V minulém díle mě při přejezdu Alp, někde mezi Lago di Como a Sankt Moritz začalo dost tankovat, že u Brna či u Prahy není ani moře ani hory. Tankuje mě to celý život, a možná právě proto jsem projel 120 zemí a stále hledám ten pravý kout světa. Přesto se stále rád vracím domů.

Bydlete tam, kde mají hory i moře blízko od sebe

Předně bych velmi rád všem poděkoval za pozitivní ohlasy zejména k minulému článku Snow Show - Návrat domů přes Alpy a úvaha nad výběrem životního centra. Je vidět, že nejsem sám, kdo toto dilema řeší. Jedna kamarádka Adélka ze Slovenska mi napsala, že se po přečtení předchozího dílu nemůže ani učit, jak na to musí myslet. Slovem "to" myslela výběr životní lokace. Klávesa F7 Bára Kovaříková mi napsala, že při nedávném návratu z evropského gymnastického šampionátu v západním Rakousku měla úplně stejné myšlenky. Ondra, můj presque-zeť a také dvorní kontakt na Pražské burze, kde se, jak všichni víme, nikdy nic neděje, a proto si mohou číst články na portálu SNOW.cz, mi sdělil, že se těší, na třetí díl, abych mu vybral to ideální místo.

Letadlo je podvod

Na obranu ČR však Ondra zmínil: "Víš, ale už se to tady zlepšuje, můžeš sednout na letadlo a za dva tisíce korun a za dvě hodiny seš u moře". Tak miláčkové, pozor! Musím hned na počátku něco uvést na pravou míru. Letadlo je podvod! Totiž, pokud váš tatínek neprivatizoval Slovnaft a nevlastníte soukromý jet, tak letecký výpadek prostě není spontánní záležitost.

Uvědomte si, že člověk je stvořen tak, že může během jednoho dne zažít jen jeden den. A to neříkám proto, že moje práce jsou jednodenní lyžařské zájezdy. To je prostě přirozenost, na kterou spousta lidí se svými agendami a plánovacími asistentkami zapomíná. Takže, chci si zajet na hory. Zítra má být krásně a pokud je sjezdovka do dvou hodin od baráku, tak si tam prostě zajedete, když se budete cítit jako snow.

Nebo, což jsme mnohokrát zažili v Kalifornii: "Let's go to the beach". Chcete si zajet na pláž. Zahrát volejbal, zasurfovat, podívat na západ slunce, dát si zmrzlinu, projít se s vaší aktuální láskou, nebo sbalit novou. Proč byste kvůli tomu měli narvat Oktávku po střechu konzervama, špagetama, nafukovacíma lehátkama a trávit noc na rakouských dálnicích? Pokud je pláž třeba do půl hodiny od baráku, tak si tam prostě zajedete po práci nebo po škole, když se budete cítit jako beach.

Takže Ondro či Martine (Martin argumentoval pro Brno v minulém díle), v této úvaze neakceptujeme řešení, kdy bydlíte v Praze, respektive v Brně, a sednete na letadlo a letíte na hory nebo k moři. Zaprvé, bavíme se o lyžování a surfování, což jsou sporty vyžadující víc než šponovky a plavky. Ano, letenka může být levná, ale vaše hračky platí plnou charge. A víte sami, že na vypůjčených hračkách to není ono. Zadruhé, pokud se rozhodnete v pátek, že chcete v sobotu out, tak letenka nebude za rozumnou cenu. Zatřetí, do auta, zaparkovat, transfer z parkingu, check-in, dohadování za příplatek za krámy, rentgen, případně vysvléknutí téměř do naha, dlouhá chodba, čekání, narvanej let, drink za pět euro, přistání, sakra, bágly nepřišly, půjčení auta, nebo transfer. Dojezd do střediska, nebo k vodě. Řekl jsem, vopruz?

Lyžování a surfování bez dojíždění

To, co hledáme, je lyžování a surfování bez nutnosti dalekého dojíždění. V závěru minulé eseje jsem napsal, že bych to vyřešil instalací třítisícovky a moře v půlhodinové dojezdové vzdálenosti od Brna či Prahy. Tento pohádkový závěr se vám asi moc nelíbil, a tak jsem pro vás i pro sebe připravil poněkud reálnější přehled míst, kam by se teoreticky dalo emigrovat z pohledu někoho, kdo miluje tyto dva sporty. A jak jsem zmínil minule, je nás dost a množiny nadšenců do obou sportů se v našich končinách logicky překrývají.

