Prstence kolem Slunce

Ledové krystalky ve tvaru šestibokých sloupků, to je ta pravá příčina toho, že slunce nebo měsíc občas obkrouží malý či velký prstenec. Jak vznikají? V případě, že do šestibokého sloupku světlo vstupuje boční stěnou, láme se, prochází ledem a při výstupu se opět láme na další stěně sloupku, vzniká malé halo. Jeho poloměr je 22 °. Pokud paprsek vniká do krystalku podstavou a vychází boční stěnou, tvoří se velké halo – to o poloměru asi 46 °. V roce je jen málo dnů, kdy právě velké halo můžeme pozorovat. Na rozdíl od toho malého, které patří k nejčastěji se objevujícím halovým jevům. Ptáte se proč? Aby bylo velké halo zřetelné, je třeba opravdu velká koncentrace krystalů. Malé halo bývá v takovém případě velmi výrazné, to velké kolem něj několikanásobně slabší. Jeho paprsky se koncentrují do většího poloměru a jeho lem je širší. A jak to, že právě 22 °, popř. 46 °? To souvisí právě s koncentrací paprsků, tedy se směrem, kam paprsky vystupující z krystalů míří. Nejvíc jich v případě malého hala je právě kolem oněch 22 °, ostatní se odchylují o větší úhel. Proto je vždycky kolo ostře ohraničené směrem ke slunci, vně je lem světlejší a postupně přechází do okolí.

A ještě dlužím vysvětlení: proč kola kolem slunce nemění v průběhu změny výšky slunce nad obzorem svůj tvar. To proto, že na rozdíl od jiných halových jevů vznikají na zcela náhodně orientovaných krystalech.Tvar halových jevů vypočítaný pro 4. 10. 2012, 12.00 SEČ při výšce slunce 35,4 ° nad obzorem. Simulace byla vytvořena v programu HaloSim pro 50° s. š., 15° v. d. Orientačně platilo pro celé území ČR.
Lukáš Větříšek

Malé sluneční halo v Prostějově dne 4. 3. 2012 v 11.40
Tomáš Tržický

Malé halo nad Šanghají (Čína). Pozorováno 18. 7. 2009
Martin Popek

Velké halo o poloměru 46 ° spolu s výrazným malým halem na složeném snímku centrovaném na Slunce. Fotografováno 21. dubna 2007 v Nýdku s 8mm objektivem typu „rybí oko“ Peleng.
Alena Zárybnická

Náruživá lyžařka, skialpinistka a pravidelná testérka lyží na akcích SNOW. Samozřejmě také přední česká meteoroložka působící v České televizi.Její další články si můžete přečíst na http://snow.cz/…a-zarybnicka
Další díly seriálu Optická šálení:

Optická šálení I. - Irizace

Optická šálení II. - Strašidlo se svatozáří

Optická šálení III. - Polární záře

Optická šálení IV. - Halové jevy

Optická šálení V. - Duha

Optická šálení VII. - Parhelia a paraselenia

Optická šálení VIII. - Cirkumzenitální oblouk

Optická šálení IX. - Dotykové oblouky

Optická šálení X. - Drahokamy z ledových krystalků