Irizace

Termín irizace odvozený z anglického iridescent, tedy hrající duhovými barvami, bezpochyby nejlépe vystihuje jev, který patří mezi ty nejhůře zachytitelné. A to pouhým okem i objektivem fotoaparátu. Proč? Málokdy se díváme přímo do slunce a irizace se přitom vyskytuje jen pár úhlových stupňů od jasně zářícího kotouče. Ovšemže samotné sluneční záření by k vytvoření irizace nestačilo. Důležité jsou vodní kapičky přibližně stejné velikosti. Je nutné, aby sluneční záření procházelo právě jimi, tedy tenkou vrstvou oblaků plujících nedaleko slunce. Nejčastěji se irizace tvoří na altocumulech, tedy mracích, které obvykle vypadají jako valouny či oblázky a jsou od sebe ostře odděleny bezoblačnými pásy.

Irizace vzniká ohybem a interferencí světla právě při průchodu slunečních paprsků vrstvou oblaků. Mívá výrazné perleťové zbarvení, kde převládají červenavé a zelenavé odstíny. Ve vzácných případech se může vyskytovat i několik desítek úhlových stupňů od slunce, v takových případech jsou fotky, dokumentující tento optický jev, nejkrásnější. Inu, jak to říkal Cimrman: „Posuďte sami!“


Martin Popek, Nýdek

Dne 16. 3. 2010 bylo v obci Nýdek polojasno a na obloze se od západu začaly objevovat první altocumuly. Ty navíc začaly výrazně irizovat. Pro focení jsem nakonec vybral balkón a kompozit s překrytím rampouchy.




Tomáš Tržický, Jizerské hory

Irizace tenkých okrajů oblaků v okolí slunečního disku občas překvapí velmi sytými barvami. Díky blízkosti oslnivého slunce ale často unikne pozornosti. Velký rozsah jasů pak činí z tohoto jevu obtížný úkol pro fotografické zachycení – o to větší radost mám pak z každého podařeného snímku. Fotil jsem 6. 9. 2008 v Jizerských horách.





Martin Poupa, Prášily

Snímek byl pořízen 8. 1. 2005 mezi 10.03 a 10.20 hod. na Šumavě cestou z Prášil na Poledník. Fotil jsem se zapnutým ND filtrem téměř nebo v úplném protisvětle. Úkaz byl vidět velmi dlouho, ještě asi do 11 hod. Kdy začal, bohužel nevím. Byl to nádherný pohled a zážitek.




Matěj Grék, Jeseník nad Odrou

Snímek bohužel není k dispozici ve větším rozlišení. Irizace byla pozorována 7. 2. 2009 v Jeseníku nad Odrou.



Alena Zárybnická

Náruživá lyžařka, skialpinistka a pravidelná testérka lyží na akcích SNOW. Samozřejmě také přední česká meteoroložka působící v České televizi.



Její další články si můžete přečíst na http://snow.cz/…a-zarybnicka




Další díly seriálu Optická šálení:

Optická šálení II. - Brockenské strašidlo

Optická šálení III. - Polární záře

Optická šálení IV. - Halové jevy

Optická šálení V. - Duha

Optická šálení VI. - Velké a malé halo

Optická šálení VII. - Parhelia a paraselenia

Optická šálení VIII. - Cirkumzenitální oblouk

Optická šálení IX. - Dotykové oblouky

Optická šálení X. - Drahokamy z ledových krystalků