Rakousko dává lyžařům k dispozici osm ledovcových oblastí. Z České republiky je to nejblíže na Dachsteinský ledovec a na Kitzsteinhorn ve spolkové zemi Salcbursko. Ale i nejbližší tyrolský ledovec, Hintertux, je z Prahy vzdálený snesitelných 560 kilometrů. Další věhlasná ledovcová střediska jsou robněž v Tyrolsku - Pitztalský, Stubaiský, Kaunertalský ledovec a Sölden.

Alpinzentrum ve výšce přes 2 450 metrů nad mořem v ledovcové oblasti Kitzsteinhorn hlásí 40 až 130 centimetrů sněhu v nadmořských výškách od 2 000 do 3 000 metrů. Maria Hoferová z informační služby oblasti dnes ČTK řekla, že letos do ledovcového ráje přijíždí až o 30 procent více návštěvníků než loni.

Hoferová však upozorňuje, že jde o srovnání dvou extrémních roků. "Vloni se sem lidé nehrnuli, protože měli dost sněhu i v údolích," potvrdila a připustila, že letošní teplá zima bez sněhu znamená pro ledovcový areál pravé žně. "Zdá se mi, že o něco více přijíždí i Čechů. Pravděpodobně jsme oblastí s největším podílem českých lyžařů v celém Rakousku," tvrdí Hoferová.

Konkurenční ledovcový areál na Dachsteinu si na nezájem rekreantů také nemůže stěžovat. "Máme obrovský nával mladých lidí z východu - zejména z Česka, Polska a Slovenska," potvrdila mluvčí dachsteinské lyžařské oblasti Barbara Brucknerová. Na ledovci jsou prý dva metry sněhu a podmínky pro lyžování perfektní. Lyžaři mají v oblasti věčného sněhu na Dachsteinu k dispozici čtyři vleky, jednu sedačkovou a jednu kabinovou lanovku.

Trochu škodolibě vůči níže položeným skiareálům, jež sezonu stěží zachraňují technickým sněhem, si letošní zimu pochvalují i provozovatelé vleků a lanovek v Tyrolsku. V ledovcovém areálu Hintertux je tu momentálně na 17 udržovaných sjezdovkách až 130 centimetrů přírodního sněhu, ve výšce nad 2 500 metrů se dá hovořit o prašanu.