Až na pár lokací jsem všechna tato místa navštívil nebo v nich nějakou dobu žil a sám v nich lyžoval a surfoval. Osobně jsem tak dlouho tyto všechny lokace testoval, až jsem je přetestoval a vrátil se domů. Založil jsem firmu na lyžování, která se stala úspěšnější, než všichni čekali, čímž jsem se však vehementně zaháčkoval v ČR. To ale neznamená, že mi tato místa snů stále nešrotují v hlavě. Proto je alespoň rád předám vám, zejména vám všem mladým a nadějným lyžařům a surfařům.

Jako kluk jsem snil o životě na Novém Zélandu. Nakonec jsem se tam podíval, ale nezůstal. Hledal jsem něco bližšího. Během studií ve Washingtonu jsem snil o postgraduálním studiu v Ženevě. Ano uhodli jste to, jsou tam celkem velký hory, že ano. Dokonce jsem se tam dostal, ale pak přišla nabídka práce v Africe, která se nedala odmítnout. Pak práce v City v Londýně. Pokud studujete, nebo jste právě pár let po promocích, radím vám, jeďte tam, kam vás to táhne a nečekejte ani minutu. Až vám bude pětatřicet a budete mít firmu, přestěhování nebude tak jednoduché.

V minulém díle jsem vám podrobně popsal, proč hledáme místo vhodné jak na zimní radovánky na sněhu, tak na letní nirvánu na moři. Pokud smýšlíte stejně a uvažujete o emigraci, jistě oceníte můj detailní přehled pro a proti různých míst světa, kde by se dalo bydlet tak, aby člověk nemusel dojíždět na hory a k moři daleko. Hodnotím také jazykovou bariéru. V této kapitole angličtinu většinou beru jako nulovou bariéru, protože, zejména v Severní Americe jazyk opravdu není těžký.

Jakožto muž ke každému popisu daného teritoria také přidávám odhad šancí získání partnerky v dané lokaci. Pokud jste žena, berte to tak, že partnera ve všech lokacích získáte velmi lehce a nemusíte u toho být ani trochu lehká. Jen tím, že jste se narodila mezi Karlovými Vary a Košicemi, máte automaticky zajištěn zájem zahraničních mužů. Československo je totiž ve světě známé jako líheň krásných žen. Navíc, Česká republika je statisticky třetí nejproduktivnější zemí světa v produkci filmů, které, jak bych to řekl, se nemohou pouštět účastníkům zájezdů v autobuse. Apriori o vás bude zájem!

Všechny lokace mají hory a moře a pod popisem uvádím příklad města, ski resortu a surf spotu. Pro upřesnění, pod termínem surfování počítám surfing, windsurfing, kitesurfing. Ano, správně bychom surfování měli říkat jen sjíždění vln bez plachty, ale v našem jazyce je to holt už tak zavedené. Pokud je tedy dané místo obdařeno oceánem, budete mít šanci dělat všechny tři tyto sporty. Pokud je lokace u moře, tak pravděpodobně jen windsurfing a kitesurfing. Místa, která jsem navštívil, popisuji tak, jak jsem je sám zažil. Možná jste tam byli, možná jste je zažili jinak. Pokud máte jiný názor, napište!

Výběr možných životních lokací jsem rozdělil na čtyři články. V prvním článku se podíváme do Severní Ameriky, druhý článek podrobně popíše Evropu, třetí článek nám ukáže lokace na jižní hemisféře a v posledním článku se budeme věnovat pro nás exotickým lyžařsko-surfařkým destinacím, jako je například Japonsko.List of best ski & surf places to live: Severní Amerika

