Pokud vám první díl tohoto seriálu o emigraci do míst, kde mají hory i moře blízko od sebe, unikl, protože vám nefungoval internet, televize a mikrovlnná trouba, nic se neděje. Můžete si ho přečíst v článku Emigrujte (1. díl): Severní Amerika


Vysvětlivky

Ve zkratce, hledáme místo na světě, kde byste v zimě mohli ráno vstát a vyrazit lyžovat a večer se vrátit domů. A stejně tak byste v létě třeba po práci mohli vyrazit na pláž k moři a nezabralo by vám to osm hodin, tak jako povinně všem českým a moravským nadšencům do sportů na moři.

Také jsme si ujednotili, že letadlo je podvod, protože vám neumožní spontánní vypadnutí na den na hory či k moři. A že hledáme místo, které je v dojezdové vzdálenosti od hor a od moře autem.

Rád bych také zopakoval, že pod termínem surfování počítám surfing, windsurfing, kitesurfing. Osobně mě to celkem irituje, že v našem jazyce jedno sloveso zastupuje všechny způsoby klouzání po vodě, ale prostě už je to tak zavedené. Pokud je tedy dané místo obdařeno oceánem, budete mít šanci dělat všechny tři tyto sporty. Pokud je lokace u moře, tak pravděpodobně jen windsurfing a kitesurfing. Ale bude to furt lepší než Nechranice nebo Mušov.

V popisu hodnotím také jazykovou bariéru. V Severní Americe jsem ji označil jako nulovou. Pokud nechápete proč, tak tam emigrovat nemůžete. Sorry, já to beru tak, že v dnešní době anglicky může umět každý a jakákoli výmluva je prostě jen trapná výmluva. V této evropské kapitole už jazykovou bariéru musíme rozebírat podrobněji, protože ne všude si vystačíte s angličtinou. A hlavně, pokud chcete v dané zemi opravdu žít, musíte mluvit jazykem země, jinak nebudete nikdy integrováni.

Jakožto muž ke každému popisu daného teritoria také přidávám odhad šancí získání partnerky v dané lokaci. Pokud jste žena, berte to tak, že partnera ve všech lokacích získáte velmi lehce a nemusíte u toho být ani trochu lehká. Jen tím, že jste se narodila mezi Karlovými Vary a Košicemi, máte automaticky zajištěn zájem zahraničních mužů. Československo je totiž ve světě známé jako líheň krásných žen. Navíc, Česká republika je statisticky třetí nejproduktivnější zemí světa v produkci filmů, které, jak bych to řekl, se nemohou pouštět účastníkům zájezdů v autobuse. Apriori o vás bude zájem!

Emigrace za humna

Přestěhování v rámci Evropy je v dnešní době ze všech kontinentů asi nejjednodušší. V rámci Evropské Unie můžete žít, kde chcete a ostatní země vně EU vám také většinou nebudou dělat velké problémy, pokud tam budete chtít vegetovat. Bude to také pro vás levnější a jednodušší než například v Severní Americe nebo na Jižní Hemisféře. Nakonec a možná především budete blíž vaší rodiny, kdyby vám náhodou bylo smutno. Na druhé straně nikde v Evropě nebudete tak dobře přijati jako v Severní Americe, nebo na Novém Zélandu či v Austrálii, tedy v zemích, kde je imigrace součástí národní identity.

List of best ski & surf places to live: Západní Evropa

Korutany (Rakousko)

