Brockenské strašidlo

Vzniká zpětným ohybem slunečních paprsků. Nejčastěji ho můžeme spatřit na horách, s větší pravděpodobností na jaře, v létě a na podzim. Vodní kapičky, na kterých se tento fotometeor tvoří, totiž nesmí být zmrzlé. Může se objevit i v zimě, je-li vrstva vzduchu těsně u země dostatečně teplá či vodní kapičky při podnulových teplotách ještě nestačily zmrznout. Návštěvníci hor – lyžaři, horolezci, horští vůdci či trekaři vidí svůj zvětšený stín na vrstvě mlhy či mraků. Slunce jim přitom svítí do zad. Světlo projektuje stín postavy díky perspektivě v často nezvyklém trojúhelníkovém tvaru. Zdánlivé zvětšení stínu je optická iluze, ke které dochází v případě, že pozorovatel porovnává svůj stín podle relativně blízkých oblaků, které mají být ve stejné vzdálenosti jako vzdálenější pozemní objekty viděné přes mezery v oblacích. Stín padá také na vodní kapky v různé vzdálenosti od oka, čímž klame prostorové vnímání. Strašidelně může působit zdánlivý pohyb stínu, který způsobuje posun oblačné či mlžné vrstvy. Někdy se stává, že vrchol stínu je obklopen kroužky barevného světla, které vypadají jako svatozář. A Brockenské strašidlo s glórií (či gloriolou, jak chcete…) je na světě. Obecně platí, že takhle můžeme pozorovat nejen svůj vlastní stín, ale stín jakéhokoli předmětu. Na mlhavém horském svahu, na okraji mraku, ale třeba taky z letadla. A kde se vzal jeho název? Pojmenován byl podle hory Brocken (1 141 m n. m.), nejvyššího vrcholu pohoří Harz v Německu, kde ho místní často pozorovali. Vymysleli přitom spoustu legend, podle jedné z nich má tento fenomén své jméno. Á propos, milí autoři fotek, názvem článku jsem se vás nechtěla nijak dotknout – svůj stín (či stín letadla) jste vyfotili opravdu nádherně. Díky!


20. 6. 2010, let z USA do Londýna, autor Lukáš Shrbený

Glórii z letadla jsem vyfotil 20. 6. 2010 krátce před přistáním v Londýně ve Velké Británii po letu z USA a byla záhy následována i kompletním kruhem mlžné duhy s antikrepusku­lárními paprsky.




5. 12. 2008, Krkonoše, autor Pavel Taclík

Pomalu stoupám inverzní oblačností nedaleko hrany Labského dolu, všude kolem mě obklopuje samota a téměř absolutní ticho, jen kdesi pod sněhem je slyšet Pančava. Náhle nastává změna; do mlhy začíná pronikat sluneční svit a jen velmi krátký okamžik mohu sledovat velmi emotivní jev – Brockenské strašidlo. Oblačnost klesá do hlubin Labského dolu, čekám na další dějství...




13. 12. 2008, Krkonoše, autor Lukáš Shrbený

Jako spousta jiných přírodních optických jevů pro mě ani pozorování gloriol neznamená zpětný ohyb světla. Fyzikální podstata jevu je pokaždé přebita jedinečnou schopností přírody vytvořit s neuvěřitelnou lehkostí a samozřejmostí podívanou neuvěřitelné krásy vyvolávající ve mně radost, obdiv a pokoru. Fotil jsem 13. 12. 2008 na Sněžce v Krkonoších. Zajímavostí je, že uvnitř glorioly jsou dva lidské stíny – můj a vedle mě stojící dívky, pro kterou to bylo vůbec první pozorování tohoto jevu v životě.




10. 10. 2006, Krkonoše, autor Pavel Taclík

Moje první setkání s Brockenským strašidlem. Do té doby jsem věděl, že něco takového existuje, pouze z vyprávění a z knížky o Krkonoších od Zdenko Feyfara. V mlze je patrný výrazný pilíř ve Sněžných jamách v Krkonoších.




3. 7. 2006, Machu Picchu – Peru, autorka Karla Kolebáčová

Kousek pod vrcholem hory, mraky dole, slunce v zádech, asi 8:30 ráno, trvání asi 10 min, výška asi 2 600 m n. m., dig. foťák Olympus.



Alena Zárybnická

Náruživá lyžařka, skialpinistka a pravidelná testérka lyží na akcích SNOW. Samozřejmě také přední česká meteoroložka působící v České televizi.



Její další články si můžete přečíst na http://snow.cz/…a-zarybnicka




Další díly seriálu Optická šálení:

Optická šálení I. - Irizace

Optická šálení III. - Polární záře

Optická šálení IV. - Halové jevy

Optická šálení V. - Duha

Optická šálení VI. - Velké a malé halo

Optická šálení VII. - Parhelia a paraselenia

Optická šálení VIII. - Cirkumzenitální oblouk

Optická šálení IX. - Dotykové oblouky

Optická šálení X. - Drahokamy z ledových krystalků