Oregon

Na vrcholu Everestu mě jeden horolezec poprosil, abych ho vyfotil. Rád jsem ho vyfotil, pak on mě a dali jsme se do řeči. "Where are you from?" byla moje první otázka. Když odpověděl, že Oregon, tak jsem mu hned musel říct, že je to jeden z mých favorite států USA. Taky jsem mu řekl celou story, jak jsem po prváku na vysoké škole jel stopem z Aljašky přes celý severozápad a v Oregonu jsem si udělal speciální zastávku, o které jsem snil celý školní rok. Vylezl jsem na Mount Hood, lyžoval až do zavření lanovek, přejel do městečka Hood River a surfoval až do tmy. A pak jsem usnul uprostřed křižovatky v replice slavného dostavníku, kterým kdysi přijeli objevit tento super stát pánové Lewis & Clark. Tímto vykecáváním jsem vypotřeboval třicet procent přiděleného času na vrcholu Everestu, který vám je dovolen od bohů Himalájí. Prostě, v Oregonu je vše, co najdete v Kalifornii, jen méně lidí a menší horko. Reality tu nejsou tak extrémně drahé. Jediné minus je studený oceán a velké vzdálenosti. Američanku sbalíte. Můj kamarád Honza tam studoval a nakonec se i oženil. Jeho žena je tak outdoor, že při návštěvě Brna neměla problém s námi vyrazit na MTB ride. Jízdu po skalnatém single-tracku kolem Priglu nedá každá holka. No problem for Lacy. Když jsme přijeli k mostu před hradem Veveří a dali si s Honzou klasický macho jump, mysleli jsme, že se Lacy bude jen dívat, případně nám vynadá, jako by to udělala každá jiná partnerka: "Vy ste úplně blbí, akorát se předvádíte a eště si něco uděláte". Ani jsme nedoplavali ke břehu a Lacy skočila z mostu taky.


Žijte například zde: Portland (593 820 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mount Hood (124 km) (www.skihood.com)
Surfujte například zde: Netarts Bay (129 km)


Na Mount Hood jsem dojel stopem - hodil lyže na batoh - vylezl na vrchol - a odpoledne surfoval na Columbia River.Honza a Lacy mají několik výbornych středisek do dvou hodin z Portlandu.Honza a Lacy zažívají sportovní romantiku v Oregonu.

Severní Kalifornie

Kvalitní vysoké školy, výborné lyžování, výborné surfování, jediná nevýhoda je studený oceán, takže neopren je často potřeba i v létě. Velmi přátelští lidé. Většina nových trendy sportů vznikla nebo se rozvinula právě v Severní Kalifornii. Jsou tady na to prostě dobří. Kamarád Janči, se kterým jsem studoval ve Washingtonu, odešel později pracovat do San Francisca. Mimo jiné má na starosti také lyžařský byznys kolem Lake Tahoe. "Cez zimu možem mať cez víkendy super lyžovačku na Tahoe a v týždni po robotě bikovačku v Marin County". Pro ty, kteří se narodili, až když horská kola měla standartně odpružené vidlice, Marin County a slavná hora Tamalpais je místo zrodu MTB. San Francisco je extrémně drahé, ale po New Yorku a Bostonu jsou tu nejvyšší platy v Americe. Barák na dobrém místě zde stojí více než ve většině míst světa. Krize nekrize. Levnější je Central Valley, což je blíže k horám, ale samozřejmě ne tak sexy. Pokud jste ajťák, tak vyražte směr Silicon Valley, což je jedno z center světa ve vašem oboru. Nulová jazyková bariéra. Víza sice nejsou tak easy jako v Kanadě nebo na Novém Zélandu. Ale pokud jste šikovní, snadno vás zasponzoruje firma na takzvané H1-B víza, ale budete otrok té firmy, protože po určitou dobu, tedy než dostanete zelenou kartu, nemůžete změnit zaměstnavatele. V Severní Kalifornii jsou holky květinkový, i když už ne tak, jak v šedesátých letech. Ale pořád to tam je.


Žijte například zde: Sacramento (472 178 obyvatel)
Lyžujte například zde: Heavenly (160 km) (www.skiheavenly.com)
Surfujte napříkla zde: San Pablo Bay (100 km)


Lyžařská a estetická nirvána Lake Tahoe v Severní Kalifornii.V Severní Kalifornii najdete úžasné vlny jako například legendární Mavericks, které jsou pro surfaře něco jako Hahnenkamm pro lyžaře. Při čekání na sníh se určitě podívejte na krásný film Chasing Mavericks.