Pro obyvatele České republiky je tato emigrační volba jednou z nejbližších. Pravda, lokace není přímo u moře, ale například z Vilachu jste na pláži Jadranu za hodinu a půl. Navíc všechna korutanská jezera jsou prý tak čistá, že se z nich dá pít. Mohu to potvrdit, viděl jsem totiž tento slogan v reklamě, a tak jsem tam plaval hned v několika jezerech a vody se opravdu napil. Bez problémů. A to se po těchto jezerech prohánějí vodní skůtry a čluny na vodní lyžování. Tiše závidíte, protože u nás je na většině místech tato zábava zakázána a o barvě a chuti vody se nebudeme raději rozepisovat. Velmi se mi líbí Gerlitzen, kde by nebylo špatné mít vilku u jezera. Byl jsem tam v létě, voda krásně teplá a čistá, krásné koupání a když se zadaří vítr, tak i plachetnicování. V zimě ze stejné vily uděláte sedm kroků a nastoupíte do lanovky, která vás odveze do velmi dobrého areálu. Pokud chcete něco tvrdšího, v okolí jsou top střediska od Hermagoru po Moelltalský ledovec. A jak říkám, za hodinu jste u moře. Můj kamarád Andrej, se kterým jsem studoval ve Wisconsinu, se sem po kariéře v Arizoně odstěhoval. Nebyl to jeho plán. Prostě po letech přemýšlel, že by se rád vrátil do Evropy a dostal nabídku v oboru ve Villachu. Podíval se na mapu, kde to vlastně je a zajásal. Hory, jezera, moře a domů k rodičům do Levic jen něco přes pět set kiláků. Dokonce si v Korutanech našel i manželku a právě čekají baby. Specielně Korutany mají krásnou přírodu, protože sdílely hranici s Jugoslávií, a proto se zde nebudoval žádný průmysl. Kultura je velmi podobná naší, ale jako jediné minus vidím asi jazyk. Osobně mi moc hezký nepřipadá. V rámci výměnného programu z USA jsem strávil semestr v Muensteru v severním Německu. Žít a myslet německy pro nás slovany asi není tak radostné jako přemýšlet anglicky či španělsky. V severním Německu to ještě jakž takž šlo, tam se totiž mluví Hochdeutsch. Tady v Korutanech jazyk němčinu jen připomíná. Surfovat do Grada se jezdí z celého Rakouska i Bavorska. Pokud chcete zůstat blízko domova a mít vše

Žijte například zde: Villach (58 963 obyvatel)
Lyžujte například zde: Gerlitzen (14 km) (www.gerlitzen.com)
Surfujte například zde: Grado (162 km)


Středisko Nassfeld nemusíme našim lyžařům představovat. Můj kamarád Andrej Marfoldy, který bydlí ve Villachu, to sem k lanovce má padesát kiláků.


Když jsme byli s přítelkyní na návštěvě u Andreje ve Villachu, šlápli jsme na plyn a za hodinu byli na krásném pobřeží v okolí italského městečka Duino. Přítelkyně na fotce není, protože už není. Po návštěvě v Korutanech se jí v Rakousku natolik zalíbilo, že si tam po dovolené našla práci. Pár měsíců jsem dojížděl, ale zrovna když měla začít sezona, tak si našla i zahraničního účastníka zájezdu.

Asturie (Španělsko)

Méně známá lokace, ale nabízí také suprovní lyžování a hlavně surfování v dovopravdickým oceánu. Bez neoprenu si tady sice moc nezajezdíte, ale vlny tu tradičně patří mezi největší v Evropě. Budete trošku na výspě Evropy, ale možná právě to hledáte. Jazyk se naučíte, nebude to tak těžké, jako v sousedním Baskicku. Ale nikdy se ani úplně nezačleníte do společnosti. Pokud ale v létě nechcete vidět vyprahlé hory jako všude ve Středomoří, ale krásné zelené kontury, toto je místo pro vás, esteticky jedno z nejkrásnějších míst Evropy. Co vám budu vykládat, jistě znáte krásné zelené kopce Irska. Představte si Irsko, ale kopce o litr vyšší s lyžařskými středisky on top of it all.

Žijte například zde: Oviedo (224 005 obyvatel)
Lyžujte například zde: Valgrande Pajares (59 km) (www.valgrande-pajares.com)
Surfujte napříkla zde: Cabo Penas (46 km)


Popisek: Ponořte se do prašanu ve středisku Valgrande Pajeres a za hodinu surfujte ve vlnách Atlantiku.


Dramatické pobřeží Asturie se vám nemůže okoukat.

Portugalsko

Lyžování v pohoří Serra da Estrella nemá alpské rozměry, ale nabízí dobré svezení kousek od oceánu. Z našich evropských emigračních voleb nabízí Portugalsko nejlepší surfování v oceánu. Lidé jsou přátelští, i když nyní v recesi, moc radostní nejsou. Možná ale právě teď je dobrá doba na koupi nemovitosti. Každopádně do Portugalska musíte přijet už se zlaťákama. Nepočítejte s tím, že si zde nyní vyděláte na váš hedonistický lyžařsko-surfařský život. Portugalky nejsou slavné jako Miss World a někteří cestovatelé jejich krásu přirovnávají k…, no bylo by neuctivé to podrobněji rozvádět. Do Portugalska jsem se vydal pár týdnů po maturitě před odjezdem na studia do USA. Byl to takový můj gymnaziální sen. S kamarádem Oskarem jsme se jeli naučit surfovat na vlnách. Chtěli jsme poznat ten sport, který byl předchůdcem všech board sportů. Dopadlo to tak, že jsme stopem táhli na zádech dvacet kilo konzerv přes celou Evropu, na pláži nás okradli a vlny jsme sjížděli na karimatkách. Ale Portugalsko máme dodnes moc rádi.

