artefakty nalezené na půdě chaty Matějků. První lyže designéři vyrobili v roce 2011, jednalo se o lyži do volného terénu se stylizovaným funkčním žebrem coby významným designovým prvkem, který odkazuje na zmíněnou historii. Prototyp prvních lyží byl vystaven na Designbloku 2010. Pro sezónu 2013-2014 chce nahory přijít s all-mountain lyží s funkčním žebrem, které na lyži nahory 167 chybí.

www.nahory.org