Jižní Kalifornie

Jednou jsem se vracel ze služební cesty z Mexika. Během mezipřístání v Madridu jsem vykecával s jedním jihoafričanem švýcarského původu, který, jako dodavatel nábytku pro hotelové řetězce, cestoval po celým světě: "Byl jsem všude a nakonec jsem si koupil barák v Malibu. Musíš to udělat taky. Tam to prostě je." Ano, Jižní Kalifornie má kvalitní lyžování, výborně surfování, neporazitelné klima a neokopírovatelný genius loci. Přesně před deseti lety, během sabbatical roku, kdy jsem jel na cestu kolem světa, jsem prožil léto a podzim v Jižní Kalifornii. Byl to vždy takový můj sen bydlet nějakou dobu tam, kde to všechno je. Když tam moje brazilská přítelkyně dostala letní internship, nebylo lepší místo, kam vyrazit. Na konci prázdnin odjela přítelkyně a přijela ségra, která se tehdy ještě nejmenovala zápaďácky Hana Robinson. Společně jsme plánovali, že uděláme díru v Hollywoodu. Udělali jsme díru tak akorát v mém bankovním kontu, ale stálo to za to. Našel jsem bydlení v kopcích vedle slavných hvězd, jezdili jsme Jaguárem. A chodili na castingy. Tedy, přihlásili jsme se a plánovali jsme chodit. Jenže, v Jižní Kalifornii je pořád hezky. Takže, napřed jsme měli horská kola a byli nadšeni ze super trailů všude kolem. Pak jsme si pořídili silniční kola a vyráželi na nádherné klikaté beztrafficové asfaltky nad oceánem. Ségra navíc specielně adorovala projížďky po cyklostezkách po pláži, kde vyžadovala, abych jel daleko před ní nebo za ní a ona tak za sebou vždy nabalila menší peloton nápadníků. Pak jsme tu měli beach volejbal. Téměř každý den jsme to vzali přes Santa Monicu, kde jsme prostě přišli a hráli. Vedle lyžařských zájezdů mám také pláž. Kolikrát myslíte, že mi někdo přišel hrát jen tak bez toho, aby napřed obvolal deset kámošů, zjistil, že osm nemá čas, a až pak zařídil termín? Nikdy! Prostě přijdete na pláž a hrajete. Někdo tam bude! Nic neplánujete. A nakonec, Jižní Kalifornie byla místo, kde jsem přesedlal z windsurfingu na kitesurfing, což mi změnilo život na pět let až do úrazu kolena na ostrově Mauritius. A zmínil jsem vůbec super lyžování pár hodin od moře? Takže, Kalifornie, to byl samý sport, samý výlet a nakonec jsme nebyli na jediném castingu. Ale ségra i já na to vzpomínáme jako na jedno z nejlepších období života. Jediný, co by vás mohlo štvát je traffic, smog a extrémně drahé reality, tedy na těch dobrých místech s výhledem na oceán. V latinských čtvrtích je bydlení levnější než na Jižním Městě v paneláku. Ne nechtějte po mě, abych srovnával jestli je lepší bydlet v Latino čtvrti v LA nebo v paneláku na Jižňáku. A nakonec, je tu zábava, pro někoho až moc, takže to může být pro i proti. V Jižní Kalifornii jsou holky hezký, o tom žádná, ale budou chtít barák, bourák a kabelku Louis Vuitton. Když nad tím přemýšlím, je to rozdílný od našich holek? Tomu se říká globalizace.Třítisicové pohoří San Gabriel začíná na severních předměstích Los Angeles. A na pláž to máte dvacet minut.


Žijte například zde: Los Angeles (3 820 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Bear Mountain (125 km) (www.bearmountain.com)
Surfujte napříkla zde: Santa Monica (26 km)V Jižní Kalifornii můžete vyvenčit svou divokou šelmu v divoké přírodě - Pavel a jeho Jaguar v Mohavské poušti.Britská Kolumbie

Whistler nemusíme představovat a surfování na Vancouver Island je také skvělé. Pokud chcete surfovat bez vln, dobré spoty jsou v Point Roberts, což je americká enkláva jižně od čtyřicáté deváté rovnoběžky, ale přístupná pouze z Kanady. Jednou jsem se v létě ráno na Whistleru snažil na snowboardu dohnat místní freestylery, odpoledne jsem si půjčil horské kolo a sjel ledovec a pak až móc hódně technický trail a večer byl u moře. Pokud máte rádi technické MTB trasy po lese, tak asi víte, že North Shore styl vznikl právě tady. Jediný problém je, že ve Vancouveru samotném opravdu často prší. Navíc, kanadská vláda dává trvalý pobyt investorům, kteří do země přinesou milión dolarů a víc, což zapříčinilo, že Vancouver je více čínský než kanadský. Uvnitř Britské Kolumbie je super život u jezer, ale to už nesplňuje náš požadavek být blízko moře. Výhodou je nulová jazyková bariéra a fakt, že cizincem rozhodně nebudete. Do pětatřiceti let vás přijmou s otevřenou náručí; mají na to speciální pracovní programy, které zná mnoho našich mladých studentů. Můj bratranec Jirka je v Kanadě třetím rokem a už má našlápnuto na občanství. Kanadskou holku ve Vancouveru sbalíte, ale pravděpodobně bude mít šikmé oči.