Žijte například zde: Coimbra (101 069 obyvatel)
Lyžujte například zde: Serra da Estrella (64 km) (www.skiserradaestrela.com)
Surfujte napříkla zde: Praia da Tocha (49 km)


Pokud vám nevadí, že budete lyžovat jen v jednom středisku, v Portugalsku se vám bude moc líbit. Serra da Estrella.


Pokud rádi surfujete na vlnách, tak těžko najdete v Evropě něco famóznějšího než je Sagres na jihu Portugalska.

Andalusie (Španělsko)

Lyžování v Sierra Nevadě je světová třída a Tarifa je mekka evropských surfařů. Na Costa del Sol je krásně celý rok a nemovitosti jsou tam teď ultra levné. Totiž, když se ve Španělsku měnila peseta na euro, spousta lidí měla pod polštářem ne tak úplně košérové pesety a potřebovali je nějak přeměnit na eura. Jenže přes banku by se jich někdo mohl ptát, kde je vzali. A kam je nejjednodušší narvat love? Přece do baráku! A tak se zejména v Andalusii nastavěly tisíce domů, které se měly stát druhými domovy madridských, londýnských, berlínských a bruselských důchodců. Jenže, přišla krize a druhý dům je první věc na seznamu ne až tak nezbytných vymožeností. A tak jsou tam residence za pakatel. A práce žádná. Španělku sbalíte, ale bude kouřit, bude mít chraplavý hlas, bude chtít večeřet o půlnoci a jít pařit ve tři ráno.

Žijte například zde: Granada (239 017 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mulhacén (33 km) (www.mulhacenski.com)
Surfujte napříkla zde: Motril (71 km)


Sierru Nevadu jsem objel na kole i na lyžích. Obojí je možné téměř celoročně.


Středisko Mulhacén na svazích stejnojmenné hory, která je nejvyšším vrcholem kontinentálního Španělska.

Katalánsko (Španělsko)

V létě teplé moře, v zimě výborné lyžování v nedalekých pyrenejských střediscích, včetně super Andorry. Lyžování a surfování v jeden den je pro mě výzvou a zároveň dárkem, který si často dávám na narozeniny. Před pár lety jsem to vyzkoušel i tady a šlo to skvěle. Navíc můžete zde mít obé a nemusíte bydlet na zapadákově. Barcelona sice není hlavní město Španělska, ale je to jeden z hlavní španělských ekonomických motorů. Katalánci by také proto rádi byli nezávislí na Madridu a dají vám to znát. Nevýhodou může být fakt, že Španělsko nyní dost stagnuje a do budoucna nejsou vyhlídky zrovna růžové. I když umíte dobře španělsky, nikdy se nenaučíte tak dobře katalánsky, abyste nebyli cizinci. Katalánku sbalíte, ale stejně jako Španělka bude kouřit a pařit. Mrkněte na mapu, Barcelona je z Prahy mnohem blíže než si myslíte. Když ráno skočíte na dálnici, tak do půlnoci můžete být v tomto jediném evropském velkoměstě, které vám umožní žít, lyžovat a surfovat v jedné lokaci.

Žijte například zde: Girona (97 198 obyvatel)
Lyžujte například zde: Vallter 2000 (117 km) (www.vallter2000.com)
Surfujte například zde: Blanes (39 km)


Jednou jsem musel do Barcelony na služební cestu. Spali jsme v mega luxusním hotelu přímo u moře. Noc stála dvěstě dvacet euro. Bez snídaně!

Po konferenci jsem zvedl palec nahoru a dojel stopem do střediska Valter 2000, kde jsem si užil nový prašan, i když už bylo kalendářně jaro. Ráno jsem lyžoval a odpoledne dostopoval k moři a surfoval v Las Roses na Costa Brava.

Norsko

Lyžování skvělé, ale jen v březnu a v dubnu, protože v lednu a v únoru musíte lyžovat s čelovkou. Surfování kvalitní, ale jen v neoprénu, i když golfský proud dělá divy. Ještě jako teenageři jsme se ségrou vyrazili stopem na sever, ráno lyžovali na ledovci Stryn a večer ještě plavali v oceánu. Jediný problém je, že když neprší, tak je zrovna polární noc. Kamarád Jarda, který s námi kdysi také závodně lyžoval, dostal job ve filharmonii v Trondheimu. Platově je v pohodě, prodal byt a právě se stěhuje do domu. Lyžování má za rohem, ale zima je depresivní a vždy se jí snaží uniknout. Co se týče potencionální manželky, pěkná blonďatá Norka by nemusela být špatná volba, jistě bude mít dobrý vztah ke sportům v přírodě. Ale opravdu chcete, aby na vás vaše děti mluvily norsky? Budete relativně bohatí, ale vše je ultra drahé. Když Jarda dělal doma rekonstrukci, raději si pozval lidi od nás, protože místní řemeslníci byli dražší než zánovní auto. V zimě budete muset každý rok lítat na Kanáry.

