Zato ledových krystalků tam můžou poletovat milióny. V takovém případě máme šanci pozorovat další z halových jevů, tzv. cirkumzenitální oblouk. Má podobu duhového oblouku, který jako by byl součástí kružnice opisující zenit (nadhlavník). Nikdy nemůže být větší než půlkruh. A možná i tím může mást a připomínat onu duhu vzhůru nohama.

Už jsem na tomto místě mockrát zmínila, že vzhled halových jevů závisí na tvaru ledových krystalků a na jejich orientaci v prostoru. Třeba malé halo vzniká na zcela náhodně orientovaných krystalcích, v minulém čísle popsaná vedlejší Slunce se objeví v případě, že se paprsky lámou při průchodu bočními stěnami. A cirkumzenitální oblouk můžeme vidět, pokud paprsky vnikají do krystalu horní podstavou a vystupují z něj boční stěnou.

Podobně jako u ostatních halových jevů, i o výskytu cirkumzenitálního oblouku rozhoduje taky výška Slunce nad obzorem. Je viditelný pouze v případě, že je Slunce níž než 32 °. A na výšce Slunce nad obzorem závisí i jeho poloměr. Při nízko zářícím Slunci je oblouk vzdálen něco přes 30 ° od nadhlavníku, s rostoucí výškou Slunce se mu blíží. Právě pro své místo na obloze, tedy kvůli tomu, že leží relativně vysoko, často uniká naší pozornosti. Pokud ho ale zahlédneme, překvapí sytostí svých barev. Mimochodem, podobně jako u parhelií, pozorovat tenhle optický klam můžeme nejen díky oblačnosti složené z ledových krystalků, ale třeba taky díky diamantovému prachu, tedy na ledových krystalcích v přízemní vrstvě vzduchu. Pěkná podívaná – zvlášť v reálu. Jen z toho trochu bolí za krkem! To v případě listování časopisem nehrozí a fotky jsou tu – díky šikovnosti jejich autorů – vpravdě exkluzivní.Poloha cirkumzenitálního oblouku vypočítaná pro den, kdy vychází 72. číslo Snow, tedy 6. 12. 2012, v případě, že je Slunce 5°, resp. 15° nad obzorem. Dotýká se velkého hala na jeho horní straně. Simulace byla vytvořena v programu HaloSim pro 50° s. š., 15° v. d. Orientačně platí pro celé území ČR.
Milan Vacek

Mimořádně jasný cirkumzenitální oblouk z 26. ledna 2007 pozorovaný při -9 °C za ustupující mrznoucí mlhou v Hlinsku
Luboš Brát

Výrazný cirkumzenitální oblouk v Peci pod Sněžkou, který se 5. ledna 2008
v poledne objevil na obloze. Dopoledne byla pozorovatelná výrazná parhelia.
Tomáš Tržický

Jasný cirkumzenitální oblouk na pražské obloze z 3. února 2006
Radomír Vondra

Cirkumzenitální oblouk leží vysoko na obloze. Vzniká na stejných krystalech jako současně viditelná vedlejší slunce. 29. prosince 2007 se jej podařilo vyfotografovat na sjezdovce v Dolní Moravě. Halové jevy zde vznikly na poletujících ledových krystalech ve vzduchu (tzv. diamantovém prachu).
Boris Biba

Halové jevy s cirkumzenitálním obloukem focené zcela náhodně během zimní túry v Západních Tatrách po ránu 16. prosince 2007.
Roman Szpuk

V poledne 12. ledna 2010 zářil nad meteorologickou stanicí na Churáňově sytými spektrálními barvami cirkumzenitální oblouk téměř v nadhlavníku.
Alena Zárybnická

Náruživá lyžařka, skialpinistka a pravidelná testérka lyží na akcích SNOW. Samozřejmě také přední česká meteoroložka působící v České televizi.Její další články si můžete přečíst na http://snow.cz/…a-zarybnicka

Další díly seriálu Optická šálení:

Optická šálení I. - Irizace

Optická šálení II. - Strašidlo se svatozáří

Optická šálení III. - Polární záře

Optická šálení IV. - Halové jevy

Optická šálení V. - Duha

Optická šálení VI. - Velké a malé halo

Optická šálení VII. - Parhelia a paraselenia

Optická šálení IX. - Dotykové oblouky

Optická šálení X. - Drahokamy z ledových krystalků