Žijte například zde: Vancouver (603 502 obyvatel)
Lyžujte například zde: Whistler (125 km) (www.whistlerblackcomb.com)
Surfujte napříkla zde: Point Roberts, Washington (34 km)


Večerní lyžování na Grouse Mountain nad metropolí Vancouver.Na ledovci Whistler jsem jezdil na snowboardu, pak jsem sjel dolů na kole a večer byl u moře.

Aljaška

V resortu Alyeska nedaleko Anchorage jsem jezdil na snowobardu a pode mnou v Cookově úžině se proháněli borci na windsurfech a vedle nich se plácaly velryby. To byl jeden z nejúchvatnějších pohledů, který jsem zažil na sjezdovce. Job v těžařském průmyslu nebo ve zpracování ryb (lehce) dostanete lehce a peníze (těžce) vyděláte. Mnoho mladých dobrodruhů z ČR již zažilo práci na lodích, kde se vyrábějí rybí konzervy. Má to vedlejší účinek. Už nikdy nechtějí jíst ryby. V létě je světlo do noci a klima je překvapivě přívětivě. V zimě mi pak ale nechoďte říkat, že jsem vám poradil Aljašku. Pořád noc, deprese, chlast. Vlastně jako ČR v inverzi mezi listopadem a březnem. Borci, kteří dělají heliskiing na Aljašce, tam většinou nebydlí celoročně. Jazyková bariéra nula, cizincem nebudete, ale bude tma. Jo abych nezapomněl, holek je na Aljašce opravdu velmi málo. Na Aljašku jsem přiletěl po prváku na vysoké levným zpátečním víkendovým letem, který byl levnější než jednosměrný let. Měl jsem batoh a spacák a velkej letní plán zahodit zpáteční letenku a dojet zpátky do "spodních čtyřiceti osmi", jak se říká kontinuálním americkým státům, po vlastní ose. První auto, které mi zastavilo cestou z letiště, byl borec indiánského původu. Vzal mě k moři i k horám. Myslel jsem si, jak jsou ti lidi friendly. Když mě zavezl na vojenskou základnu, kde pracoval, pozval mě do luxusní jídelny, ukázal stíhačky a dokonce představil rodině. Pak jsem zjistil, že ten borec je baba a že mě celou tu dobu balí. Ta indiánka prostě byla tak škaredá, že vypadala jako indián! Okamžitě jsem stopnul jiné auto a, i když byl červen, odjel lyžovat.


Žijte například zde: Anchorage (295 570 obyvatel)
Lyžujte například zde: Alyeska (67 km) (www.alyeskaresort.com)
Surfujte například zde: Kincaid Park (16 km)Ve středisku Alyeska lyžujete a u toho sledujete příliv a odliv.Na Aljašce můžete i dobře kitesurfovat, tedy pokud se nebojíte studené vody.