Žijte například zde: Stavanger (126 469 obyvatel)
Lyžujte například zde: Stavtjørn (73 km) (www.stavtjørnalpin.no)
Surfujte například zde: Sola (15 km)


Když jsme byli ještě teenageři, vydali jsme se se ségrou stopem do Norska. Dopoledne jsme lyžovali na ledovci Stryn. Byl tam například i francouzský závodní tým. Prý to tam mají radši, protože tam není narváno jak na ledovcích v Alpách. Odpoledne jsme se koupali v oceánu.


Díky golfskému proudu se v Norsku konají surfařské závody dokonce až za polárním kruhem.

Sicílie (Itálie)

Etna nabízí několik kvalitních středisek a někdy tu bývají čtyři metry prašanu. Dole krásné subtropické klima. Památky, kultura. Vemte si za ženu dívku z dobře začleněné mafiánské rodiny a jste v pohodě. Jinak asi bude vaše podnikání těžší. Vy byste se chtěli nechat zaměstnat? A to myslíte, že nějaká firma na Sicílii nabírá zaměstnance výběrovým řízením? Pokud nejste něčí synovec nebo bratranec, tak nemáte moc šanci. Ale Italku sbalíte jen těžko. Ještě jsem tu nebyl, ale brzy se tam chystám.Žijte například zde: Catania (291 274obyvatel)
Lyžujte například zde: Etna (34 km) (www.funiviaetna.com‎)
Surfujte například zde: Catania (1 km)

Lyžování na Etně je něco, co bych chtěl brzy zkusit. Představte si, že si bydlíte v subtropech u moře a tohle máte třicet kiláků od baráku!


Kitesurfing a windsurfing jsou na Sicílii super celý rok. V zimě tento největší ostrov Středozemního moře dokonce dostává swellovou nadílku, která umožnuje i klasické surfování na vlnách.

Provence (Francie)

Monaco - pokud máte na disponibilním účtu milión euro, což znamená, že máte i loď, Bentley a výnosný butik v Pařížské v Praze a tento článek vlastně vůbec nemusíte číst, protože v Monacu už dávno máte svůj daňový domicil. Jinak, pro ostatní smrtelníky, mám na mysli samozřejmě jihovýchodní Francii, prostě oblast kolem Nice. Mimochodem, Nice je menší než Brno, ale musím upřímně poznamenat, že na světě asi hodně lidí ví, kde je Nice. Tuto větu záměrně nedokončuji. Kvalitní lyžování do hodiny a půl a surfování v pohodě taky v okolí, i když většinou na poryvový Mistral. Cyklistika, kultura a výborné jídlo, jak upřesňuje Martin, který se odtamtud vrátil minulý týden: "Ty vole, tam se snad každej řezník v zapadlé díře narodí se čtyřma hvězdama od Michelinu". Francouzsky se naučíte mluvit v poho, ale nepočítejte s tím, že budete umět dobře psát. Což neumí ani velká část Francouzů, takže se s tím vůbec nestresujte. Vždy budete cizinec. Ale mezi alžířany a ostatní přistěhovalce, kteří tvoří velkou část populace, jednoduše zapadnete. Problémem jsou velmi drahé reality. Francouzku nesbalíte, pokud nejste Francouz.

Žijte například zde: Nice (344 875 obyvatel)
Lyžujte například zde: Isola 2000 (90 km) (www.isola2000.com ‎)
Surfujte například zde: Cagnes (13 km)


Isola 2000, to je kvalitní lyžování v Alpách jen devadesát kilometrů od Nice.


Kolem Nice moc velkých otevřených pláží nenajdete. Nejbližší je například šedesát kilometrů vzdálený Frejus. Mekka windsurfařů a kitesurfařů je Almanare směrem dále na západ.

