Na Slovensku bylo tuto zimu na horách mnohem více sněhu než na těch českých, přesto i 3 metry ze začátku dubna z hřebenových partií Tater mizí doslova před očima. Většina tradičních májových lokalit sníh neudržela. Fatranský Chleb ani tatranské Lomnické sedlo nakonec skoro letnímu počasí neodolaly. Západotatranská Zverovka přes on-line údaje o sněhové pokrývce 50 cm nevykazovala poslední dubnový víkend podle webkamery souvislou sněhovou vrstvu. Posledními provozuschopnými tak zůstaly Štrbské Pleso s 50 cm a 6 km sjezdovek a Chopok s 150 cm a 10 km sjezdů.

Udávaným 150 cm na jihu Chopku se nedalo odolat. Sněhu je na Chopku skutečně stále dostatek, i když znatelně ubývá a příliš vysoké teploty a také déšť mohou velmi brzy způsobit definitivní konec lyžování i zde. Oproti minulé návštěvě slezlo dobrých 120 až 180 cm sněhu, přesto vrcholové partie a muldy mají stále okolo 300 cm. Kritická osluněná místa u výstupu a dojezdu k lanovkám jsou už na hraně a bude úkolem pro provozovatele, jak se s nimi vzhledem k lákající nabídce denního májového lyžování až do 8. 5. vyrovná. Biela Púť nevydrží určitě a dojezd na Piehybu vydrží možná do 1. 5. Na jihu je ale v muldách Predných i Zadných ještě sněhu dost. Jenomže do Zadných bude stále větší problém se od lanovky dostat a Predné mohou doplatit na traverz ke Kosodrevine.

Zjazdárska – na traverzu s medvědími stopami

Zjazdárska - na traverzu
s medvědími stopami

V provozu byly poslední dubnový víkend černá Zjazdárska až po Kosku a Derešská – obě v plném profilu bez jediného černého místa. Sjet se ještě dala i Vyhliadková, ale zde už bylo třeba dávat pozor na trasu sjezdu a do května nevydrží. Na severu se jezdilo z Chopku na Lukovú, Priehybu a na Bielu Púť. V provozu tak byla Majstrovská, Pretekárska a Biela Púť. Pretekárska v dolních partiích měla vytátá místa, Majstrovská byla v provozu v celém profilu. Sjet se dala i Spravodlivá v celém profilu a de facto všechny severní freeridové žlaby. Plnohodnotný sjezd z 2 000 do 1 100 m bez vydřeného místa přes Majstrovskou, stejně jako plnohodnotný černý sjezd s 500 m převýšením na jihu, byly famózní, a to především pokud si uvědomíme, že teploty na sluníčku atakovaly dvacetistupňovou hranici. Pravda, sníh byl těžký, mokrý, bořivý a pomalý, nicméně freerideři s širokými deskami a lyžaři-milovníci si s láskou mlsali své předposlední sněhové dny této sezony.


z Priehyby na Chopok

Zamrzela neplatnost akce na skipasy za cenu 15 € (platilo pouze ve všední dny) a překvapil silný sobotní vítr, při kterém se i nový funitel citelně klepal a houpal. Sobotní krásné jarní počasí s letními teplotami střídal nedělní vydatný déšť, který se s lyžováním neslučoval.

Pokud se teploty alespoň trochu sníží, nepřijde týden dešťů a provozovatel dodrží svůj slib, na Chopku se bude lyžovat nad původní plán až do středy 8. května. V provozu bude na severu trio lanovek Biela Púť – Jasná – Priehyba – Chopok a na jihu duo Srdiečko – Kosodrevina – Chopok.