„Zbytečná“ disciplina?

Superkombi žen to nemá lehké. Na rozdíl od mužů se vždycky objeví pár závodnic, které umějí zajet i protichůdné discipliny, takže si to v nich rozdávají průběžně celou sezonu. Stačí vzpomenout si na líté boje Schild – Hosp (2007) nebo poté Vonn – Riesch (nejenom 2011). Letos zase jedou všemožné specialistky proti Tině. Muži-slalomáři a sjezdaři se v sezoně prakticky neutkají. Možnost poměřit si síly v závodě kombinujícím silné stránky obou táborů se proto může pořád ještě jevit zajímavá – i když i zde s problémy. Ale ženy? U nich se další soutěž v podobě superkombinace mnohým jeví zbytečná a navíc. Své nenadšení neskrývá ani rakouský lyžařský president: není to ke koukání, je to závod, kdy slalomáři/-ky jedou blbě sjezd a sjezdaři/-ky blbě slalom, nechal se slyšet v médiích.

Jak si jí také vážit a jak ji „prodávat“ coby hodnotný sportovní zážitek, když v ní ve skutečnosti visí medaile relativně hodně nízko. Mistryně světa 2009 Kathrin Zettel, přestože normálně žádné sjezdy nejezdí? MS 2011 z Garmische Anna Fenninger, která zase neslalomuje?

Před závodem se spekulovalo, že všechny Rakušanky mají šanci na medaili. Přitom jim k takové úvaze stačilo minimum tréninku, někdy spíš jen seznámení s běžně nepoužívanými lyžemi jejich „druhé“ discipliny. Taková medaile opravdu nemá vážnost té ze závodů prostých.

Konečně medaile

Hned za Tinou se na svou první medaili třáslo i Rakousko. Posílalo přece do boje obhájkyni titulu Annu Fenninger, nyní pasovanou na zachránkyni domácích ambicí. A o medailích se spekulovalo i u Kathrin Zettel, Michaely Kirchgasser i Nicol Hosp. Anna toho sice mnoho nenaslalomovala, podobně jako slalomářky nenasjezdovaly, ale na tom nevelkém dámském výkonnostním dvorečku nevisí top 5 kdovíjak vysoko. Tím spíš, že přinejmenším v rychlostní části chybí Lindsey Vonn.

Po náročném sjezdu se zdálo, že vše běží jako podle nalinkovaného scénáře. Maze a Fenninger první, dokonce ex equo, pak hned Liz Görgl, Lara Gut, Maria Hoefl-Riesch. Samé známé firmy. Ostatní Rakušanky s přijatelnými odstupy, nejlépe nevyzpytatelná Nicol Hosp. S ohledem na slalomové kvality podle FIS bodů – Fenninger 289., Gut 258., Görgl 210., Hosp 20., ale Zettel 7. na žebříčku – vypadalo vše jasně. Tím spíš, že slalom stavěl Tinin trenér Magoni.

Jenže slalom nakonec „dala“ nejlépe už skoro odepisovaná Nicol Hosp, jež se před MS dokonce musela účasntnit interních kvalifikací. Sice se v lednu místy zdálo, že se trochu chytá a zlepšuje, ale už tolikrát se u ní v předchozích letech střídal výsledek slušný s nedojetím, že ji až na bronz tipoval málokdo. Přitom by vítězka WC 2007 a tehdejší mistryně světa v GS rozhodně neměla ani „zapomenout“ lyžovat, ani na svou tehdejší všestrannost. Vždyť ona je, přinejmenším teoreticky, to hlavní rakouskou univerzálkou.

Její třetí místo osvobodilo Rakousko z nejhoršího bezmedailového průšvihu, i když jásání nad „druhořadým“ kombinačním bronzem žen je pro domácí dost smutná z nouze ctnost.

Tina není android

Tina jela zadrženě a s nezvyklým respektem, jak to pak sama okomentovala. Prý jí před startem pochodovaly nervy... Těžko chápat, proč, a proč právě v tomto nejméně ceněném závodě. Nebo že by po méně výrazném sjezdu necítila tu správnou pohodu či formu? Únava? (Nebylo by divu v takové sezoně.) To se ukáže dál. Podobně „unaveně“ jela už slalom ve Flachau, ale byla to výjimka, pak už to zase byla ta letošní agresivní a přesná dračice.

Mazáckou jízdou, na dlouhých nohách a s pevným vrškem vyhlížející pomaleji, než jakou byla, dospěla ke zlatu Maria Hoefl-Riesch. Při Tinině průměrném výkonu by Maria být první šanci neměla, ale ani Tina není neporazitelný android.
Anna Fenninger vypadla po špicaru, hodně si pohoršila Lara Gut. Ostatní Rakušanky se poskládaly na 3. až 6. místě.

Nakonec to nebyl tak špatný závod. Na zdejších pistách není nic zadarmo, povrch tratí nic neodpustí a každý slušný výsledek, i když jsem v úvodu superkombi trochu pohaněl, má svou hodnotu.

Nebyl to ale ani vrchol mistrovství. A i když jsou holky hezčí než kluci (říkám já), v superkombinaci bylo pokoukání na ty druhé nesrovnatelně lepší.

Ostatně se zde stejně všechno už chystá k Hischeriádě neboli k plánovanému Nanebeposazení Geniálního Zachránce Marcela. A ve čtvrtek se má dokonce rozhodnout, jestli přece jenom slalom nepojede už trénující Marlies. Naděje umírá poslední. Jak na její start, tak na přece jen přijatelnou bilanci rakouské sjezdařiny.