1885/571 m, 42/37 branek, stavěl Nor Moger, vítězova průměrná rychlost 80,8 km/h.

MS 2011 GaPa: 2200/625 m, 48/43 branek, 80,5 km/h.

Zajímavé: ženy včera na trati Streicher 2218/560 m, 49/44 branek, průměr VYŠŠÍ - 83,7 km/h).

Superdží jako obřák

Dlužno říct, že tentokrát bylo výhodou nízké startovní číslo (Ligety č. 10), neboť trať se zhruba po 10. začala dost zhoršovat a na nerovném povrchu zajel opravdu dobře málokdo. Ted závod zajel jako jakýsi otevřený a „roztažený“ obřák a díky své technice dokázal v důležitých brankách utáhnout čisté oblouky tak, že udržel rychlou linii. Nejmarkantnější to bylo na dojezdu, kde ho nenapodobil už nikdo další a kde nechal zlato Svindal (dnes méně výhodné č. 22). Na posledních 25 vteřinách dal Ted druhému 0,21, Svindalovi 0,31.

Jenže Ted letos s výjimkou Val Gardeny jel všechny SG velmi dobře, těsně za stupni vítězů (4., 4., 25., 6.), ve SP je sedmý (zatím 162 b., loni jen 38!), ve WCSL po dnešku už pátý. A bylo tak vlastně skoro spíš otázkou času, kdy se sejde zatočený SG, jeho výborná jízda, chyby konkurence a on vyhraje.

Před 3. Svindala se těsně vmáčklo největší překvapení – Gauthier de Tessieres (č. 3). Francouz s 12 sezonami ve WC, v nichž nasbíral nijak ohromujících 603 bodů a většinu kariéry bojoval o průnik na chvost třicítky WCSL, nejvíce v GS. Od prosince 2001 byl ve WC jen jednou jedinkrát třetí. V této sezoně ve WCSL 29. v GS a 30. v SG. Přitom byl jen náhradník, celý minulý týden netrénoval, jen prý jezdil volně se svou neteří a byl povolán až v neděli za zraněného Clareyho.

Domácí opět bez medaile

Zmíněnou „pomstou“ myslím Rakušany opět bez medaile. Sice jim forma přece jenom přišla (možná ne úplně 100%), takže mají 4., 5., 8. a 10. místo, ale to se doma takřka nepočítá. Zejména ne v disciplině, již mívali „předplacenou“ a v níž jeden čas tvořili plnou polovinu třicítky s géniusem Maierem v čele. Veselit se mohou jedině nad skvělým 5. Matthiasem Mayerem, ročník 1990, který by opravdu mohl být budoucím vládcem klouzavých disciplin.

A když už jsem vytáhl moment „pomsty“. Není pikantní, že na Ligetyho dnešní korunovaci se musel dívat domácí monarcha Schröcksnadel – ten, který o něm před pár měsíci s hulvátstvím nafoukaného vašnosty vykládal, že s cvoky se nedá mluvit? Jestlipak mu dneska aspoň blahopřál?

Obhájce Innerhofer skončil sedmý, hned za dalším mužem budoucnosti Pinturaultem. Tomu bude v březnu 22 a už nyní má dvě skvělé discipliny (SL, GS) a výbornou třetí (SG). Jeho budoucí souboje s Hirscherem o velký globus by mohly být tahákem alpského lyžování klidně až do roku 2020.

Rozpaky budila jízda 29. Kostelice. Prostě ji bez chuti a zápalu absolvoval a ty tři vteřiny za Ligetym by mu nestačily asi ani v superkombinaci (na niž dejme tomu chtěl kvalitně potrénovat). Na tu se naopak jistě bude těšit dnešní vítěz. Vždyť na vítězství měl už v Kitzbühelu.

Celý závod jeli velmi vyrovnaně 36. Žampa a 41. Vráblík.

Zdá se, že Ligetymu velmi prospěly materiálové změny. GS i super-G se poněkud sblížily a v zatočeném SG evidentně dokáže těžit ze své obřákové techniky. Určitou obětí je stagnující slalom, v němž zdaleka nemá ideální techniku a slušné výsledky (13. ve WC i WCSL) zajíždí díky především svým mimořádným lyžařským schopnostem a bojovnosti.

Myslím ale, že zrovna dneska ho slalomová nedostatečnost moc netrápí. To přijde zase až v superkombinaci. Ale stejně se už dlouho těšíme hlavně na další souboj titánů v GS...

Byl to hezký závod, i když viditelnost ani povrch tratě nebyly nejlepší. Napravování včerejšího zpackaného dojmu začalo.