Východní pobřeží USA

Na Východním pobřeží, přesněji řečeno v jeho severnější a tedy i pro lyžování příhodnější části, jsem strávil část života. A je pravda, že jak ve Washingtonu, tak v New Yorku, a možná nejlépe v Bostonu, může člověk jet ráno na hory a odpoledne k oceánu. Tato místa jsou však hodně osídlena, což poznáte na dálnicích, na sjezdovkách i na vlnách. Hory nejsou tak vysoké, aby se v nich dalo jezdit nějak moc off-piste, ale sjezdovkové lyžování nabízejí velmi kvalitní. V zimě je tu velká zima a v létě strašné horko a hlavně nesnesitelné vlhko. To ale nevadí, pokud budete žít jen na pláži, kde je vždy breeze. Na druhé straně tu vyděláte hodně peněz, všude jsou prestižní univerzity, lidé jsou vzdělání, celkem friendly, i když samozřejmě ne tak, jako v Kalifornii. Můj kamarád Vedran, se kterým jsem studoval ve Wisconsinu, se tu později usadil a nestěžuje si. I když je jeho žena z Černé Hory, tedy z lokace, kterou osobně považuji za jednu z top v Evropě, v Bostonu setrvává i s rodinou: "Tady mám všechno a v Evropě bych tolik nevydělal". Když se ho ptám, jestli se nechce vrátit do rodného Sarajeva: "Možná někdy, až si vytvoříme finanční jistotu a budeme nezávislí na práci". Bydlí tu opravdu hodně lidí a i když mají dálnice třeba osm pruhů, někdy prostě stojí. Při hledání surfování a lyžování mezi Washingtonem, New Yorkem a Bostonem jsem strávil více času na dálnicích než ve frontě na lanovku či při čekání na line-up na vlnu. Ale život tady by si měl zažít povinně každý. Jak se říká v jedné slavné písničce, která je původně proslovem k čerstvým absolventům vysoké školy: "Live in New York City once, but leave before it makes you hard; live in Northern California once, but leave before it makes you soft". Mimochodem, pokud hledáte opravdovou radu do života, přečtete si její celý text zde: http://www.generationterrorists.com/…nscreen.html


Žijte například zde: Boston (625 087 obyvatel)
Lyžujte například zde: Gunstock (160 km) (www.gunstock.com)
Surfujte napříkla zde: Pleasure Bay (4 km)


Vedran si vychutnává lyžování v Nové Anglii.


Večerní kitesurfování s výhledem na panorama Bostonu je zážitek, na který se můžete těšit celý den v kanceláři.


Ve Washingtonu jsem nosil každý všední den oblek a dělal kariéru, ale každý víkend jsem musel utéct na lyže nebo na surf. Naštestí to nebylo daleko ani na hory ani k oceánu.

Havaj

Surfařský ráj. Rodiště slavného Duka Kahanamoku, který byl Olympijským plavcem, byznysmanem, jedním z prvních beach volejbalistů, ale hlavně tím, kdo přinesl surfování z Havaje do světa. Na Havaji žije také legenda windsurfingu a kitesurfingu Robby Naish. Věděli jste, že na největším ostrově, který se jmenuje Hawaii, můžete vyjet autem na sopku Mauna Kea a lyžovat? Sníh je většinou firn a říkají mu Pineapple Snow. Havaj je jediný stát USA, který jsem ještě nenavštívil. Jak bych tak řekl, schovávám si to až pro tu manželku. Přeci jen, bylo trapné jet na svatební cestu někam, kde už jsem byl s někým jiným. Měl jsem jednu přítelkyni, která se mě tak dvakrát do týdne ptala: "A kdy už mě konečně vezmeš na tén Haváj?" Všiměte si členu. Její další favorite question byla: "A kdy už mi koupíš tu kabelku Louis Vuitton?" Uznejte sami, nebyla roztomilá? Každopádně, usazení na Havaji, není jednoduché. Martin, který navštívil Havaj s Luckou, popisuje: "Ty vole, hotel pod sto dolarů neseženeš." Bydlet by tam chtěl každý a místní ekonomika jaksi nečeká s otevřenou náručí na každého, kdo si myslí, že přijede, usadí se a bude si hovět. Pokud je vám však devatenáct let, jste hezká blondýna with a cute Eastern European accent a od pěti let bušíte šest hodin denně do tenisového míčku, tak máte šanci. Můžete dostat stipendium, jaké tam má v současné době již několik sympatických československých tenisových hvězdiček.


Žijte například zde: Waimea (1 787 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mauna Kea (74 km) (www.hawaiisnowskiclub.com)
Surfujte napříkla zde: Holoholokai (30 km)
Zajímavý odkaz: www.hawaiisnowskiclub.com
Na ostrově Hawaii můžete lyžovat i surfovat.Když se zadaří, tak lyžování na Havaji může byt luxusní. Jen lanovky zatím chybí.Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V létě CITY SKI organizuje zájezdy na vodní lyžování a wakeboarding. V ceně 700 Kč je doprava, vlek, půjčení výbavy a instruktor.

Nejbližší termíny jsou:
Z Prahy:
8. 6. 2013 Chomutov
Z Brna:
9. 6. 2013 Bratislava