Přesto, že tato destinace nebyla přímo zasažena válečnými konflikty, odliv turistů dosahující v předchozích letech i 1 5000 návštěvníků v roce je prostě znát. Bamyian se tedy snaží přitáhnout turisty putující po trase starobylé hedvábné stezky nejen lyžováním, ale třeba i 1 000 let starou, čerstvě zrekonstruovanou sochou Buddhy, kterých bylo v okolí horské vesničky původně hned několik.

Lyžařské terény, které se rozkládají ve výškách 2 500 až 5 000 m n. m., se vyznačují snadno dostupnými severními svahy, ale i velmi suchým klimatem, které dokáže po dlouhou dobu udržet velmi kvalitní prachový sníh. Tedy ideální mix ingrediencí pro všechny freeride a backcountry nadšence.

Ski challenge

Závod, který má za úkol propagovat turistickou destinaci, krásné a nepoznané hory, a spojit místní lyžaře a závodníky s mezinárodní působností, byl letos odstartován 1. března. Byl založen teprve před třemi lety místními členy Bamyian Ski Clubu a nadšenými zaměstnanci švýcarských novin Neue Zürcher Zeitung, kteří destinaci, ideální pro backcountry lyžování náhodně objevili.

Třetí ročník závodu byl též význačný tím, že se ho účastnilo poprvé v historii hned pět místních žen, kterým s vybavením pomohla sponzorsky kanadská outdorová firma Arc´teryx. Ta závod podporuje a všechny účastníky vybavuje nepromokavým oblečením, které je pro mnoho místních závodníků ve své podstatě novinkou.

Závod se odehrává v centrálním Afghánistánu, v pohoří Koh-e-Baba. Pro místní zájemce, kteří se chtějí závodu účastnit, je tři týdny před startem otevřen výukový kemp pod vedením horského vůdce a lyžařského učitele ze Švýcarska. I přesto se ale ve všech uplynulých ročnících závodu ukázalo, že místní sice ve stoupáních velmi převyšují svojí výkonností většinu zahraničních účastníků, ale při sjezdech jsou jejich lyžařské dovednosti stále velmi slabé. V každém případě účastníků stále přibývá a od prvního lokálního ročníku vzrostl počet závodníků mnohonásobně. Tomu nahrává i startovné zdarma.


Více najdete na

www.afghanskichallenge.com