Skicrossová závodní trať byla postavena na sjezdovce Pod zámečkem. Celé závody připravoval zkušený organizátor David Jindra a vše bylo nachystáno skutečně na jedničku.

Během závodních dnů běžel program přesně podle plánu a bez zbytečných časových prostojů k velké spokojenosti nejen všech závodníků, ale i týmu ČT Sport, která pro letošní rok zařadila skicross do své sportovní reality show S ČT Sport na vrchol.

Trať pochválil i přední český skicrossař Tomáš Kraus, kterému se líbil zvláště přehled na trati - bylo vidět ze startu až do cíle, což je vždy divácky velmi atraktivní. Tomáš dokonce předvedl jednu ukázkovou jízdu pro inspiraci amatérských závodníků, kterých se během víkendu na zhruba třicetivteřinové trati vystřídala celá stovka!


Hlavní organizátor David Jindra v rozhovoru poodkryl něco ze zákulisí závodů, které většina z nás zná jen z pohledu závodníka či diváka. To obnáší příjezd, registraci, smaotný závod a pak jen hurá někam do tepla na čaj anebo - v případě diváka - bouřlivou podporu během jízdy oblíbeného závodníka.

Davide, tento závod byl první, kde jsi měl hlavní slovo v organizaci?

Ano tohle byl první závod, který jsem si od začátku až do konce dirigoval sám. A to včetně návrhu tratě, kterou pak podle toho vytvořili rolbaři pod dohledem Jana Tótha, který ji i najížděl.

Co byl na organizaci největší oříšek?

Oříškem je vždy zajistit dostatek lidí, protože rozpočet je velmi omezený. Navíc, letos jsme nemohli inkasovat startovné, z kterého běžně pomocné síly vyplácíme, to byla jedna z mnohých podmínek ČT Sport.

Byla organizace v souvislosti se zařazením závodu do televizního projektu náročnější?

Na organizaci vlastního závodu nemá účast ČT Sport vliv, ale je pravda, že je to náročnější v otázce správného umístění reklam, dodržení harmonogramu a koordinace při natáčení.

Proběhl i večerní závod pro registrované FIS závodníky, který byl postaven na jiném principu - každý závodník absolvoval několik rozjížděk. Proč nejsou takto organizovány všechny skicrossové závody?

Tento princip je složitější na spravedlivé rozložení jednotlivých jízd a nemá s mezinárodními pravidly nic společného. Je určitě zajímavější pro závodníky, ale při jednodenním závodu je omezený počtem závodníků. Při FIS závodu se může stát, že přijede 100 a více závodníků, a pak je čas potřebný pro závod omezený z důvodu viditelnosti, a tedy i bezpečnosti. Tento systém pak není reálný.

Kolik času zabere příprava takového závodu?

Příprava začíná už tím, že oslovíš sponzory, domluvíš kopec, seženeš lidi a pak už jen ladíš detaily. Sehnat techniku, veškerou výbavu, domluvit nějakou doprovodnou akci, plakáty, jídlo, zázemí celé akce, podmínky spolupráce s provozovatelem areálu atd. Já tohle vše začínám dělat tak půl roku předem, ale nejvíce zařizuji poslední měsíc před akcí.

Viděl jsi prozatím všechny závodníky na trati. Jaký je tvůj tip na celkového vítěze letošního ročníku skikrosu v závodech se sportem na vrchol?

Těžké tipovat, ale líbil se mi vítěz druhého dne na Karolínce Míra Drtílek a také vítěz druhého dne na Klínovci Miroslav Bazger, tomu bych to přál, je to sympaťák a pro vítězství musel přespat i v mrazu :-)

V čem je tvůj klíč k úspěchu závodů?

Tolerantní a schopná manželka, dostatek lidí, počasí, předvídání komplikací a připravená řešení možných komplikací. Poděkoval bych touto cestou rád zvláště své ženě a pak českému lyžařskému svazu za bezplatné zapůjčení technického vybavení a samozřejmě partnerům za finanční a věcné dary.

Davide, děkujeme za ukázkový závod a věřme, že nás čekají jen takové vydařené akce!SNOW s sebou opět přivezlo ochutnávku kukuřice Bonduelle a nápojů HotFruits, které zůstaly po velikém úspěchu u lyžařů ve stálé nabídce občerstvení. Úspěch měl i oranžový stan SNOW, kde bylo možné zakoupit designové a technicky propracované lyžařské brýle DR. ZIPE v akci a nejeden lyžař této nabídky využil. Za zvýhodněnou cenu jste si mohli pořídit i předplatné našeho časopisu s dárkem nebo si udělat radost jedním z originálních kulichů Coolich v nových designech.