Polární záře

Jasně barevné závěsy nehlučně se pohybující po obloze, barevný, zdánlivě nehybný žhnoucí oblouk či vodopád barev klouzající po obloze. I tak může polární záře vypadat. Vyskytuje se na obou polokoulích. Pozorujeme-li ji nad severním pólem, jmenuje se aurora borealis, nad jižním pólem pak aurora australis. Název aurora pochází z latinského jména řecké bohyně ranních červánků. První zmínky o ní najdeme už u starých Řeků a Římanů, mluví se o ní i v bibli. Ve středověké Evropě budila polární záře obavy. Podle pověr totiž věštila pohromu. Ve folkloru severských zemí, například u Inuitů, se objevuje aurora borealis velmi často. A podobně je na tom aurora australis. V maorské mytologii se o ní mluví jako o požáru oblohy. Polární záře vzniká v případě, že se elektrony emitované Sluncem setkají s molekulami plynu ve vysoké atmosféře Země (ve výškách 80 až 1 000 km). Elektrony narážejí obrovskou rychlostí (asi 1 600 km/s) na molekuly plynů v atmosféře, způsobují jejich excitaci a uvolnění světelného kvanta. Barva tohoto světla závisí na druhu molekuly, na niž elektron narazí, a na tlaku vzduchu. Tak například molekuly kyslíku vytvoří při nízkém tlaku žlutozelenou polární záři. Červená vzniká při srážkách s kyslíkem v ještě vyšších vrstvách atmosféry, tedy při ještě nižším tlaku. Modré zbarvení vzniká při srážkách s dusíkem.

A proč je polární záře vázána právě na póly? Elektrony mají záporný náboj, a proto jsou přitahovány magnetickým pólem k severnímu nebo jižnímu pólu. Můžeme ji pozorovat v kterémkoli ročním období. Z neznámých důvodů obvykle v době rovnodennosti. Nejčetnější výskyt registrujeme během jedenáctiletého maxima slunečních skvrn. Z takových období jsou dokladována pozorování z míst od pólu velmi vzdálených – třeba z Athén či Mexika. A u nás v Česku? Naposledy jsme mohli žasnout v noci z 26. na 27. září roku 2011.


26. 9. 2011, Jablonec, autor Martin Gembec

Jakmile jsem v půl jedenácté dorazil na kopec na severovýchodním okraji Jablonce s výhledem na Jizerské hory, hned jsem se dal do fotografování severu. Někdy kolem 23.10 jsem si na fotkách všiml náznaku červeného pruhu nad horami. Pak už to šlo ráz na ráz. Pruhy se začaly objevovat slabě na severovýchodě a postupně jsem je bez problémů pozoroval i nad severem a severozápadem.20.–21. 11. 2003, letiště Vlašim, autor Petr Pazour

Fotografii jsem pořídil v noci z 20. na 21. listopadu 2003 na letišti ve Vlašimi. Že se něco děje, jsem si uvědomil, když jsem večer odjížděl z Prahy domů do Vlašimi a upoutal mne zvláštně barevný severní obzor. Doma jsem rychle popadl fotoaparáty, vytáhl zásobu diapozitivů z mrazáku a vyrazil na letiště. Věděl jsem, že je tam volný severní obzor a klid. V hlavě se mi honila vzpomínka na polární záři, kterou jsem z Vlašimi pozoroval před necelým měsícem. Opět to byla neuvěřitelná podívaná. Na obloze byla spousta barev i „tvarů” a neustále se vše měnilo. Polární záře byla tak silná, že vše se odehrávalo nejen nad severním obzorem, ale záře se střídavě dostávala až do nadhlavníku.
30.–31. 10. 2003, letiště Vlašim, autor Petr Pazour

Fotografie z noci z 30. na 31. října 2003 na letišti ve Vlašimi
30.–31. 10. 2003, Praha, autor Tomáš Tržický

Noční čekání na polární záři se vyplatilo. Až po půlnoci 31. října 2003 se i na přesvětlené pražské obloze rozprostřely zářící rudé závěsy, které se během minut zřetelně zeslabovaly a opět zjasňovaly.
20.–21. 11. 2003 (oba snímky), Praha, autor Tomáš Tržický

Rozsáhlá polární záře byla i z Prahy pozorovatelná nad celým severním obzorem v noci z 20. na 21. listopadu 2003. Záře dosahovala až do nadhlavníku a hýřila barvami od zelené přes červenou až po náznaky fialové. Jasnější polární záři jsem od té doby neviděl.

Alena Zárybnická

Náruživá lyžařka, skialpinistka a pravidelná testérka lyží na akcích SNOW. Samozřejmě také přední česká meteoroložka působící v České televizi.Její další články si můžete přečíst na http://snow.cz/…a-zarybnicka
Další díly seriálu Optická šálení:

Optická šálení I. - Irizace

Optická šálení II. - Strašidlo se svatozáří

Optická šálení IV. - Halové jevy

Optická šálení V. - Duha

Optická šálení VI. - Velké a malé halo

Optická šálení VII. - Parhelia a paraselenia

Optická šálení VIII. - Cirkumzenitální oblouk

Optická šálení IX. - Dotykové oblouky

Optická šálení X. - Drahokamy z ledových krystalků