Úvodem si dovolím poznamenat něco málo z historie lyžování. Když se v roce 1924 zakládal Kandahar Ski Club, jednalo se hlavně o podporu soutěží ve sjezdovém lyžování, které nebyly v té době mezinárodně uznávány. Na 1. zimních olympijských hrách v roce 1924 se konaly pouze severské soutěže. Zakladatelé Kandaharu však nebyli žádní rebelové. Byli to džentlmeni, kteří především dbali na fair play. Tyto zásady, které by měli uznávat i dnešní funkcionáři sportovních svazů, jsou příkladně vidět i u pořadatelů závodů v Megeve. Mimochodem jako jediní pořadatelé závodů FIS Masters si minutou ticha vzpomněli na populárního švýcarského závodníka Ernsta Bergera, který před Vánocemi zemřel ve věku 93 let, a který ještě před dvěma lety vítězil na závodech a mezinárodních kritériích FIS Masters. Prostě gentlemani!

Francouzské Megeve nebylo vybráno pro závody, které jsou otevřeným mistrovstvím Spojeného království, náhodou. V Megeve umí většina místních velmi dobře anglicky, žijí zde smíšené francouzsko-anglické manželské páry a některá ubytování se dají zamluvit pouze na anglických telefonních číslech. Na kopcích, lanovkách a v restauracích uslyšíte často ostrovní angličtinu. Jeden oběd jsme spolu s mým synem absolvovali vedle anglicky hovořících dvojic ve středním věku. Dali jsme se s nimi do řeči – byli to Francouzi s holandskými přáteli. Oni nás tipovali na Rusy. Moc se pak omlouvali.

Závody probíhaly v Cote 2000 asi 6 km od Megeve. Normální lyžaři sem přijedou málokdy. Až tak kolem poledne se jich pár objeví v rámci ski safari, které začíná v Megeve. Hned ale odjíždějí zpět, aby ještě cestou stihli v upravených krmelcích trochu savojského vína a vyfotili se před Mont Blancem. My sem jezdíme „mastňácky“ z Megeve auty, abychom stihli prohlídku tratí první lanovkou, kterou ale stejně nepustí dříve než v devět.

Trať „superdží“ je úžasná jako každý rok. Letos je ale poznamenána přívaly nového sněhu. Tratě jsou sice v mezích možností bezpečně upravené, ale další padající sníh je dělá měkčí s více méně brzdícím prašanem. Start je posunut níže o jednu hranu. Stejně je hned dost z kopce, kde se nemusí ani bruslit. Všiml jsem si, že i vítězící závodníci v mé kategorii Michel Lerat a Andreas Dimmen se jen odpíchnou a hned si významně nadjíždí první bránu. Po třech bránách je první a jediná „banana gate“. Není jen průjezdní, ale musíte opravdu zatáčet s lehkou kompresí. Po rovince přichází ostrá doprava. Projedete několik skoro obřákových zatáček na cestami zvlněném svahu a po dlouhé levé se dostáváte na mírnější zvlněný traverz. Tady jsou pěkné koule, kde bych nechtěl jet na obřačkách, a když se protáhnete asi třemi bránami na hangu, jste rádi, že jste na rovině za cílem. Andrea Červená, která se ve všech disciplínách ve své kategorii sice umisťovala na prvním i posledním místě, však překvapila všechny svým časem - 1:20,35 je nejrychlejší mezi dámami a necelé 3 sekundy za prvním mužem v kategorii B. Mimoto by v této mužské kategorii skončila celkově 6. ze 71, kteří dokončili. Skvělý úspěch a významné posunutí výkonnosti proti loňským výsledkům!

Jestli páteční SG byl poznamenán prašanem, tak sobotní slalom byl prašanem zasypán. Slalom nemohl být standardně postaven od hospůdky Cote 2000, protože prašan v tomto úseku nebyl ještě upravován. Byl postaven na velmi prudkém svahu, kde začínal SG. Pro některé ročníky byla strmost opravdu náročná. Mimoto se v bránách udělala obrovská koryta a mnoho závodníků se snažila jen regulérně slalom projet. Mnohým se to ale nepovedlo. Obzvláště, když bylo uplatněno pravidlo, že kdo vyjede z tratě, nesmí dále pokračovat a je diskvalifikován. Angličan Colin Tucker, který závodí ve starší kategorii a kterému jsem si lehce postěžoval, že slalom byl na tak strmém svahu pro kategorii B náročný, mne uklidnil. „Asi máš pravdu, ale všichni měli přeci stejné podmínky,“ a smál se. Andrea sice nezopakovala překvapení s časem, ale byla ve své kategorii první a připsala si zase dalších 25 bodů do celkového hodnocení. Ač jsem nebyl spokojen se svou těžkopádnou jízdou, skončil jsem 8. z 16 dojetých a obdržel 8 bodů.

V neděli bylo konečně závodní počasí. V 8.00 bylo -20 °C s modrou oblohou. Obří slalom těsně před odjezdem domů byl už na upravené a tvrdší trati. Nejtěžší byly tři zatáčky na hangu před cílem. Z mladých závodnic z Megeve, které jely předsjezd, projela korektně jen jedna, další minula a třetí upadla a skutálela se až do cíle. Výborně tento úsek pak projela Andrea. Ani už nepřekvapil nejlepší čas mez dámami - 1:08,77. Mezi chlapy v Béčku by byla 9. z 85. V klouzavých disciplínách opravdu udělala proti předcházejícím letům velký skok. Prozradila mi i některé finesy, které jí naučil Míra Rycek. Hned jsem je aplikoval, ale moc mi z mého času neubraly.

Megeve s rozmary počasí nezklamalo. Užili jsme si závodění, lyžování i vína. Vzhledem k stále více přeplněným sjezdovkám v rakouských Alpách byly ty francouzské na Cote 2000 liduprázdné. Pravda, je to pro našince trochu z ruky, ale těch 2x 10 hodin v autě za to stálo.

Výsledky můžete shlédnout na:
http://www.kandahar.org.uk/…_results.php
http://www.fis-ski.com/…04/1228.html?…


Autor závodí v kategorii FIS Masters od roku 2001. Byl na mistrovství světa Masters v Itálii, Rakousku, Švýcarsku a USA, účastnil se několikrát švýcarských sjezdů Super 4 a od roku 2001 je pravidelným účastníkem závodu Gardenissima v Itálii. Několikrát byl v závodech Masters ve své kategorii i na bedně. Jak sám říká: "Dobré výsledky potěší, ale důležitější je moře srandy s kamarády".