Korsika

V rámci Španělska jsem uvedl tři lokality, tak by bylo nespravedlivé, kdyby dáma Francie dostala jen jednu. A specielně jsem vybral Korsiku. Ještě jsem tu nebyl, ale všichni o ní básní, a tak se tam brzy chystám. Na ostrově jsou obstojná lyžařská střediska a windsurfování a kitesurfování v úžine mezi Korsikou a Sardinií je velmi známé v rámci celé Evropy. Být na Korsice není až tak úplně jako být ve Francii. Těžko říct, jestli se tam dá najít nějaký job. Spíše bych řekl, že je to pro ty, kteří mají love a chtějí si koupit luxusní vilu a zašít se uprostřed Středozemního moře. Na Korsice jsou ale také jiní sportovci. Kamarád Mirek se nechal draftovat Francouzskou cizineckou legií a jeho výcvik probíhal na Korsice. V létě přechody hor doslova křížem krážem přes ostrov a v zimě skialpový a horolezecký tréning v horách. Divoká korsická příroda jim byla ideálním cvičištěm pro nasazení například v Africe.

Žijte například zde: Ajjacio (65 542 obyvatel)
Lyžujte například zde: Bastelica (38 km) (www.ski-bastelica.com ‎)
Surfujte například zde: Capo di Feno (17 km)


Na Korsice najdete moře tak čisté, že si budete připadat jako při surfování v Karibiku.


Lyžařské středisko Bastelica leží jen třicet kilometrů od Středozemního moře. Pokud chcete lyžovat a surfovat, na Korsice máte vše blízko od domu.

Velká Británie

Tak to už jsem se úplně pomátl, abych mezi top místa s horami a mořem blízko od sebe přidal ostrovní království! Ale zvažte to znovu. Z Londýna to k moři je jen hodinu vlakem a v City vyděláte tolik, že si můžete lítat na lyže i na surf kam chcete a kdy chcete. Kolem Londýna jsou čtyři velká mezinárodní letiště a chtějí stavět další! Za dvě hodiny jste v Portugalsku a za hodinu v Ženevě. Lety jsou nejlevnější a nejfrekventovanější v Evropě. Problém je, že nebudete mít čas si vaše peníze užít. Další problém je, že za ubytování zaplatíte strašně moc a z dojíždění do práce vás trefí šlak. Každý by si to ale měl zažít. Aspoň nebudete nadávat, že vám cesta z jedné strany Prahy na druhou zabrala hodinu. Podobně jako v Los Angeles, i Londýn má genius loci, který v Evropě neokopírujete. Toto město uvádím, protože jsem zde žil, ale, stejně jako u Východního pobřeží USA, spíše posílám dál. Abych ale uvedl ostrovy na pravou míru, musím podotknout, že například ve Walesu je úžasné surfování, a když se zadaří, můžete i lyžovat v kopcích Snowdonia. Jsou sice jen přes tisíc metrů vysoké, ale velmi blízko od moře a jejich název napovídá, jak je to tam se sněhem. Spíše pro skialpinisty. Pokud hledáte lyžařská střediska, vyražte do Skotska. Budete překvapeni. Například v novém národním parku Cain Gorm jsou střediska s pěti sty metry převýšení. Nebo pod nejvyšší horou Skotska Ben Nevis je středisko s kabinovou lanovkou. A pozor, na pobřeží Skotska je výborné surfování a díky golfskému proudu je to nejsevernější místo Evropy, kde rostou palmy! Oproti Londýnu je zde velmi pohodový život, ale budete se muset poprat se skotským přízvukem. Když se sem přestěhujete v roce 2014, budete mít šanci být u referenda, které rozhodne o možné nezávislosti Skotska.

Žijte například zde: Fort William (9 908 obyvatel)
Lyžujte například zde: Nevis Range (11 km) (www.nevisrange.co.uk ‎)
Surfujte například zde: Portnadoran (61 km)


Přes týden jsem makal v londýnské City, ale o víkendech jsem se vždy snažil vypadnout mimo město a nutno dodat, že Britské ostrovy nabízejí jedny z nejlepších podmínek pro surfování v Evropě.


Cornwall v západní Anglii či Wales mají nádherné pobřeží a pravidelně dostávají luxusní přísun větru a vln. Takhle bych si prostě v dojezdové vzdálenosti jednodenního výletu z Brna či z Prahy nezasurfoval. Hrabství Pembrokshire, Wales.

Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V létě CITY SKI organizuje zájezdy na vodní lyžování a wakeboarding. V ceně 700 Kč je doprava, vlek, půjčení výbavy a instruktor.
Nejbližší termíny jsou 15. června 2013 z Prahy do Chomutova a 16. června 2013 z Brna do Bratislavy.
Kompletní informace o zájezdech naleznete na: www.cityski.cz